دستیار ایویچ در تیم ملی ایران معتقد است اگر ایویچ اخراج نمی‌شد، ایران می‌توانست در جام جهانی از گروهش صعود کند.

به گزارش خبرآنلاین؛ میاچ، دستیار علی دایی در پرسپولیس و راه‌آهن، زمانی به فوتبال ایران معرفی شد که با ایویچ به تیم ملی آمد. او هم مثل ایویچ زمان کمی در فوتبال ایران ماند و پس از همان مسابقه معروف ایران - آث رم، از تیم ملی رفت. میاچ سال‌ها پس از آن مسابقه معروف، در گفت‌وگو با خبرآنلاین در مورد باخت به رم و اخراج ایویچ صحبت می‌کند.

*وضعیت راه‌آهن چطور است؟

در هفته‌های اول کار سختی داریم. چون سه هفته زمان تمرین را از دست دادیم. ما تمرین را دیر شروع کردیم و کار سختی در پیش داریم. البته من یک هفته است که آمده‌ام.

*می‌شود به این نفراتی که جذب راه‌آهن شده‌اند امیدی داشت؟

من چون تازه آمده‌ام نمی‌توانم در این مورد حرفی بزنم. ولی می‌توانم بگویم راه‌آهن ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه را دارد. تلیفی از این دو را داریم. بازیکنان انرژیک و با انگیزه‌ای را در راه‌آهن می‌بینم.

*این بازیکنان جوانی که جذب راه‌آهن شده‌اند امسال حرفی برای گفتن دارند؟

شما دیدید که این بازیکنان زیر 23 سال در مسابقه اول در ترکیب راه‌آهن بودند. آن‌ها این قابلیت را داشتند که بدرخشند. ولی باید چند هفته بگذرد تا من بتوانم با اطمینان حرف بزنم.

*چه اتفاقی افتاد که کار در راه‌آهن را قبول کردید؟

دایی پیشنهاد حضور در این تیم را به من داد و من هم به خاطر علی دایی این پیشنهاد را قبول کردم.

*در مورد مسائل فصل گذشته پرسپولیس حرف می‌زنید؟

چه اظهار نظری؟ ما قهرمان شدیم و نتیجه خوبی گرفتیم. در آن تیم بهترین نتیجه، چهارم لیگ بود. ما نتایج خوبی گرفتیم و کار سختی داشتیم.

*نظرتان در مورد اختلافاتی که بین مدیریت و سرمربی وجود داشت چیست؟

من در مورد این موضوع حرف نمی‌زنم. در ریز جریانات نیستم ولی احساس می‌کردم یک مشکلاتی وجود دارد. تلاش می‌کردیم بازیکنان کاری به این موضوع نداشته باشند و بتوانیم فارغ از این مسائل، به موفقیت برسیم. اتفاقا تیم قهرمان جام حذفی هم شد و تیم‌های قدری را برای رسیدن به قهرمانی شکست دادیم.

*فکر می‌کنید امسال راه‌آهن چندم می‌شود؟

نمی‌شود قضاوت کرد. می دانم این تیم پارسال روزهای آخر در لیگ ماند و سعی می‌کنیم جاه‌طلبی را به تیم تزریق کنیم و دنبال نتایج خوب باشیم.

*فوت ایویچ بازتاب زیادی در فوتبال ایران داشت و ملی‌پوشان زیادی در مورد او صحبت کردند.

من از فوت این استاد فوتبال ناراحت و غمگینم. آدم با شخصیتی بود. نه این‌که چون رفته بخواهم این حرف‌ها را بزنم. او برای فوتبال ایران تاثیرگذار بود، هرچند مدت زیادی در ایران کار نکرد.

*در مراسم تشییع پیکر او حضور داشتی؟

بله.

*توضیح می‌دهید که چه اتفاقی در این مراسم افتاد و چه افرادی آمده بودند؟

خیلی‌ها بودند. بزرگان فوتبال جهان حضور داشتند. از رئیس فدراسیون کرواسی تا مسئولان باشگاه المپیک مارسی و باشگاه هایدوک اشپیلت کرواسی، همه حضور داشتند. مربیان کروات زیادی از جمله بلاژویچ حضور داشتند. فرناندو کوتو کاپیتان سابق تیم ملی پرتغال و خیلی‌های دیگر بودند. مراسمی برگزار شد که در خور شان او بود.

*ولی ایران در این مراسم نماینده‌ای نداشت ؟

شاید نتوانستند و وقت نداشتند.

*ناگفته‌های زیادی در مورد ایویچ و تیم ملی ایران وجود دارد. شما هم آن سال‌ها در کنار ایویچ بودید و خیلی چیزها را می‌دانید.

فکر کنم اگر 50 سال دیگر هم از این ماجرا بگذرد، شما رسانه‌های ایرانی دنبال این قضیه هستید.

*یعنی چیز خاصی وجود نداشت؟

من فقط می‌توانم بگویم نکته عجیب این بود که اگر اشتباه نکنم، قبل از این‌که تیم ملی به اردو برود، به ناگاه مدیر تیم و سرپرست تیم عوض شدند. این برای همه عجیب بود و بعد طالبی به عنوان ناظر معرفی شدند. ایشان در نهایت سرمربی تیم ملی شد.

*به نظرت این‌طوری نبود که قرار بوده طالبی بالای سر تیم باشد که از تیم شناخت داشته باشد؟ یعنی این کارها را یک پروژه برای دادن سرمربیگری تیم ملی به طالبی نمی‌دانید؟

من نمی‌توانم بگویم. شما هم نمی‌توانید بگویید. ولی این اتفاق افتاد. این علامت سوالی بود که در این مورد وجود داشت.

*می‌رسیم به آن بازی بحث‌برانگیز ایران و رم که 7 گل خوردیم. در آن بازی همه چیز طبیعی بود؟

طبیعی از چه نظر؟

*چیز غیر طبیعی وجود نداشت؟

متوجه منظور شما نمی‌شوم.

*راحت بگویم، توطئه‌ای وجود نداشت؟ کم کاری ندیدید؟

خیلی از ایرانی‌ها از ما همین سوال را پرسیدند. حتی افرادی که خبرنگار نبودند. ما با آث رم بازی داشتیم. آن‌ها در اوج بازی‌ها بودند و ما در اوج بدنسازی. ما اگر می‌خواستیم دنبال نتیجه باشیم، روز قبلش تمرین سنگین نمی‌کردیم. اگر دنبال نتیجه بودیم نمی‌رفتیم با آث رم که در اوج بود و در کوران مسابقات بود بازی کنیم.

*پس چرا ایران 7 گل خورد؟

این فوتبال است. ما در اوج بدنسازی بودیم. بازیکنان احساس خستگی می‌کردند. بعد هم که گل خوردیم تیم از هم پاشید.

*بلافاصله هم که ایویچ را برکنار کردند.

این تصمیمی بود که گرفته شد.

*ایویچ از این تصمیم ناراحت نبود؟

مگر می‌شود ناراحت نباشد؟ او دلشکسته شد. برای این تیم خیلی زحمت کشیده بود. در اردوی بروجرد و تهران و ایتالیا زحمت کشیده بود. ما در مسابقات تدارکاتی و تمرینات، بازیکنان را در پست اصلی و دوم می گذاشتیم تا به بهترین ترکیب برسیم. ما روی ساختار دفاعی تیم ملی ایران که خیلی مشکل داشت خیلی زحمت کشیدیم. ایویچ می‌خواست نتیجه زحمتش را ببیند که نشد.

*یکی از بازیکنان تیم ملی می‌گفت ایویچ چند هفته بعد از مسابقه تیم ملی با آث رم که اخراج شد، رفته داخل اتوبوس تیم ملی و بازیکنان را دلداری داده؟

بله، این موضوع حقیقت دارد. کدام مربی را سراغ دارید که برکنارش کنند و در آستانه مسابقات برود و به بازیکنان اعتماد به نفس بدهد؟ او انسان بزرگی بود و تیم ملی ایران را قلبا دوست داشت. او برای این تیم زحمت کشیده بود. ایویچ می‌گفت ما یک نسل خوب فوتبال ایران در اختیارمان است. بازیکنانی مثل دایی و منصوریان و استیلی و شاهرودی و میناوند و مهدوی‌کیا و خیلی‌های دیگر.

*اگر ایویچ در جام جهانی مربی ایران بود چه نتیجه‌ای می‌گرفتیم؟

من ایمان داشتم که ایران می‌تواند از گروه خودش صعود کند و ایویچ هم چنین اعتقادی داشت. اگر ایویچ بود این اتفاق می‌افتاد. ما می‌توانستیم مقابل یوگسلاوی نتیجه خوبی بگیریم. ایویچ این تیم را می‌شناخت و به کسب نتیجه‌ای خوب مقابل این تیم امید داشت. حتی می‌شد مقابل آلمان هم نتیجه گرفت اما این‌ها گذشته و حرف زدن در مورد آن‌ها فایده ندارد.

*نگفتید بازیکنان ایران مقابل رم کم کاری کردند یا نه؟

شما بازیکنان ایران در آن جام جهانی را می‌شناسید. می‌دانید بازیکنان خوب و با اخلاقی هستند. می‌دانستم برخی بازیکنان احساس خستگی می‌کنند. چون در بدنسازی بودند و در دوران آماده‌سازی قرار داشتند. ولی کم کاری نکردند.

43 43

کد خبر 166436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی GB ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  7 9
  کسی که این مصاحبه رو انجام داده بشدت بیمار است. از این جهت که طرف هر چه دارد تلاش می کند تصویری انسانی از ایران/ ایرانی/ بازیکنان بدهد این روزنامه نگار مرض دارد که او را بکشاند به چیزهایی که خبر ندارد
 • بدون نام IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  10 11
  باند دایی متشکل از پیروانی, محمدخانی,خاکپور, استیلی و منصوریان در اون توطئه نقش داشتند. بیخود این قضیه رو به پای همه بازیکنان ننویسید.
 • نام IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  4 5
  خدمت "بدون نام" عرض كنم همينطور الله بختكي حرف نزنه، و تو نظراتش سعي كنه بدون غرض باشه.