چرا سایه می‌خواست کنار درخت ارغوان دفن شود؟

ایسنا نوشت: معاون میراث فرهنگی از درخواست‌هایی برای خاکسپاری امیرهوشنگ ابتهاج «سایه» در کنار درخت ارغوان در خانه محل زندگی‌اش در تهران خبر داد و محدودیت و تصریح قانون را مانع به خاک سپردن او، در این خانه (که ثبت ملی شده ) دانست.

علی دارابی در حاشیه نشست مدیران پایگاه‌هایی میراث ملی و جهانی، در جمع خبرنگاران گفت: برای ما میان حفظ میراث فرهنگی و مسأله حقوق عامه مردم تکلیفی است؛ درباره هوشنگ ابتهاج شاعر و غزلسرای بزرگ ایران که به رحمت خدا رفته، خانه ایشان در تهران ثبت ملی شده است. افراد زیادی از خانواده تا دیگران و حتی افرادی در میراث فرهنگی از ما درخواست کردند «سایه» در خانه خودش دفن شود، اما با توجه به تصریح قانون و تکلیفی که داریم گفت‌وگویی با خانواده و دیگر درخواست‌کنندگان داشتیم که خوب هم بود و قرار شد تشییع از خانه تهران انجام شود ولی خاکسپاری در رشت باشد.

او بیان کرد: «همه ما برای این شاعر بزرگ احترام قائلیم، بعضی افراد از میراث فرهنگی هم خواستند ما این موافقت را داشته باشیم، ولی ما بر حفظ میراث، مُصر هستیم.»

امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به «ه. ا. سایه» ۱۹ مرداد ‌در کلن آلمان درگذشت. خانه کودکی های در رشت سال ۱۳۹۸ درحالی که سازمان میراث فرهنگی برای ثبت آن در فهرست میراث ملی تعلل کرد، برای همیشه ویران شد، اما خانه او در خیابان انوشیروان حوالی فردوسی تهران که تا سال ۱۳۶۴، پیش از مهاجرت به آلمان در آن سکونت داشت در سال ۱۳۸۷ به خاطر درخت ارغوان، در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

مطابق با قانون تعیین حریم در سال ۱۳۸۴، هرگونه کندوکاو و پی‌کنی در عرصه و محوطه‌های تاریخی ممنوع است. همچنین مطابق مقررات مصوب در سال ۱۳۷۷ دفن اموات در آثار تاریخی ممنوعیت دارد.

۵۷۲۴۴

کد خبر 1662037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  25 0
  پس چطور شجریان در آرامگاه فردوسی دفن شد؟
  • ایرانی IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
   1 0
   مزاراخوان ثالث هم درمحوطه آرامگاه فردوسی است.ارواح پاک همه بزرگان این سرزمین هرجاکه درخاک نهاده شوند،درجواررحمت الهی درآرامش باد.
 • NL ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  27 0
  و شما چقدر برای اجرای قانون ر همه زمینه ها مصرید،!!انجام وصیت مرحوم ابتهاج نه تنها هیچ مغایرتی با اماکن ثبت شده ندارد بلکه وجود مزار این عزیز بر گرانسنگی آن محل بسیار می افزاید،ولی پیداست که نمیتوانید ببینید احترام قابل پیش بینی مردم به این محل را در صورت دفن استاد در آن.
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   3 0
   کاش برای دیگر قوانین اینقدر سخت گیری میشد مثلا کنترل مرزها
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  25 0
  یه ذره زمین حفر میخواد بشه؟ جای ک خراب نمیشه؟ بزارین روحش در آرامش باشه
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
  0 0
  نوشته ثبت ملی منزل ایشون هم بخاطر درخت ارغوان بوده و ربطی به خود مرحوم ابتهاج نداره!! احسنت به این همه درایت و وظیفه شناسی...