تغییر الگوی کشت در استان یزد با کشت کینوا

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان امسال به صورت قراردادی به کشت کینوا اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، جواد پور مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: زمان‌هایی که تقریبا کمترین تنش آبی را در اواخر تابستان و شروع فصل پاییز داریم کشت کینوا انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کینوا گیاه صنعتی است که در صنایع غذایی مصرف دارد، افزود: ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان امسال به صورت قراردادی به کشت کینوا اختصاص یافته است بعنوان تولید بذر در مرکز کشور در آینده خواهیم بود.

جواد پور اظهارداشت: برای محصولات غذایی که صنایع اش را در استان مستقر کردیم و تولیدات خودمان را با تولید قراردادی کشت و خرید از کشاورزان پشتیبانی خواهیم کرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: کسانی که در اواخر فصلی که گندم را برداشت می‌کنند یا اواخر فصلی که محصولات سیفی رسیده و آب و زمین دارند حتما به کشت کینوا اختصاص دهند و در این فاصله عملکرد خوبی را داشته باشند.

جواد پور تصریح کرد: از مهمترین مزیت‌های کینوا این است که گلوتن ندارد و کسانی که به آرد گندم حساسیت دارند می‌توانند از آن استفاده کنند همچنین کم آبخواه است و دوره کشت آن بسیار کوتاه است و در ۶۰ روز کشت و برداشت و روانه بازار می‌شود.

وی با بیان اینکه عملکرد این گیاه ۲ ونیم تا ۳ تن در هکتار است افزود: درحال حاضر به طور متوسط ۷۰۰ کیلو تا یک تن متوسط عملکرد این گیاه در مزارع استان است و در شهرستان میبد هم که ۳ ونیم هکتار برای کشت کینوا برنامه ریزی شده بود ۸۰۰ متر از ارقام مختلف درحال حاضر کشت شده است تا ببینیم کدام ارقام برای سال آینده رقم مناسب تری است.

جوادپور تاریخ کشت کینوا را مهم خواند و گفت: چهار رقم از کینوا در استان کشت شده است و باید زمانی کشت شود که دچار سرمازدگی یا گرما نشود

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان میبد هم گفت: درشهرستان میبد با توجه به جریان تنش‌های شوری و خشکی و درجه حرارت بالا محصولات کشاروزی، کشت کینوا را در روستای فیض آباد از توابع بخش مرکزی اجرا کردیم.

مسروری با بیان اینکه خوشبختانه عملکرد قابل توجه کینوا حدود ۳ تن در هکتار در شهرستان میبد است افزود: این گیاه نسبت به تنش‌های شوری و خشکی مقاوم است و دغدغه ما دراستان تغییر الگوی کشت گیاهان کم آبخواه و مقاوم در تشن هاست است و انتظار درایم کشاورزان سطح قابل توجهی از مزارع خود را به کشت کینوا اختصاص دهند.

46

کد خبر 1693275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =