ایسنا نوشت:دبیر هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت گفت: آموزه‌های مهدویت مسائل کلیدی و حیاتی شیعیان به شمار رفته و به عنوان رمز هویت تمام هستی شناخته می‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی در هفتمین سال برگزاری همایش دکترین مهدویت، اظهار کرد: مهمترین هدف ما از برگزاری این مراسم ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت است، زیرا ما به عنوان یک جامعه شیعی باید یکی از اساسی‌ترین محورهای وحدت ‌بخش خود را در میان سایر مذاهب مساله مهدویت قرار دهیم.

وی عنوان کرد: آموزه‌های مهدویت جزو مسائل کلیدی و حیاتی شیعیان بوده و مهدویت رمز هویت ما و تمام هستی است و جا دارد تا این آ‌موزه‌ها را به صورت فاخر و کلیدی مطرح سازیم.

پورسیدآقایی اظهار کرد: خدا را سپاسگزاریم که با برگزاری سالانه همایش‌هایی با محوریت موضوع امام زمان(عج) توانسته‌ایم این ‌آموزه‌ها را با سایر مذاهب مطرح کنیم. زیرا در پی هر نشست با مضمون عصر مهدویت، مجموعه مقالات و دست نوشته‌هایی که داوری شد، جزو منابع درجه یک از نظر تحلیلی به شمار می‌روند و هر سال سه تا چهار جلد از مجموعه منابع فاخر در این همایش‌ها ارائه می‌شود که این همان عمل به فرمایش مقام معظم رهبری است که همواره ما را به تولید علم سفارش می‌کنند.

دبیر همایش مهدویت با بیان اینکه در هر سال یک جریان جدی مهدویت باید داشته باشیم، افزود: لازمه‌ی این امر برگزاری چنین همایش‌هایی است و ما امسال موضوع این همایش بین‌المللی را (رسانه‌ی زمینه‌ساز) قرار دادیم، زیرا سال گذشته در راستای راهبردهای فرهنگی جامعه و حکومت زمینه‌ساز، همایش‌ها را تشکیل دادیم و امسال با توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در رابطه با فرهنگ اقدام به برگزاری این همایش با موضوع رسانه‌های زمینه‌ساز کردیم. زیرا یکی از بهترین ابزار فرهنگ‌سازی رسانه‌ها هستند و امروزه نیز رسانه‌ها، فکر و فرهنگ انسانها را شکل می‌دهند.

وی تصریح کرد: امروز دنیا بر مدار جنگ تبلیغاتی و رسانه‌یی می‌گردد، لذا ما هم به عنوان یک حکومت شیعی باید بر اساس آموزه‌های ولی فقیه عمل کرده و در دوران غیبت امام عصر به نقش رسانه‌ها در این دوران توجه بیشتری کنیم، بنابراین اگر رسانه‌های ملی و غیرملی بخواهند زمینه‌ساز ظهور باشند باید وظایف شیعیان را نسبت به امام و سایر منتظران تبیین کرده و پایه‌ریز یک جامعه منتظر باشند.

پورسید‌آقایی درادامه افزود: همه باید برای دستیابی به یک جامعه منتظر تلاش کنیم و رسانه‌ها نیز زمینه‌ساز رسیدن به راه باشند. ما امیدواریم در چنین همایش‌هایی راهبردهایی را تبیین کرده و در خدمت نظام بگذاریم تا بتوانیم بدین وسیله به نقد و بررسی بپردازیم.

دبیر هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت خاطرنشان کرد: ضرورت‌های مهدویت در این عرصه را می‌توانیم در 13 بخش مطرح کنیم که اولین ضرورت نگاه راهبردی به مهدویت و استفاده مسوولان فرهنگی و سیاسی نظام از ظرفیت‌های این آ‌موزه است. ما در عرصه راهبردی به برکت امام راحل(ره‌) و انقلاب اسلامی مسیری را طی کرده‌ایم و هنوز در اوایل راه هستیم.

وی نگاه راهبردی به این مساله را از دیگر ضروریات بحث مهدویت دانست و تصریح کرد: ما باید جامعه مقصد را مشخص کنیم، زیرا جامعه مقصد جامعه‌ی منتظر است و این در حالی است که ما سالها فکر می‌کردیم باید به دنبال جامعه‌ی موعود باشیم ولی با داشتن جامعه‌ی مقصد می‌توانیم آماده‌ی ظهور امام زمان باشیم و در چنین محیطی است که پس از ظهور ایشان همه جا در مقابل ایشان است.

پورسیدآقایی با اشاره به ضرورت تبیین شاخص‌های جامعه‌ی منتظر به عنوان الگوی اسلامی، گفت: رهبر معظم نیز نگران طراحی شاخص‌های جامعه منتظر هستند.

وی تصریح کرد: ضرورت اهتمام بیشتر حوزه‌های علمیه به آموزش در عرصه مهدویت باید با دو رویکرد اعتقادی و راهبردی دنبال شود، زیرا خواستگاه مهدویت حوزه‌های علمیه هستند و برای این موضوع هزاران روایت وجود دارد. بنابراین هزاران روایت، هزاران حدیث و هشت جلد کتاب معجم علی(ع) را داریم و باید با تکیه بر این منابع هر چه بیشتر درصدد آموزش‌های حوزوی در عرصه مهدویت باشیم.

دبیر همایش مهدویت با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند "باید نگاه انتزاعی به مهدویت کنار گذاشته شود و همه با دیدی تخصصی به این مساله نگاه کنند"، گفت: ما باید با نگاهی اجتهادی و تخصصی به مهدویت بنگریم و افرادی که غیر از این نگاه را داشته باشند و حوزویانی که سالها در حوزه‌های علمیه مطالعه کرده‌اند می‌توانند چنین رویکردی را داشته باشند، در غیر این صورت ما باز هم شاهد خروج سی‌دی‌های انحرافی خواهیم بود. البته قوه قضاییه با جدیت با این مسائل برخورد می‌کند ولی ما نیز باید تمام سعی خود را برای مقابله با این دیدگاه‌ها و افکار انحرافی بکنیم.

وی اهتمام جدی نظام در رویارویی با آسیب‌های انحرافی به ویژه از جانب منحرفان را از دیگر ضروریات بحث مهدویت دنست و گفت: ما باید مانع به انحراف کشیده شدن جوانان‌مان بشویم و من همین جا از وزارت اطلاعات تقاضا می‌کنم که با این جریانات برخورد شدید کند.

پورسیدآقایی خواستار ضرورت وجود نهادی حوزوی برای نظارت بهتر بر محصولات مهدویت و جلوگیری از انفجار سایت‌های کم مایه و انحرافی شد و اظهار کرد: یکی دیگر از نیازهای اساسی ما استفاده از زبان فاخر هنر به ویژه در صدا و سیما است، زیرا به این وسیله می‌توانیم به آموزه‌های مهدویت گسترش بیشتری دهیم.

وی افزود: ضرورت استفاده رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما از ظرفیتهای مراکز تخصصی مهدویت در حوزه‌ها امری بسیار مهم است. البته در کنار این مساله باید به ضرورت تدوین قانونی جهت برخورد با منحرفان و مدعیان مهدویت توجه کرد و باید با برخی سخنرانان و خطبا که ادعاهای بی‌اساسی در عرصه‌ی مهدویت دارند برخورد شود.

پورسیدآقایی گفت: یکی از مسائل بسیار مهم فعال‌سازی مسجد مقدس جمکران است، زیرا ما باید از این مسجد به عنوان پایگاه جهانی مهدویت استفاده کرده و ظرفیت‌های فرهنگی خود را با تکیه بر مراکز حوزوی گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: امسال چهار کمیسیون که یکی از کمیسیون‌ها دانشگاه عالی دفاع است و سه کمیسیون موسسه آینده راه روشن مسوولیت برگزاری این همایش را بر عهده داشتند که مجموعه مقالات این کمیسیون 301 مقاله است که 81 مورد از آنها پذیرش شده و 55 مقاله دیگر نیز فرصت طرح در این کمیسیون‌ها را داشته‌اند.

پورسیدآقایی در میان سخنان خود گفت: ما نگاه انتزاعی به بحث مهدویت و رویکردهای انحرافی را مضموم می‌دانیم و از خدا می‌خواهیم کسانی را که دامن به جریانات انحرافی می‌زنند را به زمین زده و اگر قابل هدایت نیستند رسوایشان کند. 

/6262

 

کد خبر 162649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =