۱۱ نفر
۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
معرفی محبوب ترین صنایع دستی سنگی ایران

صنایع دستی ایران دارای تاریخ پرقدرت و پرآوازه‌ای هستند و در حوزه‌های مختلف همیشه درخشان ظاهر شده‌اند. اگر چه می توان یک وجه تمایز بزرگی میان صنایع دستی سنگی مدرن و امروزی با چیزی که قرن ها پیش داشتیم، قائل شد؛ اما هنوز همان روح در هنر ایرانیان دیده می شود.

در میان تمامی صنایع دستی ایران، صنایع دستی سنگی دارای شکوه و جذابیت بیشتری هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به محبوب ترین صنایع دستی سنگی ایران بیندازیم.

تاریخچه صنایع دستی ایران

جالب است بدانید که تاریخچه صنایع دستی ایران به دوران سلوکیان بازمی‌گردد. در این دوران بود که ایرانیان برای نخستین بار در حوزه صنایع دستی، شروع به فعالیت کرده و هنر ایرانی را در ظروفی که البته شباهتی به ظروف امروزی نداشت، متبلور ساختند. پس از آن در دوره اشکانیان، این هنر به مراتب جدی تر در کشور شکل گرفته و پیشروی زیادی داشت. البته قرن‌ها قبل نیز کتیبه‌های سنگی در میان انسان‌ها نسل‌های گذشته‌تر رواج داشته و این حاکی از آن است که کنده کاری روی سنگ و استفاده از آن در صنایع دستی، همیشه جایگاه خود را در تمدن بشر داشته است.

در دوران ساسانیان بیشتری تمرکز بر ظروف مسی و نقره بود و کمتر ظروف سنگی یا سفالی از آن دوران در عتیقه‌های تاریخی یافته می‌شود. به همین شکل نیز در دوران سلجوقیان، حکاکی روی فلز به عنوان صنایع دستی رواج داشت. اما پس از آن رفته رفته ظروف سنگی نیز جای خود را در میان صنایع دستی باز کردند که اتفاقا تا امروز نیز هنوز بازار محبوب خود را دارند.

صنایع دستی سنگی مدرن و امروزی

در میان محصولاتی که در صنایع دستی امروزی می‌بینیم، ظروف سنگی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. این ظروف را می‌توان به عنوان یک کالای کاملا زینتی مورد استفاده قرار داد یا این که به طور مستقیم و البته با ملاحظات مربوط به نگهداری در آشپزخانه و برای پخت و پز از آن‌ها بهره برد.

با مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی صنایع دستی، فرصت بهتری خواهید داشت تا بتوانید در میان مدل‌های مختلف، بهترین محصولات از صنایع دستی سنگی را انتخاب کرده و مقایسه هوشمندانه‌ای نیز میان آن‌ها انجام دهید. به این شکل شانس این که درست محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید، به مراتب بیشتر خواهد بود.

معرفی محبوب ترین صنایع دستی ایران

از جمله محبوب ترین صنایع دستی ایران، می‌توان به ظروف سنگی اشاره کرد. در میان انواع ظروف سنگی که در بازار صنایع دستی می‌بینیم، قابلمه‌های سنگی فروش و محبوبیت زیادی دارند. به جز این انواع هاون سنگی و دیزی سنگی نیز هم در الگوی کاربرد تزئینی و هم به عنوان ظروف مورد کاربرد در آشپزخانه‌های رستورانی و خانگی، طرفداران زیادی دارند.

در حقیقت اگر بخواهیم اشاره ای موجز به محبوب ترین صنایع دستی ایران داشته باشیم، هاون سنگی و دیزی سنگی به دلیل کاربرد سنتی خود؛ فوق العاده محسوب می‌شوند. پخت دیزی در ظروف دیزی سنگی جذابیت زیادی داشته و بسیاری از رستوران‌های سنتی و دیزی سراها، از این ظروف برای پخت و حتی سرو غذاهای خود استفاده می‌کنند. طبیعی است که در کنار دیزی سنگی، استفاده از هاون سنگی نیز جذابیت خود را داشته و در حالت کاربردی و تزئینی در سرو نیز جایگاه خاصی دارد.

هاون سنگی

تولید صنایع دستی سنگی در ایران

تولید صنایع دستی سنگی در ایران به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد و چیزی نیست که بخواهیم آن را به قرن معاصر و چند سال پیش نسبت بدهیم. اما تحول در تولید و استفاده از ابزار و مواد اولیه به مراتب قوی‌تر، باعث شده تا این صنایع دستی نیز در شرایط بهتری قرار بگیرند.

با توجه به این که انواع سنگ‌های مختلفی را می‎‌توان از سنگ‌های داخلی ایران مورد استفاده قرار داد و همین طور بخش سنگ‌های وارداتی نیز در جای خود باقی است، تنوع سنگ برای ساخت ظروف سنگی در صنایع دستی با تحول و تنوع زیادی همراه است. اما در حال حاضر می‌توان گفت که بیشترین سنگ‌های کاربردی در این حوزه، شامل سنگ سیاه، سنگ گندمی، سنک آهکی، سنگ سماق، مرمر، یشم، فیروزه و ... هستند. دقت داشته باشید که بسته به نوع سنگ و نوع تراش دادن آن، قیمت محصول سنگی متفاوت خواهد بود.

به واقع باید صنایع دستی سنگی را بخشی از میراث و هنر این سرزمین بدانیم که تا به حال خود را در الگوهای مختلفی نشان داده است. ظروف سنگی دارای این قابلیت فوق العاده هستند که در برابر حرارت بالا، مشکلی برای آن‌ها به وجود نیامده و در واقع می توان گفت که اصلا نمی‌سوزند. بنابراین حتی اگر شما ظروف سنگی را داخل آتش بیندازید، مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد.

فروشگاه صنایع دستی

توصیه می‌کنیم که برای خرید بهترین صنایع دستی سنگی ایران، حتما به سراغ برترین فروشگاه صنایع دستی بروید. در این حوزه، شما می‌توانید از طریق فروشگاه صنایع دستی حضوری اقدام کرده یا با مراجعه به بهترین وب سایت فروش اینترنتی صنایع دستی ایران، با حوصله و بررسی کامل، بهترین محصولات در این گروه کالایی را انتخاب و خریداری کنید.

معرفی محبوب ترین صنایع دستی سنگی ایران

به ویژه این که در فروشگاه صنایع دستی آرانیک، می‌توانید از طرح تخفیف دریاچه ارومیه برخوردار شده و صنایع دستی سنگی را با قیمت به مراتب ارزان‌تری که در عین حال کیفیت مناسبی دارند، سفارش داده و در مدت زمانی کوتاه در محل آدرس خود تحویل بگیرید.

خرید آنلاین صنایع دستی سنگی ایران از فروشگاه آرانیک

در فروشگاه آرانیک این فرصت فراهم شده است که بتوانید بهترین صنایع دستی سنگی از کار هنری و دست مردم حومه دریاچه ارومیه را دنبال کرده و پس از بررسی دقیق و هوشمندانه محصولات مختلف، ظروف مورد نظر خود را خریداری کنید. با خرید اینترنتی، دیگر نیازی نخواهد بود که شما به طور مستقیم و حضوری برای خرید محصول سنگی خود مراجعه کرده و برای آوردن آن نیز متحمل هزینه و زحمتی شوید. بلکه با خرید از فروشگاه اینترنتی، به راحتی محصول به محل آدرسی که مد نظر شما قرار دارد، ارسال خواهد شد. شما چه نظری درباره صنایع دستی سنگی ایران دارید و تا به حال کدام یک از آن‌ها را تهیه کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود در این خصوص را با ما و دیگر کاربران وب سایت به اشتراک بگذارید.

کد خبر 1648180

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =