عکس | کشف 15 شاهین بدون سر در آخرین یافته‌های باستان‌شناسی؛ نوشته‌های عجیب بر روی کتیبه زیارتگاه شاهین

طی کاوش‌های بندر هلنی-رومی باستانی برنیکه در سواحل دریای سرخ مصر، یک تیم بین‌المللی از باستان‌شناسان یک فضای مذهبی مربوط به دوره روم متأخر مرتبط با آیین شاهین را کشف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بندر بطلمیوسی-رومی برنیکه که توسط بطلمیوس دوم فیلادلفوس در ربع دوم قرن سوم پیش از میلاد در سواحل دریای سرخ مصر تأسیس شد، وجود خود را مدیون تجارت بین‌المللی است و بقایای باستان‌شناسی آن نشان‌دهنده ارتباط گسترده ساکنان آن است.

بیشتر بخوانید:

عکس | نسل جدید "هیوندای آوانته" پرطرفدار ایرانی، همه را شگفت‌زده کرد!

عکس | موشک‌های روسیه ماهواره های ایلان ماسک را بهتر را نابود می کند یا اسلحه مخوف چین؟

قبل از متروکه شدن این بندر در اواسط قرن ششم پس از میلاد، این بندر تا حدودی توسط بلیمی های نیمه کوچ نشین، که منشأ آنها در منطقه نوبی بود، احاطه شده‌بود.

یکی از مناطق اصلی حفاری شده در چند فصل باستان شناسی گذشته در برنیکه، مجموعه شمالی است که در گوشه شمال شرقی سایت قرار دارد و طی چندین بررسی ژئومغناطیسی انجام شده در منطقه شناسایی شده است؛ این سازه باستانی از چندین ساختمان تشکیل شده است.

وجود سرهای مرجانی بر روی سطح آن - نمونه‌ای از شیوه‌های ساختمانی روم پسین در برنیکه - نشان‌دهنده آخرین دوره اشغال مجموعه است.

حفاری ها در و اطراف مجموعه شمالی در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و تا پایان فصل ۲۰۱۹ ادامه داشته است و هفته سازه از جمله سنگرهایی که معبد شاهین را آشکار کردند در این حفاری‌های کشف شدند.

عکس | کشف 15 شاهین بدون سر در آخرین یافته‌های باستان‌شناسی؛ نوشته‌های عجیب بر روی کتیبه زیارتگاه شاهین

این معبد کوچک برای یک فرقه مصری، در آخرین مرحله خود، توسط جمعیت بلمیان با نظام اعتقادی خود تطبیق داده شد.

یافته های باستان‌شناسی از آنجا قابل توجه هستند که شامل هدایایی مانند زوبین، مجسمه های مکعبی شکل و یک ستون با نشانه های مربوط به فعالیت های مذهبی است.

قابل توجه ترین عنصر مقدس یافت شده، چیدمان حداکثر ۱۵ شاهین در داخل حرم بود که اکثر آنها بدون سر بودند.

اگرچه تدفین شاهین‌ها برای مقاصد مذهبی قبلاً در دره نیل مشاهده شده بود اما این اولین باری بود که شاهین‌ها در یک معبد دفن شده بودند.

سنگ نوشته حاوی یک کتیبه عجیب است: «جوشاندن سر در اینجا ناشایست است» پیامی است که همه کسانی را که وارد می شوند از جوشاندن سر منع می کند.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1689088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =