ایسنا نوشت:

سردار احمد وحیدی در مراسم اختتامیه اولین همایش نیروی دریایی راهبردی که در محل دانشگاه جنگ برگزار شد، ادعای اخیر 'لئو پانه تا' وزیر جدید دفاع آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارسال سلاح به شبه نظامیان عراق را نوعی فرافکنی دانست و گفت: هژمونی آمریکا در منطقه از هم پاشیده و اظهارات وزیر دفاع این کشور علیه ایران نیز ناشی از ضربات این شکست سیاسی است.

وی با بیان اینکه حوزه امنیتی، یکی از حوزه‌های نیروی دریایی راهبردی است، اظهار کرد: بعد از خروج نیروهای استعمارگر انگلیس از منطقه و شکست نظام‌های امنیتی متاثر از آمریکا بعد از انقلاب اسلامی و فقدان کارآیی نظام امنیتی شورای همکاری خلیج فارس که بعد از اشغال کویت برهمگان آشکار شد، نیاز به ایجاد یک نظام امنیتی جدید احساس می‌شود.

وی با بیان این‌که هم اکنون حدود 40 درصد از نفت دنیا از منطقه خلیج فارس تامین می‌شود و این میزان در آینده تا 60 درصد افزایش خواهد یافت، گفت: آمریکا نتوانسته است نظام امینتی پایداری را در منطقه خلیج فارس ایجاد کند و حضور شناورهای زیاد نیز در منطقه به صورت دائم و مداوم امکان پذیر نیست.

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه هر بحرانی در منطقه خلیج فارس تبدیل به بحران فرامنطقه‌یی خواهد شد، گفت: خلیج فارس قلب دنیا و یکی از عرصه‌های قدرت دریایی ما بوده و نقطه کانونی در شکل دادن به نظام امنیتی منطقه است.

وحیدی تلاش‌های آمریکا برای فاصله انداختن بین کشورهای منطقه را نیز در راستای جلوگیری ایجاد نظام امنیتی بومی در منطقه ذکر کرد و گفت: البته این تلاس‌ها ناشی از تحلیل‌های نادرست آن‌هاست و راه بجایی نخواهد برد.

/2929

 

 

 

کد خبر 162418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =