عراق تکلیف رابطه با اسرائیل را برای همیشه مشخص کرد

ایرنا نوشت: با حضور ۲۷۵ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده پارلمان، قانون جرم انگاری رابطه با رژیم صهیونیستی در پارلمان عراق به تصویب اکثریت رسید.

پارلمان عراق امروز پنجشنبه بعد از تعدیل نام قانون «ممنوعیت عادی سازی و برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی» به «جرم دانستن عادی سازی با رژیم صهیونیستی» آن را به تصویب رساند.

بعد از تصویب این قانون، نمایندگان حاضر در پارلمان عراق شعار «نه به اسرائیل» سر دادند.

این لایحه قانونی به پیشنهاد جریان صدر و حمایت همه جریان های سیاسی شیعه (ائتلاف چارچوب هماهنگی) به پارلمان معرفی شد و با اکثریت آرا به تصویب رسید تا به این ترتیب راه را بر کسانی که درصدد ارتباط پنهانی با این رژیم غاصب هستند، ببندد و عراق برای همیشه از برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی مصون بماند.

سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر با تشکر از همه کسانی که به این مصوبه پارلمان رای دادند، مردم عراق را دعوت به برپایی دو رکعت نماز شکر و حضور در خیابان ها برای ابراز شادی کرد.

قانون مزبور مشتمل بر ۱۰ ماده اصلی است که هدف از تصویب قانون، حفظ ارزش های ملی، اسلامی وانسانی عراق و اصول ملت عراق در دفاع از قضیه فلسطین و ممانعت از هرگونه تلاش برای عادی سازی یا برقراری روابط با رژیم غاصب صهیونیستی عنوان شده است.

لازم به ذکر است که قانون کیفری عراق پیش از این نیز هرگونه تلاش برای برقراری رابطه با این رژیم غاصب را جرم دانسته و مجازات آن را بر اساس ماده ۲۰۱ این قانون، مستوجب اعدام خوانده بود.

در ماده ۲۰۱ قانون کیفری عراق تصریح شده است که «هرکس برای صهیونیسم از جمله تشکیلات فراماسونری تبلیغ کند یا به آن یا هریک از سازمان های مربوط به آن انتساب یابد و یا به صورت مادی یا نوشتاری یا هر نوع دیگر برای این امر تبلیغ کند، مستحق اعدام است.»

براساس دیدگاه صاحب نظران حقوقی در میان کشورهای عربی تنها عراق و سوریه ، رابطه با رژیم صهیونیستی را جرم دانسته و فردی که مرتکب چنین جرمی می شود، مستحق اعدام است.

311311

کد خبر 1635218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 136
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • راستگو IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  سلام حالاخیالمان راحت شدکه عراق پیوندشان باایران محکم ترخواهدشدچراکه دوکشورایران وعراق درقضیه فلسطین اتفاق نظرداند
 • مرتضی IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  دم اهل کوفه گرم ، پس از ۱۳۰۰ سال... بلاخره خودی نشان داد ...ولی اینم مثل تصویب قانون خروج نظامی آمریکا از عراق است ...
 • فدایی رهبرم سید علی IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  درود بر سید مقاومت عراق سید مقتدی صدر
 • علیرضا IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  فکرشو نمیکردم همچین غیرتی بخرج بدن !!دمشون گرم
 • محسن IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  دمشون گرم.گلی به گوشه جمالشون