راه‌اندازی دهکده نوآوری کشاورزی در قزوین

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: در راستای توسعه کشاورزی مدرن و ورود دانش به مزارع بزودی دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین احداث می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ جعفر احمدی، رئیس پارک علم و فناوری قزوین در اولین جلسه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان که با حضور محمدمهدی اعلایی استاندار، میثم پیله‌فروش معاون اقتصادی و ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان عوامل مهمی تاثیرگذارند که سیستم آموزشی، سیستم نوآوری، محیط کسب‌وکار و مدیریت دانش و آی سی تی، از آن جمله است.

او افزود: توجه به R&Dها نیز در این عرصه اهمیت فراوانی دارد و در شرایطی که در کشورهای اروپایی حدود دو درصد از GDP را برای R&Dها اختصاص می‌دهند در کشور ایران و آسیا این میزان حدود ۶دهم درصد است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآور شد: تفکیک سرمایه‌گذاری در R&Dها و بنگاه‌های تجاری از اهمیت مضاعفی برخوردار است و در اروپا حدود ۷۰درصد هزینه‌های کشور در این بخش و در ایران حدود ۲۵درصد در این زمینه اختصاص می‌یابد.

احمدی گفت: در کشور ۶هزار و۳۰۰شرکت دانش‌بنیان راه‌اندازی شده که ۲۲۷هزار نیرو در آن‌ها فعالیت می‌‍کنند و این ظرفیت می‌تواند در اقتصاد و توسعه نقش موثری ایفا کند.

این مسئول بیان کرد: کشورمان دارای نسخه داخلی استارت‌آپ بین‌المللی بوده و مدل کسب‌وکارهای آن نیز شاخص است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین افزود: استان قزوین در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد وضعیت زیاد مطلوبی ندارد و تنها صندوق پژوهش و فناوری آن فقط ۵میلیارد تومان سرمایه اولیه دارد که جوابگوی نیازها نیست.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در استان وجود دارد راه اندازی دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

او اضافه کرد: این دهکده قرار است در ۱۰استان کشور راه‌اندازی شود که تاکنون دهکده‌های کشاورزی در استان‌های خراسان، همدان و سمنان راه‌اندازی شده و قزوین نیز در اولویت بعدی است.

احمدی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی موظف شده با دریافت مجوز از وزارت علوم برای احداث دهکده نوآوری و فناوری در قزوین اقدام کند که خوشبختانه جهاد کشاورزی استان نیز اعلام آمادگی کرده تا کار شتاب گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: این دهکده‌ها در راستای توسعه زیست‌بوم فناوری بخش کشاورزی، منابع طبیعی و غذایی، پارک‌های علم و فناوری، مزارع و دهکده‌های نوآوری با تکیه بر زیرساخت‌های موجود با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان راه اندازی و فعال می‌شود.

او از اجرای طرح تانا هم خبر داد و گفت: در این طرح توسعه اکوسیستم نوآوری با همکاری پارک محقق می‌شود و ترویج گفتمان‌سازی نوآوری و کارآفرینی در استان‌ها، ارتقای سیستم دانش بازیگران اکوسیستم نوآوری و تقویت سیستم‌های نوآوری استانی مورد توجه است.

احمدی اظهار کرد: همچنین افزایش تاثیرگذاری اکوسیستم‌های استانی، افزایش سهم نخبگان و دانشمندان در توسعه فناوری مناطق با کمک صاحبان ایده، دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی، راه‌اندازی صندوق‌های پژوهش از دیگر مزیت‌های اجرای طرح تاناست و در این زمینه باید شتاب‌دهنده‌ها نیز در دو ماه آینده شکل بگیرد.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: صندوق فنآوری و پژوهش در استان نیز باید تقویت شود و سرمایه آن از ۵میلیارد تومان تا چند برابر افزایش یابد که امیدواریم با حمایت دولت و دادن مشوق‌ها شاهد حضور واحدهای صنعتی بزرگ در این عرصه باشیم.

احمدی از راه‌اندازی خانه خلاق در ماه آینده نیز خبر داد و اظهارکرد: این خانه که تولید محتوای دانش‌بنیان را برعهده دارد در شهریور ماه در محل سرای تاریخی سعدالسلطنه راه‌اندازی و افتتاح می‌شود.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1657055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =