کمالوندی: گروسی به جای ملاحظات سیاسی به جنبه‌های فنی توجه کند

فارس نوشت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با الجزیره به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه کرد که به جای ملاحظات سیاسی به جنبه‌های فنی توجه کند و افزود: نظارت‌های پادمانی آژانس در حال اعمال است و دوربین‌های پادمانی نیز سر جای خود هستند.

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (سه شنبه) ۱۱ مرداد ماه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره در خصوص اظهارات اخیر مدیرکل آژانس و در توصیه‌ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: توصیه‌ام این است مدیرکل حرف‌هایی که می‌زند به جنبه‌های فنی بیشتر توجه کند تا ملاحظات سیاسی.

وی خاطرنشان کرد: الان یک جریان سیاسی بین ما و کشورهای دیگر هست و براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ توافقی که داشتیم، یکسری محدودیت‌ها را کنار گذاشتیم از جمله این‌ها که طبق قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی نیز هست، نظارت‌های فراپادمانی است یعنی قرار نیست فراتر از پادمان نظارتی روی کشور ما باشد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: وقتی نظارت فراتر از پادمان نیست، طبیعتا دوربین‌ها و تجهیزات فراتر از پادمان جمع آوری می‌شود و این‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به قبل نظارت کمتری دارد، حرف صحیحی است؛ ولی هدف از بیان این صحبت چیست؟ اگر هدف این است که بگوید آژانس نظارت ندارد، نظارت‌های پادمانی آژانس کاملا اجرا می‌شود و دوربین‌های پادمانی آژانس سر جای خود هستند و گزارش‌های پادمانی داده می‌شود.

کمالوندی ادامه داد: برخی از این حرف‌ها متاسفانه رنگ و بوی سیاسی دارد.

گفتنی است گروسی در نشست اعضای معاهده «ان‌.پی‌.تی» از نیاز به دسترسی بیشتر به تاسیسات هسته‌ای ایران سخن گفت. وی همچنین در مصاحبه‌ای با شبکه سی.ان.ان با تاکید بر لزوم احیای تمام بازرسی‌های هسته‌ای در ایران، خاطرنشان کرد که آژانس هیچ اطلاعاتی درباره اینکه ایران بر روی سلاح اتمی کار می‌کند، به‌دست نیاورده است.(اینجا بخوانید)

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار الجزیره در خصوص حل موضوعات بین ایران و آژانس و تاثیر آن بر توافق احتمالی در وین نیز بیان کرد: هم دوره قبل بوده و هم این دوره بوده است و نمی‌شود یکسری سؤالات راجع به گذشته داشته باشید و یکسری محدودیت‌ها را اعمال کنید به نحوی که الان هزاران سانتریفیوژ جمع آوری شود و نظارت‌های مختلف نه پادمانی، بلکه پروتکلی و حتی فراتر از پروتکل داده شود و در عین حال سؤال از گذشته باقی باشد؛ اینگونه نمی‌شود. اگر سؤالی دارند مطرح کنند و زمانی که وارد فاز جدید می‌شویم، نباید سؤالی راجع به گذشته باشد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1657905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =