مهر نوشت:

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نیاز جامعه به مدیران و انتقاد از کافی‌نبودن فعالیت‌های انجام شده برای تغییر فرهنگ گفت: هیچ‌گاه یک نفر نمی‌تواند جامعه‌ای را شخصاً اداره کند.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در دیدار رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی و معاون مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری، با اشاره به نیاز جامعه به مدیران گفت: تغییر دستگاه حکومت در دولت‌های سکولار فقط تغییر اشخاص است و اهداف تغییری نمی‌کند. احزاب در دولت‌های سکولار کمابیش اهداف مشابهی دارند و اختلاف آنها بر سر قدرت و تاکتیک‌هاست.

به گفته وی، انقلاب اسلامی به وجود آمد که ارزش‌های جامعه را تغییر بدهد، باورهای دینی مردم را تقویت کند و ارزش‌های اجتماعی را بر اساس این باورها رشد بدهد. بهترین شاهد متن وصیت‌نامه‌های رزمندگان ما در جنگ هشت ساله است که غالبا به حمایت و رعایت ارزش‌های انقلاب و رهبری توصیه می‌کنند.

گزیده سخنان وی به این قرار است:

  • از آنجا که مدیران ما تحصیل‌کرده غرب بودند و حتی مهم‌ترین مرکز تربیت مدیر دانشگاهی وابسته به مرکز آمریکایی بود، منابعی برای مدیریت اسلامی وجود نداشت و به همین دلیل شناخت و انگیزه‌ای برای تغییر نوع مدیریت نبود.
  • کارهای صورت گرفته را برای تغییر فرهنگ کافی ندانست. اینکه چند آیه یا روایت در لابه‌لای متون غربی قرار بدهیم، فرهنگ مدیریت تغییر نمی‌کند.
  • متأسفانه در کشور ما برای پژوهش‌های بنیادین و درازمدت انگیزه‌ لازم وجود ندارد. امروز هم قطعا کسانی هستند که دلشان می‌‌خواهد از فرهنگ و منابع اسلامی در راستای مدیریت کشور بهره ببرند، اما شاید درست راهش را ندانند و حتی اگر کسانی تجربه کافی داشته باشند و بتوانند برای این‌ کار برنامه‌ریزی درازمدت کنند، کسانی که انگیزه اجرای آن را داشته باشند اندک هستند.
  • باید کسانی دور از جو سیاسی و فقط به انگیزه خدمت به اسلام و کشور اسلامی برای تنظیم برنامه‌ای برای تربیت مدیران صالح تلاش کنند که نوشتن کتاب و پژوهش‌های حداقلی از گام‌های نخست این مهم است.

/2929

کد خبر 165230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =