شیوه نوآورانه و رباتیک ژاپنی‌ها برای نظافت توالت عمومی/ عکس

ایسنا نوشت: محققان دانشگاه متروپولیتن توکیو(Tokyo Metropolitan University) یک سیستم رباتیک ایجاد کرده‌اند که می‌تواند کار تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی در فروشگاه‌ها و دیگر فضاهای عمومی را به‌ طور خودکار انجام دهد.

این سیستم جدید که محققان توسعه داده‌اند در بخش "چالش آینده فروشگاه‌ها"(Future Convenience Store Challenge) در نشست جهانی ربات‌ها ارائه شد.

"کازویوشی وادا"(Kazuyoshi Wada) یکی از محققانی که این سیستم را توسعه داده است، در گفتگو با تک اکسپلور گفت: بسیاری از فروشگاههای زنجیره‌ای، سرویس‌های بهداشتی را برای مشتریان ایجاد کرده‌اند و نظافت سرویس‌های بهداشتی بخشی ضروری از این تجارت است. در حالی که نظافت سرویس بهداشتی برای اهداف بهداشتی ضروری است، اما مستلزم کار سخت ذهنی و جسمی است. افراد بخش خدمات، اغلب برای تمیز کردن توالت‌ها در فروشگاه‌ها چندان مناسب نیستند و حفظ یک معیار ثابت برای تمیزی سطوح به دلیل برداشت‌های متفاوت از نظافت در بین خدمات، امری دشوار است.

برگزار کنندگان نشست جهانی ربات‌ها، رقابت "چالش آینده فروشگاه‌ها" را برای تشویق محققان به توسعه فناوری‌های جدیدی که می‌تواند کارایی را در فروشگاه‌ها افزایش دهد، آغاز کردند. سیستم‌های رباتیکی که می‌توانند به‌طور مستقل سرویس‌های بهداشتی را تمیز کنند، می‌توانند به طور خاص به بهبود بهداشت فضاهای عمومی کمک کنند و در عین حال کار نظافتچی‌های فروشگاه‌ها را نیز ساده‌تر کنند.

شیوه نوآورانه و رباتیک ژاپنی‌ها برای نظافت توالت عمومی/ عکس

وادا گفت: سیستم ما در بخش"چالش آینده فروشگاه‌ها" رقابت خواهد کرد تا در آینده از آن در مکان‌های واقعی استفاده کنیم. این سیستم متشکل از مکانیزم تمیز کردن سطح بالای کاسه توالت، مکانیزم بالابر کاسه توالت و ربات تمیزکننده کف سرویس بهداشتی است. هدف این سیستم با رباتیک کردن فضای دستشویی، ساده کردن عملیات تمیز کردن و دستیابی به نظافت دقیق در زمان کوتاه و کمتر از ۲۰ ثانیه است.

در حالی که سیستم محققان در حال تمیز کردن سرویس بهداشتی است، کاسه‌های توالت به طور خودکار بالا می‌روند و مکانیزم تمیز کردن کف به قسمت جلوی توالت‌ها حرکت می‌کند. پس از آن، یک ابزار تمیز کننده با ورقه‌های جاذب آب در سرویس بهداشتی مستقر می‌شود و شروع به پاک کردن کف و کناره‌های کاسه توالت می‌کند و همزمان زباله‌های روی زمین را نیز جمع آوری می‌کند. همانطور که این ابزار تمیز کننده، کف سرویس بهداشتی را تمیز می‌کند، دستگاهی که در پشت صندلی توالت تعبیه شده است، لبه توالت را تمیز می‌کند.

وادا گفت: بی‌نظیرترین ویژگی این سیستم این است که از مکانیزمی استفاده می‌کند که به کاسه توالت اجازه می‌دهد تا بالا یا پایین بیاید.

وادا و همکارانش سیستم خود را در یک سری آزمایشات، آزمایش کردند تا دریابند این سیستم تا چه میزان در تمیز کردن ادرار و زباله‌های تقلبی مهارت دارد. آنها دریافتند که سیستم آنها عملکرد قابل توجهی دارد و وظایف تمیز کردن خود را در حدود ۱۷ ثانیه تکمیل می‌کند و ۹۷.۸ درصد آلودگی‌ها را از محیط پاک می‌کند. محققان امیدوارند که سیستم آنها در آینده تجاری شده و در دسترس قرار گیرد و در فروشگاه‌های واقعی از آن استفاده شود.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Advanced Robotics" منتشر شده است.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1689298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =