ابوطالبی: بازگشت به دوقطبی جنگ سرد در حال شکل‌گیری است

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور سابق با انتشار رشته توئیت هایی موضوع عضویت سوئد و فنلاند را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، مشاور سیاسی روحانی نوشت:

با امضای درخواست عضویت ناتو توسط فنلاندوسوئد، صورت‌بندی جدیدی ازبازگشت‌ به دوقطبی جنگ سرددرحال شکل‌گیری است. تحولی،که در دیدار رهبران آنها با رییس جمهورآمریکا و «عبور از یک عرصه به عرصه تازه»، «تغییرتاریخیِ سیاستهای این دوکشور» از بیطرفی وعدمِ عضویت در پیمانهای جمعی را قطعی خواهد نمود.

در مقابل، روسیه هم درقبالِ محاصره‌ی کاملِ دریاییِ خود در دریای بالتیک و بازماندنِ صرفِ یک شاهراه نیمه محصور دریایی در دریای ژاپن و داشتن دو نقطه‌ی استراتژیکِ کالینینگراد و ولادی‌وستوک، با استقرار تسلیحات هسته‌ایِ کوتاه برد درکالینینگراد، «عمق تازه‌ای به این تحول ویژه» خواهد داد.

امّا صورت بندیِ تازه صرفا به این اقدام منحصر نخواهد شد؛ بلکه دو سازمان «پیمان امنیت جمعی CSTO» و «شانگهای SCO» را هم در معرض آزمونِ خطرناکی قرار خواهد داد. آزمونِ صف‌بندی «SCTO و SCO»، احتمالا با نام وآرمِ جدید همچون «پیمان دوستی، همکاری، و یاریِ متقابلِ» ورشو، درمقابل ناتو!

اقدامی که جهان را به سرعت به دوبخش شرق و غرب تقسیم نموده و دیوار برلین تازه ای را برخواهد افراشت. لذا باید امید داشت که رهبران این دو سازمان بویژه چین و هند، در رابطه با افتادن در این بحرانِ خطرناک و پیوستن به «جنگ سردقرن بیست ویکم»، که با حمله روسیه به اوکراین شکل تازه به خود گرفته است هشیاریِ لازم را به خرج داده، و بخصوص سازمان بی‌خاصیتِ شانگهای (SCO) را ازیک سازمان صرفا امنیتیِ مبارزه با تروریسم، به عامل درگیری وخصومت ملت‌ها و شکل‌دهیِ تازه به جنگ سرد قرنِ بیست ویکم تبدیل نکنند. آنها بایدبه یادداشته باشندکه «دیواربرلین و دیوارچین» به تاریخ پیوسته است.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1632458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • US ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
    1 2
    اونایی که داخل کشور دلخوش به نابودی بلوک غرب هستند و همه تخم مرغها رو تو سبد مقابل گذاشتند چه کنیم ؟