۰ نفر
۱۸ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۲

دانشمندان ژنی را کشف کردند که شیوه پاسخ‌دهی بدن به هورمون انسولین را کنترل می‌کند و به این ترتیب دانشمندان یک قدم به تولید داروهای ضد دیابت نزدیک شدند.

دانشمندان معتقدند تغییرات در دی‌ان‌ای ‌این ژن‌می‌تواند بدن را در برابر انسولین مقاوم کند که این عامل باعث به وجود آمدن بیماری دیابت نوع دوم در انسان‌ها می‌شود. دیابت نوع دوم شایع‌ترین نوع دیابت در جهان است و نزدیک به دو نفر در کشور انگلستان به این بیماری مبتلا هستند. این کشف می‌تواند به دانشمندان کمک کند داروهایی بسازند که می‌تواند با اصلاح این نقایص در ژن‌ها به مبارزه با بیماری دیابت بپردازد و از مقاومت بدن نسبت به انسولین جلوگیری کند. هورمون انسولین شیوه‌ای را که سلول‌ها گلوکز را از خون جذب کرده و آن را تبدیل به انرژی می‌کند کنترل می‌کند.

در دیابت نوع دوم انسولین توسط پانکراس تولید می‌شود اما بدن قادر نیست به درستی از این انسولین تولیدی استفاده کند. دانشمندان بعد از بررسی نزدیک به 14 هزار نفر به ارتباط این ژن و مقاومت بدن در برابر انسولین پی بردند. این دانشمندان هزاران تغییر را در کد ژنتیکی که مرتبط با بیماری دیابت بود تعیین کردند و در نهایت با انجام تحقیقات بیشتر به یکی از آنها رسیدند که بیشترین تأثیر را در بروز بیماری دیابت دارد. پروفسور فیلیپ فروگل یکی از محققان امپریال کالج لندن در این باره گفت: نتایج این تحقیقات بسیار مارا شگفت زده کرد. ما برای اولین بار به شواهدی دست یافتیم که نشان می‌دهد وجود اشکالات ژنتیکی می‌تواند منجر به بیماری دیابت شود. ما امیدواریم با کمک این تحقیقات داروهایی را بسازیم که به بیماران دیابتی کمک کند تا به زندگی عادی خود بازگردند و به این ترتیب از بروز عوارض مخرب این بیماری جلوگیری کنیم. در حال حاضر چند دارو وجود دارد که می‌تواند برای کنترل این بیماری استفاده شود اما ما امیدواریم در آینده نزدیک داروهای کاراتری برای دیابت نوع دوم تولید کنیم.

تلگراف/ 7 سپتامبر

کد خبر 16779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =