وحدت میان گروه​های اصولگرا ولو اینکه صد در صدی نباشد، تلاشی جامع از سوی گروه​های پایبند به محوریت جامعتین است.

به گزارش خبرآنلاین، اگرچه شش ماهی تا برگزاری انتخابات مجلس نهم زمان باقی است اما برخی گروه​ها از هم اکنون ساز مخالف خود را کوک کرده و به جای قرار گرفتن در زیر چتر گسترده اصولگرایی در شیپور انشقاق می​دمند.

اقدامات این گروه و عواقب آن را با محسن یحیوی عضو جامعه اسلامی مهندسین در میان گذاشتیم. نظرات وی در این خصوص و هزینه از جایگاه رهبری در حمایت از برخی گروه​های سیاسی و تندروی​های برخی نمایندگان خود محور را در ادامه بخوانید:

علی​رغم تاکید پیاپی آیت​الله مهدوی​کنی بر وحدت اصولگرایان و حفظ انسجام آنها در آستانه انتخابات مجلس نهم، برخی گروه​های اصولگرا ساز مخالف می​زنند و با ان‌قلت​هایی حاضر به پذیرش محوریت جامعتین نیستند. این نوع جدایی طلبی​ها از سوی گروه​های مذکور چه عاقبتی خواهد داشت؟
اقداماتی که با هدایت جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وهمراهی و همدلی گروه​های اصولگرا به وقوع پیوسته منجر به تشکیل گروه 15 نفره (8+7) شده که متشکل از طیف وسیعی از گروه​های اصولگرایان است. وحدت اصولگرایان عملا با تشکیل این گروه تحقق یافته است. البته درهیچ امری نمی​توان توقع اجماع صد درصدی داشت. اما انشاالله وحدت، بیشترین طیف اصولگرایان موثر در صحنه انتخابات را در بر می​گیرد.

در این میان برخی گروه​ها توقع حضور در صحنه تصمیم گیری را دارند که به دلیل ضرورت محدود بودن این تعداد، در تصمیم گیری​ها، گنجاندن همه آنها در ترکیب گروه 15 نفره، ممکن نیست. پیشنهادمان به این گروه​ها این است که آنها پذیرنده تصمیمات این مجموعه باشند و از نظرات جامعتین تبعیت کنند. در عین حال اگر نظری هم داشتند به این مجموعه منعکس کنند.

البته علی​رغم این توصیه​های دوستانه احتمالا این گروه​های جدایی طلب، به روند خودشان ادامه می دهند، اما باید بدانند که با اینگونه اقدامات خود محورانه آنها، به وحدت کلان اصولگرایان لطمه​ای نمی​خورد. با این حال آرزویمان این است که اصولگرایان در چنین عرصه​ای از سهم​خواهی ها ورود نیافته و از تداومش پرهیز کنند و هرچه بیشتر به وحدت اصولگرایان کمک کنند.

تشکیل «جبهه پایداری» نمونه​ای از این جدایی طلبی در جریان اصولگرایی است که با انتقاد آیت​الله مهدوی کنی مواجه شد و حتی ایشان اعلام کردند که لحن نامه این گروه به ایشان آمرانه بوده و همچنان ابهاماتی را مطرح می​کنند. به گفته آقای باهنر جلسات آنها با کمیته نظارت جبهه متحد نیز تا کنون به سرانجام نرسیده است. نظرتان در خصوص اقدامات این گروه چیست؟
آرزویمان این است که آنها هم در جهت وحدت مثل بقیه گروه​ها به گروه 15 نفره بپیوندند و در راستای تصمیمات آن حرکت کنند. البته این مجموعه باید مقداری در ارزیابی توان​مندی​هایشان دقت کنند. عزیزانی که نام بردید، ممکن است همان اشتباهی را بکنند که برخی بزرگان کردند! و مثلا مثل آقای رئیس جمهور تصور کنند که آرایشان حاصل عملکرد خودشان است. در حالیکه آرای زیاد مردم به آقای احمدی نژاد به دلیل آن بود که همه اصولگرایان پشت ایشان قرار گرفتند و از او در برابر رقیبش حمایت کردند. اتفاقا ما آثار فتنه را که پس از انتخابات دیدم، به صحت تصمیم​گیریمان در حمایت از ایشان پی بردیم. اما آنها فکر کردند که رای​شان حاصل عملکرد آنهاست.

برای همین به جبهه پایداری توصیه می کنم که در ارزیابی توانمندی​اش دقت کند و از اشتباه کردن بپرهیزد تا راحت​تر در جمع تمامی اصولگرایان حرکت کند. تاثیر عدم ارزیابی صحیح از جایگاه، بدون حمایت رهبری را به وضوح و عیان پیش از این دیده​ایم. آرزویم این است که همه اصولگرایان به وحدت برسند. بویژه آنکه اصولگرایی حکم می​کند که سهم خواهی نکنیم و بهترین​ها را در معرض رای مردم قرار دهیم و «بهترین» بودن برایمان مهم باشد نه عضویتشان در گروه​ها و احزاب.

انشالله که در نتیجه اقدامات این گروه، تفرقه ایجاد نشود. این یک امتحان الهی است که انشالله از آن سربلند خارج شویم

برخی در سال 76 هم جبهه دیگری را تشکیل داده و آقای ری​شهری را هم عرض آقای ناطق نوری نامزد کردند و نتیجه شکست آرا میان دونامزد اصولگرا، پیروزی نامزد جناح رقیب یعنی آقای خاتمی شد. فکر نمی​کنید همان اشتباه در حال تکرار است؟
شک نکنید که حوادثی از این قبیل در همه صحنه​های انتخاباتی هست. همانطور که گفتم ما نمی​توانیم انتظار وفاق صد در صدی داشته باشیم. به طور قطع مجموعه​هایی پیدا می​شوند که راجع به مصادیق کاندیداها با یکدیگر اختلاف نظر دارند. در سال 76 هم اگرچه آقای ناطق نوری نامزد اولی به نظر می​رسید اما برخی آن کار را کردند و سبب شکسته شدن آرای اصولگرایان شدند. اگر مقبولیت مردمی چهره​ای را 80 درصد می​بینمی و در مقابل مقبولیت چهره دیگری 90 درصد است؛ نباید این اشتباه را بکنیم و هر دو را وارد کنیم که منجر به پیروزی نامزد رقیب شود. همانطور که گفتم اینها همه امتحان خداوندی است که و باید ببینیم که چقدر منطقی به آن فکر می​کنیم.

برخی در آستانه انتخابات در صدد انتصاب خود یا جریانشان به رهبری هستند و از قول ایشان نقل می​کنند که باید یک لیست در انتخابات آینده از سوی اصولگرایان ارائه شود. در حالیکه در مقابل برخی دیگر معتقدند که ایشان یک مقام، فراجناحی هستند و نباید به یک جزیان پیوندشان زد که در صورت شکست در انتخابات، به وجهه ایشان آسیبی وارد نشود. نظر شما چیست؟
از یک منظر باید بگویم که اطاعت و پیروی مجموعه اصولگرا از رهبری به عنوان یک اصل قانون اساسی و وظیفه دینی برای پایداری انقلاب و اسلام، یک امر پذیرفته شده است. اما تصور نمی​کنم که مقام معظم رهبری از مجموعه​ای علنی حمایت کنند. اگر چه در قلبشان ممکن است احساسات خفیه​ای داشته باشند که بر ما پوشیده است؛ اما در ظاهر، در یک رقابت انتخاباتی از کسی حمایت نمی​کنند. مکنونات قلبی ایشان نسبت به گروه​های سیاسی مخفی است. البته ایشان اگر اراده بکنند، ما همه پذیرای نظر ایشان خواهیم بود.

نظرتان درباره برخی اظهارنظرها از تریبون مجلس یا میتینگ​های سیاسی و انتخاباتی که طی آن برخی چهره​های تندرو اصولگرا به دیگران انتساب​های ناروایی وارد می​کنند چیست؟ اینکه وجهه رئیس مجلس یا دیگر چهره​های شاخص اصولگرایی از سوی برخی نمایندگان زیر سوال برود، منجر به برخی دلخوری​های داخلی یا مرزبندی و فراتر از آن نوعی انشقاق داخلی در این جریان منتهی نخواهد شد؟
آبنده اظهارات یک نفر یا 10 نفر نماینده را ملاک انشقاق میان اصولگرایان مجلس نمی​دانم. اتهام زنی به برخی چهره​ها ناشی از عدم دقت در اظهارات و موضع گیری​ها است. البته من در ولایی بودن این افراد تردید ندارم. اما ممکن است در نوع موضع​گیری​هایشان ملایمت یا شدت متفاوتی داشته باشند. یکی از اشتباهات این افراد این است که امور را صفر و صدی می​بینند. مشکل​ اینجاست که برخی خودشان را مظهر اصولگرایی می​دانند. اما این یک قضاوت خطاست. جبهه اصولگرایان نیز برای اینکه این قضاوت​ها پیش نیاید از جامعتین خواستند اصول و شاخص​های اصولگرایی را بیان کنند که منجر به ارائه چهار ویژگی حتمی و 12 ویژگی دیگر شد که هر کس بیشتر از آن​ها برخوردار باشد، برای حضور در لیست​های اصولگرایان اولویت بیشتری دارد.

از این رو به نمایندگانی که خود را مظهر اصولگرایی می​دانند توصیه می​کنم که از خود محوری دوری کنند.

شما فرمودید که در ولایی بودن این افراد شکی ندارید. چطور این افراد به خود اجازه می​دهند که ولایی بودن دیگر اصولگرایان را زیر سوال برده و آنها را منتسب به جریان فتنه کنند؟
متاسفانه برخی خودشان را محور ولایی بودن می​بینند و فکر می​کنند که برداشت​های خودشان از مواضع ایشان صحیح و برداشت​های دیگران خطا است. این تک​محوری​ها و نگاه خودمحوری به مسائل تاثیر عمیقی بر وحدت اصولگرایان ندارد. چنین گفتارهایی از سوی عده​ای افراد محدود که باید دید جایگاه خودشان چقدر است، محلی از اعراب ندارد. هر چند که ممکن است آنها بگویند که احساس مسئولیت کرده​اند که این مطالب را بیان کنند. نهایتا اینکه اتهام به برخی چهره​های سرشناس مجلس منصفانه و عاقلانه نیست.

/2929

کد خبر 168403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۶
  0 0
  اظهارات اقای حدادعادل چه معنی میدهد؟خواهش میکنم سانسورنکنید.
 • بدون نام IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۶
  0 0
  البته بنده نظرم به آقای یحیوی نزدیکتر است.
 • مریم حسین مردی IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۷
  0 0
  خیلی دقیق هست این دوستمون (جناب آقای یحیوی) !!! نشون میده ایشون اون نماز جمعه رهبر معظم انقلاب که فرمودند : « ... البته نظر و سلیقه بنده به آقای احمدی نژاد بیشتر نزدیک هست تا به آقای هاشمی ... » دقیق گوش دادند !!! ...
 • احمد DE ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۷
  0 0
  یه نطر میرسد خیلی چیزها تغییر کرده است....