آیا نوشیدن آب معدنی برای سلامتی مفید است؟

اندیشه معاصر نوشت: آب معدنی از مخازن و چشمه های زیرزمینی طبیعی تامین می شود. آب معدنی دارای چندین ماده معدنی ضروری از جمله کلسیم، منیزیم و سدیم است، بنابراین نوشیدن آن برخی از مزایای سلامتی را به همراه دارد. به گزارش هلث لاین، این مقاله فواید نوشیدن آب معدنی را برای سلامتی مورد بررسی قرار می دهد.

برخلاف انواع دیگر آب، آب معدنی حاوی مواد معدنی طبیعی و سایر عناصر کمیاب است. بر اساس سازمان غذا و داروی آمریکا، آب معدنی باید حداقل ۲۵۰ قسمت در میلیون (ppm) کل مواد جامد محلول – یا مواد معدنی و عناصر کمیاب – از منبع داشته باشد. افزودن مواد معدنی هنگام بسته بندی آن مجاز نیست.

برخلاف نوشابه و آب گازدار، آب معدنی به طور طبیعی گازدار است، اما افزودن یا حذف گاز دی اکسید کربن CO۲ در حین بطری سازی مجاز است، همچنین آب معدنی برای حذف مواد سمی مانند آرسنیک تصفیه می شود. همانطور که از نام آن مشخص است آب معدنی حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی و سایر ترکیبات طبیعی از جمله منیزیم، کلسیم، بی کربنات، سدیم، سولفات، کلرید و فلوراید است.

انواع و مقدار مواد معدنی به محل تامین آب بستگی دارد. در نتیجه فواید و طعم آب معدنی برای سلامتی بسیار متفاوت است. در نهایت، در حالی که آب لوله کشی می تواند برخی مواد معدنی را برای بدن تامین کند آب معدنی بطری شده به طور کلی حاوی بیشتری از این ترکیبات است.

آیا نوشیدن آب معدنی برای سلامتی مفید است؟

فواید آب معدنی برای سلامتی
به دلیل ترکیب منحصر به فرد آن از مواد معدنی و ترکیبات آلی آب معدنی طبیعی برخی از مزایا را برای سلامتی به همراه دارد.

آب معدنی باعث سلامت استخوان ها می شود
مصرف میزان کافی کلسیم برای سلامتی استخوان در تمام مراحل زندگی مهم است زیرا به رشد و نگهداری استخوان کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد آب معدنی منبع خوبی از کلسیم است. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد بدن کلسیم را از آب معدنی به همان اندازه موثر حاصل از لبنیات جذب می کند.

یک مطالعه روی ۲۵۵ زن یائسه نشان داد افرادی که به طور مرتب آب معدنی غنی از کلسیم می نوشند تراکم توده استخوان به طور قابل توجهی بالاتر از افراد دارای سطح پایین تری کلسیم دارند. علاوه بر این، بی کربنات و منیزیم موجود در آب معدنی از استخوان های قوی نیز پشتیبانی می کند.

آب معدنی به کاهش فشار خون کمک می کند
تحقیقات نشان می دهد سطح ناکافی کلسیم و منیزیم منجر به فشار خون بالا می شود که عامل خطری برای بیماری های قلبی محسوب می شود. یک مطالعه اخیر مرتبط با نوشیدن آب حاوی منیزیم و کلسیم با سطح فشار خون قابل توجهی پایین تر است. با توجه به اینکه آب معدنی منبع خوبی برای هر دوی این مواد مغذی است نوشیدن آن به کاهش سطح فشار خون کمک به ویژه در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک می کند.

یک مطالعه ۴ هفته ای روی ۷۰ بزرگسال مبتلا به فشار خون مرزی نشان داد نوشیدن حداقل ۳۴ اونس آب معدنی طبیعی در روز به طور قابل توجهی سطح فشار خون را کاهش می دهد. با این حال، مروری بر ۲۰ مطالعه ای که به بررسی تاثیر آب معدنی بر فشار خون پرداخته نتایج متناقضی را در این زمینه نشان می دهد، بنابراین برای درک بهتر رابطه بین نوشیدن آب معدنی و فشار خون مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

آب معدنی برای سلامت قلب مفید است
آب معدنی گازدار از شما در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. ۲ مطالعه روی زنان یائسه نشان داد نوشیدن ۰.۵ تا ۱ لیتر آب معدنی گازدار در روز به طور قابل توجهی سطح تری گلیسیرید و کلسترول LDL (بد) را کاهش می دهد در حالی که باعث افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) می شود. منیزیم موجود در آب معدنی برای سلامت قلب نیز مفید است زیرا یک مطالعه سطوح بالاتری از منیزیم را در آب معدنی با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط دانست. اگرچه نویدبخش است، اما مطالعات بیشتری برای تعیین چگونگی تاثیر نوشیدن آب معدنی بر سلامت قلب لازم است.

آیا نوشیدن آب معدنی برای سلامتی مفید است؟

آب معدنی به درمان یبوست کمک می کند
آب معدنی غنی از منیزیم به جلوگیری و درمان یبوست کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد منیزیم آب را به روده می کشد و عضلات روده را شل می کند. این ترکیب مدفوع را نرم تر و راحت تر دفع می کند.

یک مطالعه ۶ هفته ای روی ۱۰۶ فرد مبتلا به یبوست عملکردی نشان داد که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب معدنی غنی از منیزیم و سولفات در روز به طور قابل توجهی فرکانس حرکات روده و قوام مدفوع را بهبود می بخشد. با این وجود، به خاطر داشته باشید مصرف کافی مایعات صرف نظر از محتوای مواد معدنی آن باعث بهبود هضم غذا و کمک به حفظ حرکات منظم روده می شود.

اشکالات احتمالی نوشیدن آب معدنی
اگرچه نوشیدن آب معدنی برای اکثر افراد گزینه بی خطری تلقی می شود، اما برخی از مارک ها به دلیل سرشار بودن از سدیم برای افرادی که رژیم کم سدیم دارند گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

علاوه بر این، برخی از نگرانی ها در مورد محتوای میکروپلاستیک آب معدنی در بطری های پلاستیکی وجود دارد. در حالی که اثرات درازمدت میکروپلاستیک برای سلامتی هنوز ناشناخته است، اما مطالعات اولیه در فاز حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد این ذرات کوچک می توانند در بدن جمع شده و التهاب را افزایش دهند.

در نهایت آب معدنی گازدار اسیدی تر از آب معمولی است و قرار گرفتن در معرض اسید به مینای دندان آسیب می رساند. در حالی که تحقیقات محدود است، اما نتایج یک مطالعه نشان داد آب معدنی گازدار فقط کمی بیشتر از آب معمولی به مینای دندان آسیب می رساند و ۱۰۰ برابر کمتر از نوشابه های قندی آسیب می زند.
آب معدنی اغلب حاوی مواد معدنی ضروری به ویژه کلسیم و منیزیم است. در حالی که ترکیب دقیق مواد معدنی به محل تامین آب بستگی دارد، اما نوشیدن آب معدنی چندین فایده برای سلامتی دارد. با این حال، روش های دیگری نیز برای تامین این مواد معدنی وجود دارد، بنابراین انتخاب بین آب لوله کشی و آب معدنی باید براساس نوع مورد نظر شما تعیین شود.

بیشتر بخوانید:

یک سوال مهم و اساسی/ روزانه چقدر آب بخوریم؟

چه زمانی مکمل‌ غذایی و مولتی ویتامین‌ مصرف کنیم؟

۲۳۶ ۳۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1688262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =