۰ نفر
۲۰ تیر ۱۳۹۰ - ۰۷:۰۵

همشهری جوان نوشت:

در هفته‌های اخیر یک دی‌ودی‌دی آموزشی درباره بهداشت جنسی روی پیشخوان داروخانه‌ها آمد و کلی هم فروش کرد، فکر می کنید جریان از چه قرار است؟

"تماشای این فیلم برای افراد زیر مناسب نمی‌باشد" کنار این جمله دایره سفید و قرمز رنگی هم کشیده و وسطش درشت نوشته 18- «آشنای محبوب» فیلم آموزشی‌ای است که این روزها در داروخانه‌های شهر توزیع شده و ظاهراً مشتری هم کم نداشته؛ مشتری‌هایی که کنجکاو شده‌اند تا از نوشته روی کاور قرمز رنگ فیلم سردربیاورند؛ «راهنمای زناشوی و بهداشت جنسی» کلید واژه‌ای که آنها را به دنیای رازهای مگوی مسائل جنسی می‌برد تا حالا نهادهای رسمی و رسانه‌ها خیلی جرأت نکرده آند وارد جزئیات آن شوند. آخرین نمونه‌‌اش واحد «تنظیم خانواده» در دانشگاه‌ها بود که دارد منقرض می‌شود. جایش رابه «شکوه همسرداری» می‌دهد. حالا این فیلم 4 هزار تومانی وارد بازار شده و به قول خودش می‌خواهد «بدون ملاحظات معمول و پرده‌پوشی‌های رایج» ناگفته‌ای مسائل جنسی زوج‌های جوان را بریزد روی داریه تا آنها را با مسائل زناشوی آشنا کند.

البته این فیلم هم مجوز وزارت ارشاد را دارد و هم مجوز وزارت بهداشت را. این فیلم در واقع مجموعه سخنرانی‌های‌ آموزشی استادان فن دراین مورد است. اگر قصد خرید دارید، بدانید!

برای پیدا کردن یک نسخه از این ناگفته‌های همیشه رازدار راه افتادیم توی کوچه و خیابان‌ها تا ببینیم این دی‌وی‌دی در داروخانه‌ای شهر یافت می‌‌نشود یا نه؟ داروخانه نقلی توی یکی از فرعی‌های نزدیک میدان هفت تیر اولین جایی است که سرکی در آن می‌‌کشیم. حتی اسمش را هم نمی‌دانیم و دست و پا شکسته به آقای سپیدپوش پشت باجه پذیرش می‌گوییم «این دی‌وی‌دی جدیدی که درباه مسائل جنسیه رو دارید؟ اول می‌پرسد منظورت «آشنای محبوب» است و با تأییدی ما، سری به نشانه نفی تکان می‌دهد و می‌گوید تمام کردیم؛ الان نداریم.

هر چی داشتم فروختم، چند روز دیگه می‌یارم. می‌تونید برید از داروخانه‌های دیگه بگیرید. راهنمایی آقای داروخانه چی جزو بدیهیات بود و حتی اگر هم نمی‌گفت، به چند تا خیابان پایین‌تر به یکی از داروخانه‌های اصلی تهران که خیلی از داروهای کمیاب در آن توزیع می‌شود سرمی‌زدیم تا ببینیم آنها از این ماجرا خبر دارند یا نه.

گوشه این داروخانه بزرگ قسمتی هست که کار و بارش با بخش‌های دیگر فرق می‌‌کند و فقط وسایل و لوازم بهداشتی می‌فروشد. آقای مسئول بالاخره رضایت می‌دهد که تلفنش را قطع کند و همان حرف فروشنده قبلی را تکرار کند که ما هم تمام کرده‌‌ایم. چند ساعت بتوانیم سؤال نپرسیده، نشانه‌هایی دال بر بودنش پیدا کنیم اما تیرمان به سنگ می‌خورد

از آموزش ریاضی با فیلم ، شروع کردیم

محمدرضا علیزاده، تهیه کننده این فیلم می‌گوید بین تحقیقاتی که برای کارهای تلویزیونی اش انجام می‌داده متوجه این نیاز شده است؛ «آن روزهای اولی که موسه راه افتاه بود، کتاب‌های درسی ریاضی را به فیلم VHS تبدیل می‌کردیم و می‌فروختیم. بین این برنامه‌‌ها به این نتیجه رسیدیم که خیلی از می‌فروختیم. بین این برنامه‌‌ها به این نتیجه رسیدیم که خیلی از معضلات ما به مشکلات ازدواج برمی‌گردد که یکی از آنها مسائل مربوط به زناشویی بود»

علیزاده به سختی‌های ساختن این کار هم اشاره می‌کند؛ «کار را دست به عصا و نگران جلو بردیم و برای همین دوسال‌و‌نیم طول کشید.
بالاخره این مسائل تابو بود و هیچکس موافقت نمی‌کرد تا این فیلم را بسازیم. هم از سمت وزارت بهداشت مشکل وجود داشت و هم از طرف وزارت ارشاد. کار به جایی رسید که گفتم ریسک می کنم و از سرمایه و هزینه خودم این کار را می‌سازم.»

او بالاخره فیلم را می‌سازد و به مسئولان هر دو وزارتخانه نشان می‌دهد؛ «بعد از آن‌که کار ساخته شد بردم و نشان مسئولان دادم. خوشبختانه مسئولان نظارت و ارزیابی وزارت ارشاد استقبال و همکاری کردند. هر چند خیلی خودسانسوری کرده بودیم اما دلگرم شدیم.» علیزاده می‌گوید ما نمی‌خواستیم محصولمان را در سوپرمارکت‌ها توزیع کنیم؛ الان این سی‌دی‌ها را در بیشتر داروخانه‌‌های مناطق‌ مختلف توزیع کرده‌ایم و در چندین استان کشور هم نمایندگی‌هایی شروع به پخش آن کرده‌اند. الان استان کشور هم نمایندگی‌های شروع به پخش آن کرده‌اند.

الان یک ماهی است که این کار را توزیع کرده‌ایم و یک آگهی هم در یکی از هفته‌نامه‌‌ها داریم که عده زیادی از مردم عادل از نقاط مختلف کشور تماس می‌گیرند تا با پست برایشان ارسال کنیم.» به گفته او استقبال خوبی هم از این کار شده و ایده‌هایی برای توزیع آن بین جوان‌ها دارد؛ «به هر حال برای اولین بار است که با زبانی ساده و روشن مسائلی را که نمی‌شود در تلویزیون و رادیو بیان کرد به این شکل کار کردیم.

به هر حال ما شرایط لازم و فضای مهیایی برای آموزش مسائل جنسی نداریم و این کار شروع خوبی بود. باید به فکر بود تا این نوع کارهای در دانشگاه‌های که تمرکز جمعیت جوان ما آنجاست و در آزمایشگاه‌هایی که جوان‌ها برای آزمایش ازدواج می‌روند در دسترس زوج‌ها باشد. باید در دفاتر محضرهای ثبت ازدواج باشد تا همراه با عقدنامه هدیه بگیرند. ما وعده شماره دوم همین کار را هم داده‌ایم که خیلی‌ها هنوز مدتی نگذشته تماس می‌گیرند و منتظر شماره دوم آن هستند.»

47301

 

کد خبر 161991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  1 1
  اين خبر بود يا آگهي بازرگاني
 • بدون نام IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  7 1
  من يه متاهلم . دانشگاه وقتي واحد تنظيم خانواده و جمعيت برامون تجويز كردند آقاي دكتر استاد درس مربوطه يه تحقيق درمورد جمعيت ايران در دوران جنگ تا پايان ترم تجويز فرمودند . الان من ميدونم جمعيت ايران چقدره!!!