طب ایرانی و اسلامی از دیدگاه آیت‌الله جوادی آملی: تا مطلبی ‎علمی نباشد ‎دینی نیز نخواهد بود

صفحه کاربری منتسب به آیت الله جوادی آملی درباره طب ایرانی و اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صفحه کابری منتسب به آیت الله جوادی آملی درباره طب ایرانی و اسلامی نوشت:

اگر بوعلی سینا هم امروز بود از شیوه های جدید ‎پزشکی استفاده می کرد اما اگر ما به دنبال شناخت گیاهان دارویی و استخراج خواص آنها برویم و به صورت ‎علمی و با ارائه مقاله آن را اثبات کنیم، این داروها با بدن ما سازگاتر خواهد بود.
‏دینی بودن علم، به دینی بودن موضوع علم است، لذا معیار دینی بودن طب به طبیب و بیمار نیست، بلکه به فهم دقیق موضوع است یعنی دینی بودن طب به فهم عمیق ابنا و ابدان است، اگر باور کنیم که موضوع علم طب، فعل خداست قطعا و لابد این علم دینی خواهد بود حتی اگر پزشک و بیمار ‎مسلمان نباشد.
‏‎طب سنتی باید به معنای دقیق کلمه علمی بشود و صرف اینکه فلان گیاه برای درمان فلان بیماری است کافی نیست؛ باید بدانیم تا مطلبی صد در صد ‎علمی نباشد ‎دینی نیز نخواهد بود!
‏طبیب باید بداند که ‎تاجر نیست و بیمار یک «انسان» است که موجودی ابدی است و با مردن نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید لذا طبیب باید بخش مهمی از علم خود را از ‎اخلاق بگیرد و صرفا به آزمایشگاه موش و علم تجربی تکیه نکند و تا بیماری بیمار برای وی ثابت نشد نسخه تجویز نکند.
‏چراکه اگر پزشکی بدون شناخت بیماری و از روی آزمون و خطا دارو تجویز کند ضامن خواهد بود، پزشکی که نتوانست بیماری را تشخیص دهد باید بگوید من بیماری تو را نفهمیدم و بیمار را ارجاع بدهد به طبیب دیگر؛ این می شود ‎طب اسلامی!

بیشتر بخوانید:

معرفی عصاره های گیاهی برای تقویت مو

مداخله در درمان توسط عطاری ها ممنوع؛ از حجامت و فصد خون تا جا انداختن استخوان

47231

کد خبر 1644420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =