تکانه‌های عجیب دلار در بازار/ معامله‌گران ارزی رو به اتهام زنی آوردند

اقتصادنیوز نوشت: نرخ دلار تهران از ۲۷ بهمن یعنی تقریبا یک ماه پیش در دامنه ۲۵ هزار و ۸۰۰ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان گیر کرده است.

معامله‌گران ارزی روی به گمانه و اتهام آورده اند، از نظر آن‌ها اتفاق روز دوشنبه محصول عوامل طبیعی بازار نبود، بلکه بازارساز خود در سقف فروخت و در کف جمع کرد.

خواب زمستانی بازار ارز پرید

بازار پس از پریدن از یک خواب زمستانی، دوباره چشم‌هایش را بست. روز گذشته خرید و فروش کم بود، حتی در کانال‌ها قیمت سکه اعلام نمی‌شد و اکثر بازارها به سمت تسویه اخر سال رفتند. ظاهرا سال تحویل بازار یک هفته زودتر اتفاق افتاده است.

اختلاف قیمت دلار بین بازار متشکل و آزاد

اما در این روزهای کم معامله ۳ اتفاق رخ داد: نخست، افزایش اختلاف بین بازار متشکل و بازار آزاد بود. در معاملات بازار متشکل نرخ دلار ۴۰۰ تومان پایین آمد و همین میزان کاهش، شکاف بازار رسمی و غیر رسمی را به دو هزار تومان رساند.

دوم: پیش‌بینی معامله‌گران از تسویه هرات در آخر سال بود. به عقیده معامله‌گران نرخ تسویه هرات در پایان سال در کانال ۲۴ هزار خواهد بود.

قیمت سکه سنت شکنی کرد

اتفاق سوم: در بازار ارز دوشنبه نرخ دلار نقدی تهران همراه با بازار رسمی کاهشی شد و همزمان با آن در بازار جهانی شاهد ریزش اونس بودیم. این در حالی بود که نرخ سکه از دو متغیر بنیادی خودش پیروی نکرد و ثابت ماند و همین باعث شد تا حباب سکه افزایش پیدا کند و در نهایت قیمت دلار را با خودش بالا بکشد.

معامله گران ارزی رو به اتهام زنی آوردند

البته اینجا معامله‌گران رو به گمانه و اتهام آوردند، از نظر آن‌ها اتفاق روز دوشنبه محصول عوامل طبیعی بازار نبود، بلکه بازارساز خود در سقف فروخت و در کف جمع کرد.

یعنی نوسان دیروز اراده بازارساز بوده است. در پایان بازار یک روز رنج و خنثی را پشت سر گذاشت. نرخ دلار تهران از ۲۷ بهمن یعنی تقریبا یک ماه پیش در دامنه ۲۵ هزار و ۸۰۰ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰  تومان گیر کرده است.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1612684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =