اعلام جزئیات آمار شهدای روحانی، از مشروطه خواه تا مدافع حرم

پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت : آمار شهدای روحانی در آستانه برگزاری کنگره شهدای روحانی کشور منتشر شد.

کنگره شهدای روحانی کشور چهارم خرداد در قم برگزار می‌شود و در راستای برگزاری این کنگره، ۷۱۰ یادواره شهرستانی و ۵۵ کنگره استانی برگزار شده است.


بر اساس آمار از بین ۳۸۸۸ شهید روحانی تاییده شده، ۳۷۳۹ نفر شیعه و ۱۴۹ نفر از هموطنان اهل سنت بوده است. ۵۷ نفر از کل شهیدان روحانی مربوط به مشروطیت یا انقلاب اسلامی هستند. ۴۰ نفرشان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی و پیش از جنگ تحمیلی شهید شده‌اند، ۳۶۴۱ نفرشان در دوران دفاع مقدس و ۱۴۹ نفر شهید ترور و شهید مدافع حرم هستند.


۳۳۱۴ نفر از شهیدان روحانی عضویت بسیجی، ۳۸۱ نفر عضویت سپاهی، ۲۷ نفر ارتشی، ۱۶ نفر نیروی انتظامی، ۳۳ نفر جهاد سازندگی، ۲۱ نفر عضویت قوه قضائیه، ۲۲ نفر نماینده مجلس، ۶ نفر صدا و سیما و ۶۷ نفر طلبه وظیفه بودند.


اعلام جزئیات آمار شهدای روحانی از مشروطیت تا مدافع حرم

بیشتر بخوانید :۲۲ نفر از شهیدان روحانی در سطح لشکر، تیپ و گردان، ۲۲۲ نفر در سطح فرماندهی دسته و گروهان، ۹۲۸ نفر در رسته‌های دیگر نظامی و ۵۰ نفر مسئول تبلیغات داشتیم و در مجموع ۱۲۲۲ نفر از شهدای روحانی دفاع مقدس علاوه بر نقش و رسالت طلبگی خود، دارای مسئولیت‌های رزمی و نظامی بوده‌اند.
بیشترین شهید روحانی مربوط به سال ۱۳۶۵ و ۱۲۱۴ نفر است. همچنین بیشترین شهید روحانی در یک روز مربوط به چهارم دی ماه ۱۳۶۵ است که ۱۳۹ نفر به شهادت رسیدند. در «عملیات کربلای ۵» بیشترین شهید روحانی را داشتیم که تعداد آنها به ۵۶۷ شهید می‌رسد و اصفهان با تقدیم ۵۴۳ شهید روحانی، بیشتر شهید روحانی را در بین استان‌های کشور داراست و در میان شهرها بیشترین شهید متعلق به شهرستان اصفهان است که تعداد شهدای آن به ۱۶۰ شهید می‌رسد.
۱۷۶۷ نفر از شهیدان روحانی، طلاب رزمی تبلیغی بودند. همچنین ۴۸ شهید غیرایرانی در بین شهیدان روحانی وجود دارند و ۵۴۵ نفر از کل شهیدان روحانی تأیید شده از سادات هستند و پیکرهای ۹۳ نفر از شهدای روحانی همچنان مفقودالاثر هستند.
بیشترین توصیه انجام شده توسط شهدای روحانی در وصیت‌نامه‌های آنها مربوط به توحید و ایمان به خداوند است که تعداد این توصیه‌ها ۲۴۰۰ مورد است.

21220

کد خبر 1634808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =