۰ نفر
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
برگزاری نمایشگاه خوشنویسی حلقه انس در تبریز

به همت گروه خوشنویسان حلقه انس، نمایشگاه خوشنویسی به یاد علیرضا عباسی، خوشنویس بنام دوره صفویه در تبریز برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، استاد مجتبی کرمانی از اساتید بنام خوشنویسی در تبریز و مسئول گروه کاتبان قرآن حوزه هنری آذربایجان شرقی در حاشیه رونمایی از پوستر این نمایشگاه گفت: هنر خوشنویسی در تبریز ۱۵ قرن سابقه داشته و خط از هنرهای اصیل این کهن شهر به شمار می آید.

وی با بیان اینکه خط به عنوان اساس اندیشه و تفکر و فرهنگ مظلوم واقع شده است افزود: تبریز و آذربایجان از دیرباز مهد خوشنویسی به خصوص نستعلیق و ثلث و نسخ بوده و این نمایشگاه نیز با هدف احیای جایگاه این خطه در حوزه خط برگزار می شود.

استاد کرمانی با اشاره به مهجوریت جایگاه تبریز در خوشنویسی ایران و جهان اسلام اظهار داشت: نام اساتیدی مانند میرعلی تبریزی مبدع خط نستعلیق و علیرضا عباسی از بزرگان خوشنویسی در تاریخ جهان اسلام می درخشد.

وی با اشاره به این ضرب المثل که "الخط نصف العلم" گفت: هنر خوشنویسی با ادبیات و شعر و معماری و قرآن و کتیبه های مذهبی عجین شده است.

کرمانی در ادامه با بیان اینکه نام علیرضا عباسی به عنوان یکی از اساتید بنام خوشنویسی تبریز در عصر صفوی، ناشناخته مانده است تصریح کرد: یادگار این هنرمند بزرگ به عنوان یکی از بزرگان مکتب هنری تبریز ، در آثار تاریخی اصفهان تا مرقد مطهر امام هشتم(ع) خودنمایی می کند.

به گفته وی، این نمایشگاه با هدف احیای نام و جایگاه این هنرمند کمترشناخته شده در تاریخ خوشنویسی ایران برگزار می شود.

گفتنی است نمایشگاه خوشنویسی حلقه انس روز شنبه 31 اردیبهشت ماه سال جاری ساعت 17 در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز افتتاح می شود.

48

کد خبر 1632473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =