ایسنا نوشت:

کارگردان و بازیگر برنامه «فیتیله شبانه» از شباهت برنامه‌های کودک تلویزیون به هم انتقاد کرد.

محمد مسلمی درباره‌ شباهت برنامه‌های کودک به یکدیگر گفت: «به عنوان مثال کارهای عروسکی برنامه‌های کودک ما بسیار شبیه هم هستند و فقط مجری آنها تغییر می‌کند. این موضوع بسیار خطرناک است.»

وی تاکید کرد: «به عقیده من در حال حاضر اتفاق خطرناکی که شبکه کودک را تهدید می‌کند همین شباهت برنامه‌ها به یکدیگر است.»

مسلمی ادامه داد: «به عنوان مثال یک برنامه ساختاری مانند «فیتیله شبانه» یک برنامه‌ موزیکال است، ولی متاسفانه می‌بینیم به تقلید از آن برنامه‌هایی ساخته می‌شود و موجی به راه می‌افتد. همین امر باعث می‌شود مخاطبان فکر کنند در برنامه‌های کودک فقط قرار است آهنگ بخوانند، حرکات موزون درآورند و مسائلی از این دست.»

کارگردان و بازیگر «فیتیله شبانه» گفت: «به دلیل اینکه برنامه «فیتیله شبانه» جمعه‌ها پخش می‌شود، بعد از یک هفته فعالیت، مخاطبان می‌خواهند در یک روز تعطیلی خود شاد باشند، اما برنامه‌های کودک که اواسط هفته به روی آنتن می‌روند، نیازی به این شعرها، حرکات و ... ندارند؛ یک برنامه کودک می‌تواند شعر نداشته باشد و حال و هوای آرامی داشته باشد تا کودک کمی فکر کند.»

کارگردان «فیتیله شبانه» توضیح داد: «ساختار «فیتیله شبانه» ضرباهنگ تندی دارد و آن هم به واسطه این است که جمعه روز تعطیل است؛ بنابراین ایجاب می‌کند که برنامه اینگونه اجرا شود. مشکل شبکه کودک این است که می‌خواهد به هر نحوی کودکان را هیجان‌زده و شاد کند در حالی که همیشه نباید این طور باشد؛ گاهی کودکان باید در فضای آرام فکر کنند.»

همچنین وی در ادامه درباره‌ی برنامه «عموپورنگ» که برنامه‌های کودک مشابه آن ساخته شده است، خاطرنشان کرد: «عموپورنگ در برنامه خود کارهای موزیکال می‌کند و این خاص عموپورنگ است نه اینکه یک عموی دیگر پیدا شود و آن را تکرار و تقلید کند؛ متاسفانه تکرار عموها و خاله‌های متفاوت می‌تواند امر خطرناکی برای شبکه کودک باشد.»

مسلمی درباره‌ برنامه «فیتیله شبانه» که همه آیتم‌های آن برای کودکان نیست، گفت: «فیلتیه کار کودک نیست که بخواهند تقلید کنند. فیتیله کار کودک و خانواده است. برخی از آیتم‌های برنامه اصلا هیچ ارتباطی به کودکان ندارد و می‌خواهد به بزرگسالان درسی بدهد و آنها را تحت تاثیر قرار دهد.»

او در ادامه در پاسخ به اینکه آیا قرار است که در فضای خارج از استودیو هم برای برنامه «فیتلیه شبانه» کار کنید، گفت: «"فیتلیه شبانه" شکل ویژه‌ای دارد. ما مشاغل مختلف را در «فیلیته شبانه» خارج از استودیو کار کردیم؛ به عنوان مثال برای شغل شیشه‌گری به همان محل رفتیم و از نزدیک آشنا شدیم و یا برای آیتمی که مربوط به بچه‌های بهزیستی بود به همان مرکز رفتیم، برای دیدار سالمندان به خانه سالمندان رفتیم و ....»

محمد مسلمی در پایان گفت: «یک پیشنهاد جدیدی از شبکه کودک شده است که قرار است یک جشن ویژه‌ای در سراسر ایران گرفته شود و نیز یک شور و نشاطی در کل ایران به راه بیفتد. این پیشنهاد قرار است به صورت یک برنامه مستقل اتفاق بیفتد و سفرنامه فیتیله‌ای تولید شود و به روی آنتن برود.»

5858

کد خبر 163419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  باآرزوی موفقیت وشادکامی
 • بدون نام IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  این عموها برای فتیله صبح جمعه ساخته شده اند