نامه توکلی به قالیباف درباره سفر ترکیه خانواده اش یرای خرید سیسمونی : اعتبارت لطمه خورده ، باید شفاف سازی کنی

ایسنا نوشت : احمد توکلی تاکید کرد: اگر قبول کنیم این مسئله به اعتبار رئیس مجلس آسیب زده است (که زده است) تنها راه، شفافیت تمام ماجرا است. این وظیفه دکتر قالیباف است که با شفاف سازی ابهامات را از رئیس مجلس بزداید.

متن این نامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

رییس محترم و نمایندگان ارجمند مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
روزی ابوذر برای دیدن سلمان به خانه وی رفت پس از دقایقی از سلمان پرسید چیزی در خانه داری تا بخوریم؟ سلمان سفره اش را آورد و برای ابوذر باز کرد. فقط نان در آن بود. چند لقمه ای که خورد پرسید نمک نداری تا خورش نان کنم؟ سلمان پاسخ داد: چند لحظه صبر کن تا برایت بیاورم. آفتابه اش را برداشت و به مغازه محل رفت و آن را فروخت و مقداری نمک به خانه آورد و بر سفره نهاد. ابوذر چون سیر شد دست به آسمان بلند کرد و گفت: خدایا تو را شکر می کنم که قناعت کردم. سلمان که بر سر خواسته ابوذر که مهمانش بود راضی بود آفتابه اش را گرو بگذارد تا مهمان را اکرام کرده باشد ولی وقتی ابوذر خود را قانع تلقی کرد‍، راضی نشد ارزش های اسلامی مخدوش شود و برادر دینی اش ماهیت ارزش اسلامی را تغییر دهد. به او گفت: اگر قناعت کرده بودی آفتابه برادرت به گرو نمی رفت!
قصد نداشتم درباره رفتار خانواده یک مسئول بلندپایه سخن بگویم، ولی مطالبی گفته شده که در آنها وزنی را که خداوند به امور و اشیا بخشیده در دفاع از آقای دکتر قالیباف یا حمله به وی مراعات نشده است، و به این دلیل این نامه خطاب به نمایندگان مردم نوشته شده است. به خاطر همین اهمیت گوینده یا موضوع نباید از بررسی این کج روی چشم پوشید.
در این فرایند مواضعی از شخصیت های قابل احترام دیده شده که روش های مورد قبول خودشان را نیز رعایت نکردند. وظیفه دانستم تا به اقتضای وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِیزَانَ تلاش کنم در حب و بغض نسبت به آقای دکتر قالیباف موازین اسلام دستمالی نشود.

62254702.jpg

بیشتر بخوانید:


به طور نسبی بهترین موضع را آقای الیاس قالیباف گرفت، زمان ابراز موضع و محکوم کردن رفتار چنان بود که صدق در موضعگیری به چشم می آمد.
چند نکته را متذکر شوم:
۱ – الیاس با صراحت تام سفر را نابخشودنی خواند و برای مصون ساختن پدر چند خبر را در بیانیه اش منتشر کرد. پدر با سفر مخالف بود. ضمن عذرخواهی از مردم موکدا عذرخواهی خانواده را نیز ضروری دانست. در عین حال از مردم درخواست کرد خطای فرزند را به اسم پدر ننویسند و بر این واقعیت تاکید کرد که سفر به آبروی پدر آسیب وارد کرد

2-ایراد مهمی نیز در این موضع گیری هست که در ادامه از آن یاد می کنم.
غالبا طرفداران تلاش کرده اند که موضع را مبهم و غیرقابل قضاوت بدانند و همچنین این سفر و خرید از ترکیه را غیرقابل اعتنا و امری عادی اعلام کنند که اکثریت مردم این قبیل سفر ها را دارند.
۳ – یک وجه مهم کجروی جانبداران، کوچک خواندن ماجرا است. علی علیه السلام در نامه ای به عثمان ابن حنیف، استاندار بصره به خاطر شرکت در سور ثروتمندی چنان حملاتی به عثمان کرد که ۱۵ قرن است شیعیان و غیر شیعیان انتقاد تند و ملامت شدید امیرمومنان را از عثمان می خوانند. گناه استاندار این بود که در مهمانی شرکت کرد که پابرهنگان از آن رانده و شکم بارگان بر آن خوانده بودند.

«اگر می‌ خواستم هر آینه می‌ توانستم به عسل مصفّا، و مغز گندم، و بافته های‌ ابریشم راه برم، اما چه بعید است که هوای‌ نفسم بر من غلبه کند، و حرصم مرا به انتخاب غذاهای‌ لذیذ وادار نماید در حالی‌ که شاید در حجاز یا یمامه کسی‌ زندگی‌ کند که برای‌ او امیدی‌ به یک قرص نان نیست، و سیری‌ شکم را به یاد نداشته باشد یا آنکه شب را با شکم سیر صبح کنم در حالی‌ که در اطرافم شکمهای‌ گرسنه، و جگرهایی‌ سوزان باشد.»

وقتی پذیرش دعوت ثروتمندی این چنین علی را به خشم می آورد که تازیانه ملامت را بر سر استاندارش می کوبد معلوم می شود که امروز امیر مومنان اگر می خواست ماله کشان ماجرا را ملامت کند کمتر از این نمی گفت. البته اگر عثمان ابن حنیف را بشناسید ادعای ما مستحکم تر می شود.

عثمان در جنگ احد و تمام غزوه های بعد از آن در رکاب پیامبر بود. او در جنگ های امیر مومنان مانند جنگ جمل شرکت داشت عثمان و برادرش سهل از اعضای شرطة الخمیس یعنی از یاران ویژه امام علی بودند. امام رضا درباره عثمان می فرماید: عثمان در پیروی علی وفادار بود و تا آخر عمر در مشی خویش تغییری نداد.
این مقام عثمان که امام معصوم تا پایان عمرش را امضا می کند علی القاعده وی را در جایگاه بالاتری نسبت به آقای قالیباف قرار می دهد. حال عثمان را با آقای قالیباف مقایسه کنید و زشتی خرید لباس از ترکیه با پذیرش مهمانی یک ثروتمند بسنجید. آیا گمان می کنید امیر مومنان در حادثه امروز کمتر از زمان خویش خشمگین می شد؟
آقای الیاس قالیباف به درستی نابخشودنی بودن گناه اطرافیانش را به وضع دردناک مردم گرفتار معیشت تنگ، مربوط می داند. جانبداران که حتی موضع آقای الیاس قالیباف را نپذیرفتند
آیا از مسکنت مردم شریف ایران مطلع نبودند؟
آیا جانبداران از فقر مردم ایران بی خبر بودند؟
آن ها بچه های کار را ندیده اند؟
آن ها از متلاشی شدن کانون های خانوادگی به خاطر نداشتن حتی یک سرپناه حلبی بی خبر بوده اند؟
وقتی فرزند صاحب ماجرا در بیانیه اش وضع اقتصادی مردم را چنان تصویر می کند که حتی اگر خرید چند تکه لباس بوده باشد الیاس قالیباف آن را به خاطر هم زمانی با تنگناهای شدید معیشتی مردم ایران نابخشودنی می شمارد. چرا برخی از جانبداران سعی کردند که موضوع را بی ارزش جلوه دهند؟ آیا آن ها گمان می کنند این افراط و تفریط در برخورد با این حادثه تلخ افراط و تفریط بیش از آنی بود که در بالا متذکر شدیم. این که کسی بگوید واردات چمدانی از ترکیه: پنهانی ترین وجه زندگی مسئولان است و نباید سرک بکشیم از بی اطلاعی گوینده است یا اگر گفته شود تنها حکومت می تواند به فرد متهم به فساد حمله کند و همین کار حکومت را هم مشروط به پرهیز از جار و جنجال، سرک نکشیدن وبه کار گرفتن شنود و کنترل، پس چه توجیهی برای کار علی دارد که به مالک می فرماید برای کنترل کارگزارانت جاسوس بگمار. و اگر اطلاعاتی که جاسوسان از یک کارگزار می دهند با هم سازگار بود منتظر شاهد نمان؟ بله امام علی این پنهان کاری را راجع به عیوب مردم لازم می دانست اما راجع به مسئولین خیر!
تَحَفَّظْ مِنَ الاَْعْوَانِ، فَإِنْ أَحَدٌ مِنْهُمْ بَسَطَ یَدَهُ إِلَی خِیَانَة اجْتَمَعَتْ بِهَا عَلَیْهِ عِنْدَکَ أَخْبَارُ عُیُونِکَ، اکْتَفَیْتَ بِذَلِکَ شَاهِداً، فَبَسَطْتَ عَلَیْهِ الْعُقُوبَةَ فِی بَدَنِهِ، وَأَخَذْتَهُ بِمَا أَصَابَ مِنْ عَمَلِهِ، ثُمَّ نَصَبْتَهُ بِمَقَامِ الْمَذَلَّةِ، وَوَسَمْتَهُ بِالْخِیَانَةِ، وَقَلَّدْتَهُ عَارَ التُّهَمَةِ.
هر گاه یکی از ایشان دست به خیانت گشود و اخبار جاسوسان در نزد تو به خیانت او گرد آمد و همه بدان گواهی دادند، همین خبرها تو را بس بود. باید به سبب خیانتی که کرده تنش را به تنبیه بیازاری و از کاری که کرده است، بازخواست نمایی. سپس، خوار و ذلیلش سازی و مهر خیانت بر او زنی و ننگ تهمت را بر گردنش آویزی!
بنابراین علی (ع)، دری بر شهر حکمت، نه تنها جرائم و تخلفات زمامداران و کارگزاران را اجتماعی می کند، بلکه جاروجنجال راه می اندازد. نه تنها سرک می کشد، بلکه شنود هم بکار می گیرد (جاسوسی بدون شنود به چه کار می‌آید؟) نه تنها مجازات می کند، بلکه آبرو می برد.
علی (ع) در نامه ای درباره ی مردم چنین می گوید که در همان نامه درباره کارگزاران متخلف و فاسد این چنین سختگیرانه دستور می دهد علی (ع) می‌گوید:" در مردم عیوبی‌ هست که حکومت‌ در پوشاندن آن عیوب از همه کس سزاوارتر است، پس دررابطه با عیوبی‌ که از مردم بر تو پنهان است کنجکاوی‌ مکن، چرا که فقط در آنچه از عیوب مردم نزد تو معلوم است وظیفه اصلاح داری‌، و نسبت به آنچه از عیوب مردم بر تو پنهان است خداوند داوری‌ می‌ کند. پس تا می‌ توانی‌ عیوب مردم را بپوشان، تا خداوند عیوب تو را که علاقه داری‌ از مردم پوشیده بماند پرده پوشی‌ کند."

در بیانیه الیاس قالیباف و برخی از جانبداران مکررا گفته شده است که مسئله روشن نیست و یا گفته شده است خرید فلان و بهمان چیز نبوده است. اگر قبول کنیم این مسئله به اعتبار رئیس مجلس آسیب زده است (که زده است) تنها راه، شفافیت تمام ماجرا است .
این وظیفه دکتر قالیباف است که با شفاف سازی ابهامات را از رئیس مجلس بزداید. این کافی نیست که وی قبل از سفر مخالفت کرده باشد زیرا او که شخصیت با تجربه‌ایست می دانست که چنین اتفاقاتی ممکن است رخ دهد او باید مانع سفر می شد. در این باره نکات دیگری هم هست که به فرصت دیگری موکول می کنیم.»

21217

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1628630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  24 0
  درود‌بر‌شرفت.درود...اخه‌قالیباف‌خودشو‌همرزم‌قاسم‌سلیمانی‌عزیز‌میدونه.......
 • زن بی سر پرست IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  44 0
  من زن بی سرپرستم حقوق پدرم را میگیرم 3/400 واز ان 3/200 اجاره میدهم برای خرج ومخارج پولم نمونه ولی آقای قالیبافت 1/500000000 تومان برای سیسمونی دختر ش بده اینه دولت اسلامی خیر از نوت نبینی انشاالله
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  35 0
  کدام اعتبار واقعا؟؟؟ امثال ایشان هیچ حرمت و اعتباری نزد مردم ندارند و فقط به زور ..... در مسند قدرت هستند!!!
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  33 0
  متاسفانه آش خیلی خیلی شور شده است!!! اگر کشورهای مترقی دنیا بود حتما ایشان تا حالا استعفا داده بود اما در ایران کارها برعکسه .
 • رضا IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  16 1
  استرس افزایش قیمت نان و ماکارونی و قوت لایموت آنقدر هست که سیسمونی آقای قالیباف تقریبا به حساب نمیاد.
 • هیچ IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  22 0
  سوالم اینه اگر مسئولین از وضع مردم خبر دارن و اینگونه خرج و مخارج میکنن و بیخیالن که عجب مسئولین بی درکی و اگر هم نمیدانند از وضع اسفناک مردم باز عجب مسولیت نالایقی . خوش به حال کشورهای بی حجاب که هم ازادن و هم همه چی دارن . بی حجابی فقط قحطی شو به کشورمانشون میده.
 • صالح خسروی IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  18 0
  احمد آقا از کدوم اعتبار حرف میزنی؟ مگه اینکه شماها بهشون اعتبار بدید و اعتبار بگیرید!!!
 • رضا IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  23 1
  ما ملت انتظاری نداریم مسئولان کشور مانند مردم عادی زندگی کنند ولی شعور داشته باشند و کاری برای مردم انجام دهند بهترین خواراک و پوشاک را استفاده کنید ولی اینکه تمام مسئولان در ایران بکوشند که مردم را فقیر کنند و مشغول نان شب نمایند که ملت نتواند سرش را بالا بگیرد و نفهمد در کشور چه خبر است کثیف ترین و غیر انسانی ترین کاریست که میکنند مردم دیگه در دهه ۶۰زندگی نمیکنند باید جوابگوی خیل عظیم گرسنگان و بیکاران باشند
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  20 4
  قالیباف هم مثل محسن رضایی مهره سوخته شد.الفاتح
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  5 10
  اگر.امام.خمینی.بود.جلوی.گرانی.میگرفت.وضع.مملکت.اینجوری.نبود........
 • رهگذر IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  11 0
  به نظرم کاملا درست می فرمایید چرا باید همسر و فرزند رئیس مجلس جمهوری اسلامی به کشوری برود که دوست و حامی اسرائیل است چطور راضی شده حتی هزار تومن در کشور حامی اسرائیل خرج کنه و به اقتصاد اونا کمک کنه این برای من خیلی غیرقابل قبوله حالا دختر و دامادش جوونی کردن همسرش چی؟ آخه واقعا جا قحطه واسه یه خانم محجبه ترکیه واسه چی؟
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  16 0
  قالیباف باید موضوع پرونده هایش در زمان شهرداری را شفاف کند. ما اونقدر هم احمق نیستیم که برای یک سفر ترکیه به افراد گیر بدهیم. این داستان عقبه دارد.
 • رهگذر IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  9 2
  البته تمام مثال‌هایی که جناب توکلی آوردند درباره برخورد مولا امیرالمؤمنین با خود فرد به خاطر کار نادرستش بوده نه برخورد ایشون با مقامی به خاطر رفتار نادرست فرزند یا همسرش.همانطور که در قرآن هم داریم پیامبرانی که همسر یا فرزندشون مرتکب خطایی شده بودن ولی خدا اون پیامبر رو محکوم نکرده بود مقامش پایین نیومده بود.
 • B IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  8 0
  ببخشین از کدوم اعتبار حرف میزنین
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  6 0
  پسری قالی بافی راست میگه قالی باف به پسرش میگه تواین کاررا انجام بیده اگرمردم صداش درومد میگم پسرم این کارا کرده من که نکردم گناه پسررا بپای پدر نمینوسن که حالا یاد گرفتن........
 • فرشته IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  3 2
  درود برشما...
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  17 0
  این کار مسئولین دین مردم میدزده وای بحال کسی که به این مردم خیانت میکنه
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  7 1
  زمان ابوذرپنت هاوس وکاخ ویلای لاکچری وماشین آخرین سیستم نبود. الان همه چی هست ومهمترازهمه مسئولین هم نماینده خداهستن وهم تافته جدابافته
 • یا علی IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  3 0
  اقای توکلی را انسان بی طرف و با انصاف میدانم
 • Msh IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  11 0
  خوب با این سیسمونی مردم را مشغول سیاستهای خودتون کردین خجالت بکشین برین پی درد مردم این مملکت دیگه هیچ مشکلی نداره فقط همین سیسمونیه که شما باید حلش کنین درداین مملکت اینه که نه سیاست مدار داره نه اقتصاددان
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  9 25
  در یک کلام آقای توکلی به شما ربطی ندارد وارد زندگی خصوصی مردم شوید درزمان روحانی پسرش،برادرش پسر جهانگیری سرقت برادر جهانگیری شما کجا بودید زندگی خصوصی است به تو چه ربطی داره
 • علی IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  14 0
  درود برتوکلی مرگ بر اشرافیت.... مردم نان ندارد مسئولان مثل اغنیا میخورند
 • سهراب IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  12 3
  من تعجبم که خیلی خودتان را تحویل گرفته اید حضرت علی مولا کجا شما کجا جو گیر شده اید هیچ وقت نباید خودتان را با مولا ویاران مقایسه کنید
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  5 5
  آقای قالیباف با شجاعت از اشتباه فرزندت از مردم و نظام و رهبری عذر خواهی کنید. حتما بدانید عزیز تر می شوید.
 • حسن IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  9 1
  میگم اینقدر همدیگه رو نصیحت نکنید کار شما از این حرفا گذشته در این کشور فعلا سیاسیون فقط وفقط به قدرت وثروت فکر میکنند
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  8 1
  شماچی امیرمؤمنان الگوتون هست؟ زندگیتون شبیه مامردم هست؟ همه ی زندگیتون نه حداقل یک هزارم.
 • علی IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
  12 1
  آقای توکلی بورس تحصیلی تان رامردم فراموش نکردند قالیباف هم مثل شما خواهشا خودتان را باابوذروسلمان وعثمان ابن عنیف مقایسه نکنید اگر آنها این سال ها بودند ازدست شما ها دق می کردند
 • الهه IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
  17 0
  دراین حکومت به اصطلاح اسلامی اگر۱نفرمسئول درستکار دیدید سلام برسانید