محققان ام.آی.تی دارویی ساخته‌اند که با وادار کردن سلول‌های ویروسی به خودکشی، بسیاری از بیماری‌های ویروسی را در انسان مهار خواهد کرد!

محبوبه عمیدی: به نظر می‌رسد محققان موفق به ساخت دارویی شده‌اند که می‌تواند بخش گسترده‌ای از بیماری‌های ویروسی را از سرماخوردگی‌های ساده رفته تا آنفلوانزا، ایدز و هر بیماری ویروسی دیگری را که به ذهنتان می‌رسد، درمان کند.
این دارو که مراحل آزمایشگاهی را طی می‌کند، وارد سلول‌های آلوده شده و آنها را وادار به خودتخریبی خواهد کرد.

به گزارش دیلی‌میل، فهرست بلندبالای ویروس‌هایی که می‌توانند هدف این دارو قرار بگیرند، شامل تمامی رینوویروس‌های انسانی که عامل نیمی از سرماخوردگی‌های بزرگسالان و تقریبا تمامی سرماخوردگی‌ها در کودکان به اضافه آنفلوانزا، فلج‌اطفال و بیماری مرگبار‌ تب‌استخوان‌شکن هستند، می‌شود.

علاوه بر این می‌توان انتظار داشت این دارو که با سرنام DRACO شناخته می‌شود، طی یک‌دهه آینده برای درمان بیماری‌هایی مانند سرخک، انواع تب‌خال، هاری و حتی بیماری ایدز به داروخانه‌ها وارد شود.

مایک رایدر از انستیتو فناوری ماساچوست، ام.آی.تی که روی این دارو کار می‌کند، می‌گوید: «مطمئنا ویروس‌های ناشناخته دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در سال‌های آینده توسط این دارو درمان شوند. کشف پنی‌سیلین، انقلابی بزرگ در درمان بیماری‌های باکتریایی بود و ما امیدواریم این موفقیت بزرگ یک‌بار دیگر برای درمان بیماری‌های ویروسی تکرار شود. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر داروهای ضدویروس بسیار اندکی ساخته شده‌اند».

داروی DRACO

شرح عکس: در این دو گروه تصویر، ستون اول و سوم از چپ، سلول‌های ویروسی درمان‌نشده و ستون‌های مجاور، سلول‌های درمان‌ شده با DRACO را نشان می‌دهد. مقایسه شیوه عمل دارو در سلول‌های سالم و آلوده نشان می‌دهد، دارو سلول‌های آلوده را از بین برده و سلول‌های سالم را بدون هیچ تغییری ترک کرده است.

دکتر رایدر برای ساخت این دارو از شیوه دفاع طبیعی سلول‌های بدن که آپوپتوز - مرگ سلولی برنامه‌ریزی‌شده - نام دارد، الهام گرفته است.

برای درک بهتر این فرایند و شیوه عمل DRACO بهتر است، نگاهی به نحوه تکثیر ویروس‌ها در بدن میزبان بیاندازیم. ویروس‌ها پس از ورود به بدن میزبان، سیستم داخلی سلول‌ها را فریب می‌دهند و‌ آنها را به تکثیر کپی‌های جدیدی از خود وادار می‌کنند. در طول این فرایند زنجیری بلند و دورشته‌ای از ماده ژنتیکی ار.ان.آ تشکیل خواهد شد.

سلول‌های آلوده برای توقف این مرحله معمولا پروتئین‌هایی را تولید می‌کنند که می‌توانند با اتصال به رشته ار.ان.آ باعث توقف کپی‌سازی شوند، اما در بسیاری از موارد ویروس فرصت چنین دفاعی را از آنها خواهد گرفت. بعضی از سلول‌ها که نتوانسته‌اند به روش اول مهاجم را از بین ببرند، به خودکشی دست می‌زنند تا فرایند تکثیر ویروس را مختل کنند. این روش دوم یا آپوپتوز همان شیوه‌ای است که رایدر برای از بین‌بردن بیماری‌های ویروسی به کار گرفته است.

داروی تولیدشده توسط او می‌تواند به درون سلول‌های آلوده و دارای زنجیره طولانی ار.ان.آ وارد شده، در ابتدا آلودگی را مهار کند و در مرحله دوم با از بین‌بردن سلول، چرخه کثیر را به طور کامل متوقف کند. درطول درمان سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی خواهند ماند.

شیوه عمل DRACO
زمانی که ویروس‌ها وارد سلول‌ میزبان می‌شوند با هدف قرار دادن بخش‌های ژنتیکی آن، کنترل سلول را برای رسیدن به هدف تکثیر بیشتر در اختیار خواهند گرفت. 

در طول فرایند تکثیر ویروس‌های جدید، زنجیری دورشته‌ای از ار.ان.آ تشکیل می‌شود که مشابه آن در هیچ یک از سلول‌های انسان یا حیوانات دیده نمی‌شود.

بخشی از دفاع طبیعی بدن در این شرایط، پروتئین‌هایی را تولید خواهد کرد که با اتصال به این زنجیر، مجموعه‌ای کوچک از واکنش‌ها را شکل می‌دهند و تکثیر ویروس را متوقف می‌کنند اما بسیاری از ویروس‌ها پیشدستی کرده و با بلوکه‌کردن یکی از مراحل این واکنش، چرخه را متوقف خواهند کرد.

در تولید داروی DRACO این پروتئین‌ها با پروتئین دیگری ترکیب شده‌اند که آپوپتوز را آغاز خواهد کرد. در نتیجه زمانی که پروتئین ابتدایی با زنجیره ار.ان.آ ترکیب شود، پروتئین دیگر فرایند آپوپتوز را آغاز خواهد کرد. پس از آن دارو می‌تواند از غشای سلولی عبور کرده و وارد سلول‌های آلوده دیگر شود. اگر علائمی از وجود زنجیره ار.ان.آ وجود نداشته باشد، این دارو بدون هیچ تغییری سلول را ترک خواهد کرد.

در مراحل آزمایشگاهی DRACO موفق شده 15 نوع ویروس، شامل عامل ایجاد سرماخوردگی معمولی و دو نوع آنفلوانزا را از بین ببرد. این دارو جان موش‌های مبتلا به دوز بالای ویروس آنفلوانزا را که شانسی برای زندگی نداشتند، نجات داده است.

این دارو به شکل شگفت‌انگیزی سریع عمل می‌کند و اگر در آغاز بیماری استفاده شود، به سادگی می‌تواند علائم اولیه ‌آن را نیز مهار کند. از سوی دیگر قدرت بالای این دارو در از بین‌بردن ویروس‌ها باعث می‌شود، شدت بیماری در بیمارانی که در مراحل بعدی آنرا دریافت کرده‌اند، افت قابل‌توجهی داشته باشد.

با این حال کارشناسان احتمال می‌دهند به دلیل شیوه منحصربه‌فرد درمانی این دارو، ورود آن به مراحل بالینی و داروخانه‌ها با تأخیری چندین ساله مواجه باشد.

53273

کد خبر 167603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • yaser IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  4
  به امیدروزی که درمان همه بیماریها و سلامت بشریت امکان پذیر بشه ولی کاش این کاغذ بازی و مراحل بالینی رسیدن این دارو به داروخانه ها سریعتر انجام بشه تا بشه با استفاده از زمان بیماران بیشتری درمان بشن ما که صدامون ضعیفه
 • ملت IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  3
  واقعا پدیده است مرحبا
 • حسینی IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  6
  رفتم تا اصل مطلب را ببینم دیدم دیلی میل فیلتره...جدا" اسباب شرمندگی کسانی است که مدعی آزادی و پیشرفت علمی در ایران هستند.
 • بدون نام IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  2
  ممنون بابت اطلاع رسانی.
 • MO CA ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  0
  http://www.medicalnewstoday.com/articles/232632.php
 • سینا IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  3
  فقط می تونم بگم فوق العاده ! ولی مطمئنا عوارض جانبیی هم خواهد داشت که باید بررسی شود , ولـــــی ویروس ها هم نشون دادن خیلی زرنگن حتما راه مبارزه هم پیدا می کنند. امیدوارم قیمت این دارو معقولانه باشه
 • هستی +ارش IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۲
  2
  خیلی خوب بود ممنون ازاخبار و اطلاعات خوبتون
 • حمید IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۳
  5
  ما هیچ نیازی به این داروها نداریم.هرگونه بیماری که بگیریم میریم ....شفا میگیرم.
 • بدون نام IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  3
  من كه از اون استفاده نخواهم كرد آخه هيئت موسس دانشگاه صهيونيسته
 • بدون نام IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
  4
  جالب است ميگن ماهواره ديدن ممنوع ولي سايتهاي علمي هم فيلتر شده !!!!پس مردمي كه نميخوان اطلاعات غلط را كسب كنند و ميخوان به روز باشند از كجا اطلاع كسب كنند /...ي
 • م ا IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۳
  0
  ایول ایول
 • محمداعرابی IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۳
  2
  تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتووووووووووووووووووووووووووووووووووووووپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپ بود
 • بدون نام IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۳
  1
  تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتووووووووووووپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپ بود
 • ابوطالب رحیمی A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0
  بزرگترین کشف دنیای پزشکی و سلامت رو برین از حیوانی یاد بگیرین که نه سکته می کنه، نه سرطان می گیره، نه مبتلا به ام اس می شه، نه دیابت می گیره و نه حتی دچار یه سرماخوردگی کوچک می شه. سایر حیوانات هم که در "طبیعت" زندگی می کنند و "تغذیه طبیعی" شون رو دارند به هیچ کدام از این بیماری ها که خاص ما انسان هاست دچار نمی شن. بزرگترین موفقیت در علم پزشکی و دنیای بشریت رو آرشاویر آوانسیان در بیش از نیم قرن پیش کشف کرد که متوجه شد خوردن غذاهای حیوانی، غذاهای پخته و مواد و داروهای شیمیایی عامل اصلی ابتلای ما انسان ها به بیماری های مختلفه.