۱ نفر
۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰
بررسی حقوقی آخرین راه استقلال برای کسب جام طلایی از سازمان لیگ

تیم فوتبال استقلال به احتمال زیاد، لیگ برتر را بدون شکست به پایان خواهد رساند.

استقلال فرهاد مجیدی در یک فصل هرچه رکورد بود جا به جا کرد و توانست سه هفته مانده به پایان رقابت های لیگ بیست و یکم، قهرمانی اش در این رقابت ها را مسجل کند. مهم ترین رکوردی که استقلالی ها طی ۲۹ بازی اخیر به نام خود ثبت کرده اند، رکورد نباختن بوده. آن ها تاکنون ۱۹ برد و ۱۰ تساوی کسب کرده اند و حالا این شانس را دارند تا با نباختن در دیدار هفته پایانی لیگ مقابل نفت مسجدسلیمان به اولین تیمی در تاریخ لیگ برتر تبدیل شوند که فصلی را بدون شکست به اتمام رسانده.

حالا که این احتمال تقویت شده و امکان وقوع آن زیاد است، هواداران باشگاه استقلال مطالبه ای را دال بر اهدای جام طلایی به این تیم مطرح کرده اند. جام طلایی برگرفته از آن چیزی است که در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۴ در لیگ برتر انگلیس برای تیم آرسنال اتفاق افتاد و این تیم توانست با پشت سر گذاشتن فصلی بدون شکست، قهرمان این رقابت ها شود و به جای جام نقره ای مرسوم، جام طلایی را از آن خود کند.

در این خصوص، حجت الله بهمنی، مدیر روابط عمومی سازمان لیگ اعلام کرد که چون در آیین نامه مسابقات، جام طلایی پیش بینی نشده، پس نمی توان به استقلال چنین جامی را اهدا کرد. حرف بهمنی درست است چرا که در ماده ۴۸ آیین نامه برگزاری مسابقات، صرفا صحبت از اهدای جام و مدال و حکم قهرمانی به تیم قهرمان شده است و نکته ای در خصوص قهرمانی بدون شکست و جام طلایی ذکر نشده. اما در همین آیین نامه و ذیل ماده ۵۶ صحبت از موارد پیش بینی نشده ای به میان آمده که توسط آیین نامه مورد اشاره قرار نگرفته اند.

این ماده می گوید:« در صورت سکوت آیین نامه یا بروز مواردی که در این آیین نامه پیش بینی نشده است، مراتب توسط سازمان لیگ در هیئت رییسه سازمان لیگ مطرح و بر اساس قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گیری خواهد شد و این تصمیم نهایی و پایان یافته است و قابل اعتراض نخواهد بود.»

بنابراین باشگاه استقلال می تواند از سازمان لیگ بخواهد تا بحث جام طلایی در هیئت رییسه این سازمان مورد بررسی قرار بگیرد تا شاید از آن طریق امکان اهدای این جام خاص به قهرمان این فصل فوتبال ایران فراهم شود. جامی که البته پیش شرط آن نباختن استقلال در دیدار هفته آخر است. دیداری که حالا با لغو تعدادی از بازی های هفته بیست و نهم و اردوی پیش روی تیم ملی فوتبال، مشخص نیست دقیقا در چه زمانی برگزار خواهد شد.

۲۵۴ ۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1635251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =