عکس | انفجار نورداستریم در کمترین فاصله از دپوی مواد شیمیایی کشنده !

محققان در تلاش برای ارزیابی میزان احتمالی آلودگی پس از انفجار خطوط لوله گاز نورداستریم هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محققان عجله دارند تا دریابند که آیا انفجارها در خطوط لوله گاز نورد استریم با تحریک آلاینده‌های ناشی از سلاح‌های شیمیایی که پس از جنگ جهانی دوم رها شده‌اند، هرج و مرج زیست‌محیطی بیشتری ایجاد کرده است یا خیر.

بیشتر بخوانید:

فوری | واتساپ به دنیای آنلاین بازگشت؛ سهام متا افت کرد

عکس | این خودرو حاصل کار 100 مهندس ژاپنی و چینی است!

انفجارهایی که خطوط لوله را در دریای بالتیک در ۲۶ سپتامبر منفجر کرد، بسیار نزدیک به جزیره بورنهولم دانمارک رخ داد؛ منطقه‌ای که در سال ۱۹۴۷ عوامل جنگ شیمیایی انبار شده به عنوان بخشی از غیرنظامی‌سازی آلمان پس از جنگ ریخته شد.

هانس ساندرسون، دانشمند محیط زیست در دانشگاه آرهوس دانمارک، می گوید که حدود ۳۲۰۰۰ تن سلاح شیمیایی حاوی حدود ۱۱۰۰۰ تن مواد شیمیایی فعال جنگی در این سایت دفع شد. با گذشت زمان، محفظه‌های فلزی اکثر کلاهک‌های دور ریخته شده احتمالاً خورده شده‌اند و باعث می‌شوند که محتویات آن به داخل رسوبات اطراف نفوذ کند. ساندرسون نگران است که خروج متان از خط لوله پاره شده ممکن است آن آلاینده ها را به ستون آب فرستاده باشد، جایی که می تواند به حیات وحش دریایی آسیب برساند.

عکس | انفجار نورداستریم بیخ گوش ۳۲۰۰۰ تن سلاح شیمیایی

آلاینده ها شامل ایزوتوپ رادیواکتیو سزیم-۱۳۷، مواد شیمیایی سمی مقاوم در برابر شعله به نام دی فنیل اترهای پلی برومینه و فلزات سنگین از جمله جیوه، کادمیوم و سرب است.

دریای بالتیک اساساً یکی از آلوده ترین دریاهای روی کره زمین است. بنابراین پر از زباله است. این انفجارها در نزدیکترین فاصله ممکن به محل تخلیه این سلاح‌های شیمیایی رخ داده است.

ساندرسون می‌گوید وقتی تصاویر متان منتشر شده را دید که در منطقه وسیعی در اطراف خط لوله پاره شده حباب می‌کند، متوجه شدم که رسوب زیادی وجود دارد که دوباره به ستون آب پرتاب می‌شود. محققان شروع به نمونه برداری از آب دریا و رسوبات منطقه کرده اند تا دقت مدل های خود را بهبود بخشند.

ساندرسون می گوید هر رسوبی که مختل شده باشد برای مدت طولانی در آب دریا معلق می ماند. دریای بالتیک نسبتا ساکن است و جزر و مد یا جریان قابل توجهی ندارد. علاوه بر این، گرادیان دما در ستون آب به این معنی است که آب به لایه‌هایی تقسیم می‌شود که به خوبی مخلوط نمی‌شوند.

رادنی فورستر، دانشمند علوم دریایی در دانشگاه هال بریتانیا که کارهای زیادی در اطراف دریای بالتیک انجام داده است، می گوید: «من فکر می کنم دلیلی برای نگرانی وجود دارد. با توجه به اندازه و مقیاس نشت متان، او می‌گوید:"مقادیر زیادی از رسوبات قرار است دوباره جابجا شوند."

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1687585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =