۲ نفر
۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۸
رازگشایی از یک اشتباه عجیب ذهنی در انسان!

آیا تا به حال تجربه به یاد آوردن یک خاطره کاذب را داشته اید؟ خاطره ای که هیچ وقت در واقعیت برای تان رخ نداده اما رد آن در ذهنتان باقی مانده است؟ اگر پاسخ تان مثبت است، احتمالا بدون آنکه متوجه شوید دچار پدیده ای به نام اثر ماندلا شده اید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سال ۲۰۱۰، پیش از مرگ نلسون ماندلا، افرادی در اینترنت ادعا می کردند که مرگ نلسون ماندلا را به یاد می آورند. این افراد با اطمینان از خاطره ای صحبت می کردند که به سال ۱۹۸۰ باز می گشت و در آن از اخبار و فیلم هایی یاد می شد که مرگ نلسون ماندلا در زندان را بازگو می کرد. درحالی که که نلسون ماندلا ۱۹۹۰ از زندان آزاد شد و ۲۰۱۳ درگذشت.

فیونا بروم، کارشناس پدیده های ماوراء الطبیعه، اصطلاح «اثر ماندلا» را برای توضیح این اشتباه جمعی ابداع کرد و پس از آن نمونه‌های دیگری در سراسر اینترنت ظاهر شد.

راز گشایی از یک پدیده شگفت انگیز ذهنی: «اثر ماندلا »!

بروم اثر ماندلا را از طریق نظریه های شبه علمی توضیح می دهد و ادعا می کند این خاطرات کاذب ناشی از زندگی دیگر ما در جهانی موازی می شود.

برخی نیز اثر ماندلا را دلیل تغییراتی می دانند که مسافران زمان در تاریخ ایجاد می کنند. برخی دیگر نیز بر این باورند که اثر ماندلا نوعی جادوگری است که در میان عده ای باب شده است.

اگر تمام این نظریه ها را در کفه ترازوی علم بگذاریم، خواهیم دید این نظریات هیچ وزنی ندارند و شبه علم هستند.

مشروح این گزارش را اینجا بخوانید.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1674010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =