نقش خواهر سعید روستایی در ساخت فیلم «برادران لیلا»

سعید روستایی، کارگردان «برادران لیلا» در نشست خبری جشنواره کن، تاکید کرد شخصیت زنان قوی در فیلم‌هایش، برپایه زندگی شخصی‌اش و نقش خواهرش در پیشرفت او شکل گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی که در بخش اصلی مسابقه هفتادوپنجمین جشنواره کن حضور دارد، امروز (پنجشنبه ۵ خرداد) برگزار شد.

در بخشی از این نشست، سعید روستایی، در پاسخ به پرسشی پیرامون شخصیت‌های قوی زن و مردانِ ضعیف در فیلم‌هایش توضیح داد: «این طور نبوده که در فیلم‌هایم همه مردها بیکار یا معتاد باشند اما این که همیشه یک زن پیشرو وجود دارد که آینده‌نگر و باهوش‌ است، برمی‌گردد به زندگی خودم؛ چرا که خواهر بزرگ‌تری به نام لیلا دارم که من را بزرگ و کمک کرده که درس بخوانم، کار کنم و به این‌جا برسم. او نقش مهمی در زندگی من داشته است.»

این کارگردان، در واکنش به پرسشی درباره نگاهش به طبقه فرودست و پایین جامعه هم پاسخ داد: «یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت‌های ایران در ۴۰ سال گذشته این بود که یک طبقه متوسط شکل گرفته بود که متاسفانه، این طبقه در ۱۰ سال گذشته، بسیار نازک و کوچک شده است. در این شرایط، خیلی‌ها پولدارتر شدند و بیشتر از آن‌ها، مردمی هستند که بی پول و فقیر شدند. بخش کوچکی از جامعه را می‌بینیم که هر روز شرایط‌شان بهتر می‌شود و بخش بزرگی از جامعه اوضاع‌شان بدتر می‌شود.»

او درباره تاثیر تقدیر اجتماعی و اقتصادی بر سرنوشت آدم‌های امروزِ جامعه ایران توضیح داد: «برخی مواقع، تقصیر آدم‌های یک خانواده است که دچار مشکلاتی می‌شوند و به گرفتاری می‌افتند، ولی در شرایط امروزی ایران، دیگر نمی‌توان این را گفت. وقتی روزی سه‌بار، تورم به آدم‌ها یادآوری می‌شود، دیگر نمی‌توان همه چیز را تقصیر خانواده انداخت. در دو فیلم من، دخترانی در تلاش برای جلوگیری از فروپاشی خانواده هستند؛ در «ابد و یک روز» شاید بخشی بزرگ از تقصیر بر گردن خانواده باشد، ولی در «برادران لیلا» این گونه نیست و این شرایط حاکم بر جامعه است که بر خانواده تاثیر عمیق و شدید می‌گذارد و افراد چه اشتباه کنند و چه نکنند، به سمتی که نباید، می‌روند.»

سعید روستایی همچنین درباره سرنوشت اکران فیلم «برادران لیلا» در ایران گفت: «واقعیتش این است که فیلم الان پروانه نمایش هنوز نگرفته است و باید برگردیم و این کار را انجام بدهیم. یک لیست بلندبالا برای اعمال سانسور هم به ما داده‌اند که انجام نخواهیم داد. «برادران لیلا» در دولت پیشین پروانه ساخت گرفته است و دولت تازه می‌خواهد ما براساس سلیقه و قوانین آن‌ها، صحنه‌ها را اصلاح کنیم. برای همین باید صبر کنیم و ببینیم چه خواهد شد.»

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1635209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =