۲ نفر
۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵
ترجمه کتاب «رونین برگمن» و تلاش متفاوت عباس سلیمی نمین

کتاب «نیم قرن تا ناکامی» نوشته عباس سلیمی نمین دارای ویژگی های متعدد و متفاوتی ست.

نوع روایت از مبانی فکری انقلاب در کتاب «نیم قرن تا ناکامی»، چهره‌ای از مبانی شهادت و واقعه عاشورا ارائه می‌کند که روایتی توأم با خشونت از این سوگواری ارائه داده و در این زمینه به دنبال فضاسازی علیه مفهوم شهادت و عاشورا است تا مبانی فکری انقلاب را زیر سوال ببرد.

هم‌چنین درباره این ادعا که امام راحل(ره) به مجاهدین خلق (منافقین) وعده سهیم شدن در قدرت را داده باید اشاره کرد که خود آنان (منافقین) چنین ادعایی ندارند که در دیداری که در نجف با امام راحل داشته‌اند چنین وعده‌ای گرفته‌اند، شما چطور چنین ادعایی می‌کنید؟ روابط اقتصادی رژیم شاه با اسراییل از جمله عللی بود که آنان از تغییر رژیم پهلوی عصبانی شدند. آنان روابط اقتصادی گسترده‌ای با رژیم پهلوی داشته‌اند و بعد اساسی آن در امر قراردادهای تسلیحاتی بوده است که بازاری برای اسرائیل محسوب می‌شد.

در این کتاب رونین برگمن تلاش کرده تا با تصویرسازی ادعا کند که اگر رژیم پهلوی باقی می‌ماند چنین می‌شد و چنان می‌شد؛ ایده اصلی این تصویرسازی نیز مبتنی بر همان قراردادهای تسلیحاتی است و اینکه چه مواردی قرار بوده طی آن قرارداد به رژیم پهلوی تحویل داده شود.

این کتاب اعترافاتی درباره رویکرد اسراییل نسبت به رژیم پهلوی دارد. در این کتاب می‌توان دید که روابط اسرائیل با رژیم پهلوی در سه بعد تعریف می‌شد که اولین آن همین روابط تجاری تسلیحاتی و دومین بخش آن ایجاد یک کمربند اتحاد برای اسرائیل در منطقه بوده است که شامل رژیم پهلوی هم می‌شد و علیه کشورهای عربی بود که با این رژیم در آن زمان مخالف بودند. بعد سوم این رابطه به ارتباط اطلاعاتی این کشور با آمریکا در منطقه و با همکاری رژیم پهلوی بوده که هر سه مورد نشان‌دهنده موقعیت‌هایی است که وجود رژیم پهلوی به نفع اسراییل ایجاد می‌کرده است.

آنچه در این کتاب ارائه شده هم ترجمه اصل کتاب و هم نقد مفصلی بر آن است که کمک می‌کند تا در یک شیوه تناظری ادعاها و روایات مغشوش و ناروای نویسنده کتاب اصلی به‌خوبی پاسخ دهد که می‌تواند به‌عنوان یک شیوه‌ی تازه برای نقد در امر انتشار کتاب در نظر قرار گیرد.

* سخنان بیان شده در مراسم رونمایی از کتاب «نیم قرن تا ناکامی» نوشته عباس سلیمی نمین

کد خبر 1644301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =