۱ نفر
۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
نقش کلسترول خوب در پیشگیری از آلزایمر

ایسنا نوشت: نتایج یک آزمایش نشان داده است که کلسترول "خوب" ممکن است از مغز در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند.

نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که سطح بالاتر کلسترول "خوب" (HDL) در مایع اطراف مغز و نخاع ممکن است به محافظت از فرد در برابر بیماری آلزایمر کمک کند.

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: این مطالعه برای اولین بار نشان داد که ذرات کوچک کلسترول خوب در مغز می تواند عاملی در پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.

در این مطالعه، متخصصان آمریکایی غلظت لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) که اغلب به عنوان کلسترول خوب نامیده می شود را در مایع مغزی-نخاعی ۱۸۰ داوطلب سالم با میانگین سنی نزدیک به ۷۷ سال تجزیه و تحلیل کردند.

در این مطالعه تعداد بیشتر ذرات کوچک HDL در مایع مغزی- نخاعی با دو شاخص کلیدی مرتبط دانسته شد که ممکن است در برابر آلزایمر مصونیت ایجاد کنند. یک شاخص عملکرد بهتر در آزمون های حافظه و مهارت های تفکر است.

از ۱۴۱ شرکت‌کننده‌ای که مجموعه ای از این تست‌های شناختی را انجام دادند، در افرادی که سطح بالاتری از ذرات کوچک HDL در مایع مغزی نخاعی وجود داشت، امتیاز بهتری کسب کردند و این مستقل از سن، جنسیت، تحصیلات یا جابجایی ژن APOE۴ است که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

این یافته ها نشان داد که این ارتباط در میان افرادی که هیچ اختلال شناختی نداشتند، قوی تر بود.

شاخص دیگر این است که افرادی با سطح بالاتر ذرات کوچک HDL نیز سطح بالاتری از پپتید موسوم به آمیلوئید بتا ۴۲ را در مایع مغزی-نخاعی خود داشتند.

بررسیها نشان می دهد:‌ اگرچه این پپتید زمانی که به اشتباه روی نورون‌ها جمع می‌شود به بروز بیماری آلزایمر کمک می‌کند، اما سطح بالاتری از آن که اطراف مغز و ستون فقرات گردش می‌کند با کاهش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، نتایج این بررسی نشان ‌داد که ذرات کوچک HDL ممکن است راه را برای درمان اولیه آلزایمر مدت‌ها قبل از شروع علائم زوال عقلی فراهم سازد.

بیشتر بخوانید:

روش جدید تشخیص زودهنگام آلزایمر چیست؟

۴۷۴۷

کد خبر 1622911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =