ایسنا نوشت:

امام جمعه مشهد گفت: گناهان جمعی و اجتماعی، گناهانی هستند که اصلا توبه‌پذیر نیست.

آیت‌الله "سید احمد علم‌الهدی"، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد مقدس، در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر امام رضا(ع)، با اشاره به اینکه بصیرت داشتن در ماه رمضان از مهمترین عوامل محسوب می‌شود، افزود: اگر ما بصیرت کامل در عبادت‌شناسی و گناه‌شناسی نداشته باشیم، گاهی اوقات عبادت ما به معصیت مبدل می‌شود.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: در جلسات خصوصی‌تر و خودمانی‌تر، به عنوان افطاری و صله رحم، مجالس مهمانی تشکیل داده می‌شود و نهایتا سفره افطاری به محافل مختلط محرم و نامحرم مبدل می‌شود. زنان جوان آرایش کرده در این مهمانیها حضور به هم می‌رسانند و به عنوان احوالپرسی با قوم و خویش، پسر عمو، پسر خاله و پسر عمه، مجلس عبادت افطاری مبدل می‌شود به مجلس حرام اختلاط محرم و نامحرم. مرد اجنبی و زن اجنبیه فرق نمی‌کند، چه ناشناس باشد، چه دختر عمو و پسر عمو باشد و اینها گناهان ویژه ماه رمضان است.

وی گفت: در ماه رمضان شب زنده‌داری، مخصوصا در این فصل که شبها کوتاه است خیلی ارزش دارد، اما کدام شب زنده‌داری؟ شب زنده‌داری در حرم امام هشتم(ع) و شب زنده‌داری که برای نماز و عبادت است ارزش دارد، نه شب زنده‌داری در وسط خیابانها و معابر. مردم این شهر در غیر ماه رمضان، شبها گرفتار کاروانهای عروسی هستند و در ماه رمضان گرفتار این جوانهایی که موتورسواری دسته‌جمعی و حرکات جمعی وسط خیابان دارند؛ برادران و عزیزان نیروی انتظامی باید این مزاحمتها را رفع کنند.

وی تاکید کرد: این حرکتهای دسته‌جمعی موتورسواری جوانها در ماه رمضان در خیابانها و جاده‌ها، به یک فساد در عرصه امنیت و در عرصه‌های مختلف فرهنگی در جامعه مبدل خواهد شد که باید شدیدا ممانعت شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: شب زنده‌داری ماه رمضان، مال عبادت است، مال مناجات است، نه مال بازی‌کردن فوتبال وسط معابر و کوچه‌ها و سلب استراحت، آسایش و امنیت از مردم. اینکه جوانها در روز نمی‌توانند به خاطر روزه گرفتن ورزش کنند، پس شب را ورزش کنند اشکالی ندارد و کاری درست است، اما نه از سر شب تا صبح تمام تفریح جوان و وقت یک مرد و یک زن در باشگاه و ورزشگاهها به عنوان شب زنده‌داری صرف و خرج فقط ورزش شود. مگر در ایام سال شما همه روزه ورزش می‌کردید که حالا در ماه رمضان بیایید و همه شب ورزش کنید؟

وی با اشاره به مصادف بودن امروز، 14 مرداد، با سالروز انقلاب مشروطیت و صدور فرمان مشروطیت، انقلاب مشروطیت را یک عبرت دانست و گفت: امروز هم در صدد همین هستند که از یک‌طرف، بین جریانهای دینی و اصولگرا اختلاف بیندازند و جریانهای دینی و ارزشی را از هم جدا کنند و از یک‌طرف درصدد این هستند که روحانیت را از عرصه کنار بزنند و به عنوان اینکه دخالت در مسائل سیاسی و گروهی و جریانهای برخوردی جامعه، در شأن روحانیت نیست، کاری کنند که روحانیت در عرصه رقابت و مشارکت سیاسی وارد نشود.

وی ادامه داد: کار سومی که الان دقیقا سایتها و پایگاههای اطلاع‌رسانی دشمن روی آن تکیه دارند، این است که در این کشور هر کسی حرف می‌زند و مدافع، بصیر و بیناست و شگرد شیطانی و جنایات و منکرات را تشخیص می‌دهد و می‌شناسد و مردم را برای مبارزه با منکرات و حرکتهای ناهنجار ضدارزشی هشدار می‌دهد، او را به عنوان یک آدم تند و غیرقابل تحمل و به عنوان آدمی که در عرصه سیاست، خبریت ندارد یا مبالغه‌آمیز حرف می‌زند، معرفی می‌کنند یا اگر زورشان نرسید، تهمت می‌زنند؛ مثل بلایی که سر مرحوم شیخ فضل‌الله نوری آوردند.

امام جمعه مشهد گفت: بنیانگذار انقلاب مشروطیت، مرحوم شیخ فضل‌الله نوری بود، ولی به مرحوم شیخ فضل‌الله نوری تهمت زدند و اتهام بستند به عنوان مخالف انقلاب مشروطیت؛ چون با انحراف انقلاب مخالفت می‌کرد. این تهمتها و افتراها و بدگوییها در جامعه آن روز اثر گذاشت، عملیات روانی، جامعه آن روز را سوژه خودش قرار داد تا کار به جایی رسید که یک عالم مجتهد، مجاهد و بافضیلت را بیاورند و مقابل چشم مردم دار بزنند و مردم تماشا کنند و هیچ‌چیز نگویند و بی‌تفاوت باشند و نتیجه‌اش این شد که به جرم آن بی‌تفاوتی و سکوت و به خاطر این گناه جمعی بزرگ، نیم قرن کامل، 50 سال به حاکمیت طاغوت ناپاک و نجس‌العین رضاخان و پسر رضاخان این مردم و این نسل مبتلا شدند؛ ببینید عزیزان؛ این گناهان جمعی است و گناهان جمعی توبه‌پذیر نیست.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: منتها باز اینها سعی دارند بین جریانهای سیاسی اصولگرا و متدین اختلاف بیندازند و به مجرد اینکه یک عده متدین منسجم می‌شوند، انسجام و تشکل آنها را به عنوان یک خطر اعلام و آن را سرمایه اختلاف معرفی می‌کنند و به مجرد اینکه به رهبری روحانیت و دو تشکل عظیم روحانی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، بناست یک وحدتی شکل بگیرد، از آن طرف دست و پا می‌زنند که روحانیت قدرت ایجاد این وحدت در جریانهای سیاسی را ندارد و مردم را دلواپس می‌کنند.

وی تاکید کرد: اینها همان توطئه‌های شیطانی است که در جریان مصادره انقلاب مشروطیت، این غرب ناپاک انجام داد و اکنون هم همانها را تکرار می‌کنند، چون شیطان نوآوری ندارد. لذا ما با باز کردن این چشم بصیرت و عبرت، به خوبی می‌توانیم دست دشمن را بخوانیم و بشناسیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: به شایعه‌هایی که در این سایتها و پایگاههای اطلاع‌رسانی دشمنان ما یا جریانهای فرصت‌طلبی که ندانسته برای تحصیل فرصت و قدرت به مزدوری دشمن درآمده‌اند منتشر می‌شود، توجه نکنیم و برادران و عزیزان ما هم که مسئول قلم و نویسندگی در عرصه جراید هستند باید توجه کنند نشر این مسائل از این سایتها و پایگاههای اطلاع‌رسانی، مقابله با این نظام و ضربه زدن به پیکره انقلاب این مردم است.

/212

کد خبر 166183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  2 0
  بنده هر هفته متن خطبه ها و سخنرانی ایشان را مطالعه می کنم.در این چند سال محال است در سخنرانی ایشان اثری از صحبتهای وحدت آفرین و دارای مهربانی و نرمی ملاحظه شود.در تمام سخنرانیهای ایشان توصیه به نیروی انتظامی یا قوه قضاییه و یا مردم برای برخورد به یک عده جدید هست.یکبار صحبت از مهربانی به یکدیگر،گذشت،فداکاری،ایثار،انفاق،پرهیز از دروغ و ..... در صحبتهای ایشان نیست..
 • احمد DE ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 3
  ایسان واقعا حرف دل مردم را میزنند ولی گوش شنوایی نیست.
 • ميرحسين IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  3 0
  كلا نيروى انتظامى بياد يكم برخورد كنه با هر چيزى كه ما دوست نداريم! بقيه مهم نيستن كه ...
 • بدون نام MY ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  2 0
  یکبار صحبت از مهربانی به یکدیگر،گذشت،فداکاری،ایثار،انفاق،پرهیز از دروغ و ..... در صحبتهای ایشان نیست ++++++++++++++++++
 • یاشار IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 1
  راجب شلوغ کردن موتوریا کاملا درست میگن . حالا که یه وقت برای ورزش کردن هست شما مخالفت میکنید