واحدهای تولیدی استان آذربایجان‌غربی نیازمند توجهند نه وعده و وعید

درحالیکه شهرک‌های صنعتی ارومیه و استان آذربایجان‌غربی در رکود وحشتناکی به سر می‌برند، مدیرعامل یکی از واحدهای راکد، توجه و عمل‌گرایی مسئولین را نیاز خروج تولید استان از رکود و دوری از وعده‌ووعیدهای بی‌عمل دانست.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، مشکلات واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی ارومیه و استان آذربایجان‌غربی ادامه دارد و علی‌رغم وعده‌وعیدهای مکرر به حل مشکلات آنها شاهد نابسامانی‌های زیادی هستیم.

در بازدیدی که از یکی از واحدهای تولیدی واقع در شهرک صنعتی فاز یک ارومیه داشتیم در ابتدای ورود به شهرک شاهد آسفالت پر دست‌انداز و عدم شباهت به ورودیه یک منطقه تولیدی صنعتی مواجه بودیم بطوریکه به نظر می‌آید مسیر ارتباطی شهرک سال‌هاست به حال خود رها شده و هیچ متولی‌ای هرچند وعده‌های زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان برای رسیدگی به نخستین معضل وجود ندارد.

این تصویر از ورودی شهرک صنعتی فاز یک و یکی از خیابان‌های داخلی این شهرک است.

مسیر ورودی شهرک صنعتی فاز یک ارومیه
مسیر ورودی شهرک صنعتی فاز یک ارومیه

صحبت‌های مدیرعامل واحد تولیدی دوباره بازگشایی شده

فرهاد افشارفرد مدیرعامل شرکت آیس پالایش در جمع خبرنگاران به علاقه‌اش به تولید و فعالیت در این حوزه برای کمک به شهر ارومیه و استان آذربایجان‌غربی اشاره کرد و افزود: ابتدا در ساخت و طراحی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی بودیم که در سال ۸۲ با تشکیل دادن گروه تحقیق RND و تحقیق برروی گاز CO۲ برای بهره‌وری بیشتر از این گاز، از اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بهره گرفتیم و در سال ۸۵ بکمک دانشگاه شهیدرجایی دستگاهی در این زمینه را ثبت اختراع کردیم.

وی با اشاره به توجه به دانش‌بنیان در شعار امسال توسط رهبر انقلاب گفت: ما هم سابق بر این شرکتی دانش بنیان بودیم و تلاش‌های بسیاری از تولیدکنندگان امروزه نام دانش‌بنیان را بر سر زبان‌ها انداخته و علی‌رغم تاکید رهبر معظم انقلاب بر توجه به فعالیت‌ها و شرکت‌های دانش بنیان ولی در عمل همچنان شاهد بی‌توجهی و ایجاد مشکلات عدیده برای این بخش هستیم.

افشارفرد با اشاره تعطیل شدن واحد تولیدی «آیس کار» در سال ۹۰ بدلیل مشکلات مالی، بدهی‌های معوق بانکی، دست‌اندازهای دستگاه‌های مختلف و ... مجبور به رها کردن واحد و رفتن از ارومیه کردم ولی با این حال تلاش‌هایی برای راه‌اندازی دوباره واحد و باز کردن چرخ تولید و اشتغالزایی داشتیم که در سال ۹۹ بعد از دیدار با "شهریاری استاندار سابق آذربایجان‌غربی" و "حجت‌الاسلام رئیسی رئیس وقت قوه قضائیه" در سفر به ارومیه این واحد در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ توسط نماینده دادستان و ... بازگشایی و دوباره تحویل ما شد که بعد از این تحویل، مشکلات اصلی ما شروع شد.

مدیرعامل شرکت آیس پالایش اظهار کرد: تعامل نداشتن بانک‌ها، مشکلات عدیده دستگاه‌های خدمات‌رسان و مقابله بسیاری از ارگان‌ها با تولید و صنعت از جمله این مشکلات بود که مهم‌ترین آنها جمع‌آوری برق این واحد علی‌رغم نصب و خرید تجهیزات توسط خود شرکت بود که علی‌رغم پیگیری و رایزنی با مدیران برق استان همچنان این واحد مشکل نداشتن برق دارد.

وی خاطر نشان کرد: در این خصوص علی‌رغم نامه‌نگاری‌های متعدد به شرکت برق، استاندار کنونی آذربایجان‌غربی، اداره صمت و ... همچنان هیچ خبری مبنی بر حل این مشکل نبوده و حتی بعد از ارسال نامه در روز ۲۴ آذر ۱۴۰۰ توسط ستاد تسهیل با امضای استاندار به وزارت صمت تاکنون بی‌جواب مانده و متاسفانه حتی یکی از مدیران مرتبط با تولید و سرمایه‌گذاری در واکنش به امضا نکردن این نامه توسط خودش این جواب را که "امضای خودم را در این موارد خرج نمی‌کنم" مواجه نشدیم و با وقوع این اتفاقات در حال فراری دادن ما از تولید و بخصوص تولید در شهر ارومیه هستند.

افشارفرد، هدفش از بیان کردن مشکلاتی به رسانه‌ها را، توجه مسئولین به مشکلات این بخش و رسیدگی برای حل مشکلات صنعت و تولید است و بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی و اینکه این محصول می‌تواند کمک زیادی به بالا بردن صادرات کشور دارد حل مشکلات ما بسیار با اهمیت دارد هرچند پیشنهاداتی نیز از کشورهای خارجی برای راه‌اندازی تولید و صنعت در آن کشوره ادارم ولی تلاش ما بالابردن اشتغال و ظرفیت تولید در شهر ارومیه و استان آذربایجان‌غربی و در نهایت کشور ایران است.

به گفته مدیرعامل شرکت آیس پالایش، ظرفیت پروانه بهره برداری این واحد تولید ۱۰۰۰ دستگاه پاشنده و ۱۵۰ دستگاه یخ ساز در سال است و در صورت فراهم شدن امکانات و حل مشکلات امکان بالا بردن ظرفیت نیز دور از تصور نیست.

یخ خشک
یخ خشک یکی از محصولات شرکت آیس پالایش

شایان ذکر است، واحد تولید آیس پالایش با نام تجاری "آیس کار" تولیدکننده دستگاه‌های پاشنده و یخ‌ساز و بزرگترین تولیدکننده یخ خشک در ایران است.

گفتنی است، علی‌رغم خبرهایی از توجه به فعال کردن واحدهای راکد تولیدف شهرک‌های صنعتی فاز یک، دو و سه ارومیه به عنوان مرکز استان در رکودی سهمگین و تعطیلی بسیاری از واحدها مواجه است و مدیران این واحدها عدم بازدید و توجه مسئولین به آنها و بازدید از واحدهای فعال را به عنوان یکی از مشکلات و بی‌توجهی‌های صنعت توصیف کرده و بیان می‌کنند: دغدغه تولیدکنندگان کاستن از بروکراسی‌ها و مشکلات و دست‌اندازهای دولتی است که بتوان با راه‌اندازی و خروج از رکود بسیاری واحدها شاهد اشتغالزایی در سطح وسیع باشیم.

48

کد خبر 1623071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =