برگزاری همایش مدیریت بحران آب و تغییر الگوی کشت در کوهدشت

  مدیر منابع آب کوهدشت گفت : همایش به میزبانی اداره ارشاد اسلامی  کوهدشت و با حضور مسئولان استان، شهرستان و جمع کثیری از کشاورزان و چاهداران منطقه برگزار گردید.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، حمزه آزادبخت در این همایش با بیان این مطلب که بحران آب حاصل چالشها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب موجود است، بیان داشت : برداشت بیش از حد آبهای سطحی و زیرزمینی، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده است که از نشانه‌های این می‌توان به وضعیت خشک شدن دریاچه ها، رودخانه ها و تالابها، کاهش سطح آبهای زیرزمینی، فرونشست زمین، کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابانزایی و گرد و غبار اشاره کرد .

وی ضمن ارائه گزارش کاملی از آخرین وضعیت منابع آب این شهرستان و با اشاره به اقدامات انجام گرفته در حوزه مدیریت مصرف و برداشت از منابع آب افزود : از ابتدای سالجاری در کوهدشت برق ۱۱۰ حلقه چاه کشاورزی و صنعتی به دلیل اضافه برداشت قطع و مالکین ملزم به نصب کنتور شدند .

آزادبخت افزود : تاکنون حدود ۷۰ کنتور هوشمند در سطح شهرستان بر روی چاههای صنعتی و کشاورزی نصب شده که تعداد ۳۰ دستگاه مربوط به سال جاری بوده است. همچنین حدود ۵۰ دستگاه توسط کشاورزان خریداری شده و در نوبت نصب قرار دارد.

مدیرمنابع آب شهرستان در این همایش، تغییر زمان کشت محصولات آبدوست، ممنوعیت کشت در فصل بهار و تابستان، الزام چاهداران به نصب کنتور هوشمند تا پایان سال جاری که در صورت عدم نصب کنتور تمدید نشدن پروانه بهره برداری ، برخورد جدی با کشاورزان مهاجر و غیربومی، تقویت طرح های آبخیزداری توسط اداره منابع طبیعی در جهت احیای آبخوان کوهدشت از راهکارهای لازم اجرا بمنظور حفظ منابع آب موجود در شهرستان دانست .

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1663491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =