این بیماران بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ هستند

مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفت، نشان داد بیماران بستری‌شده با کووید-۱۹ که ویسکوزیته خون بالاتری دارند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از عوارض مرتبط با کووید هستند.

به گزارش خبرآنلاین، بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، غلظت خون افراد مبتلا به کووید-۱۹، می‌تواند تعیین‌کننده‌ی مرگ یا زندگی بیمار باشد. محققان دریافتند بیماران بستری‌شده‌ی کووید-۱۹ که ویسکوزیته خون بالاتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا هستند.

دکتر رابرت روزنسون، مدیر اختلالات متابولیک قلبی نیویورک، گفت: این مطالعه‌ی اخیر اهمیت بررسی ویسکوزیته خون در بیماران کووید-۱۹ را در مراحل اولیه بستری‌شدن در بیمارستان نشان می‌دهد؛ نتایج این تحقیق می‌تواند به تعیین بهترین دوره درمانی برای بیماران در معرض خطر، کمک کند.

طبق تحقیقات اخیر، مشخص شده است که کووید-۱۹ خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد، به ویژه در بین افرادی که به طور معمول خون غلیظ‌تری دارند.

به گفته محققان، این اولین مطالعه در مقیاس بزرگ بود که سعی در استفاده از ویسکوزیته خون برای پیش‌بینی خطر مرگ در بین بیماران کووید داشت. برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۵۶۰۰ بیمار بستری‌شده را از فوریه ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند که بیماران بستری در بیمارستان با ویسکوزیته خون بالاتر، ۶۰ درصد مرگ و میر بیشتری داشتند، در حالی که جریان خون غلیظ‌ در کوچک‌ترین رگ‌ها، در افراد سالم، خطر مرگ را تنها تا ۳۲ درصد افزایش می‌دهد.

به گفته نویسندگان مطالعه، پزشکان ممکن است هنگام درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که غلظت خون بالایی دارند، از رقیق‌کننده‌های خون استفاده کنند و همچنین ممکن است بیماران از هیدراتاسیون بیشتر یا دوزهای بالاتر استروئیدها برای کاهش التهاب بهره‌مند شوند.

روزنسون در بیانیه خبری Mount Sinai گفت: ما در حال حاضر در حال بررسی اثرات هپارین درمانی برای کاهش خطر عوارض در طول عفونت‌های حاد کووید-۱۹ هستیم، که این بررسی برای افرادی که ویسکوزیته خون بالایی دارند، سودمند است.

نتایج این مطالعه، روز دوشنبه در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق ( American College of Cardiology journal) منتشر شد.

منبع: upi / مترجم: الهه جعفرزاده

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1653353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =