خواندن کلمات به طور مستقیم از مغز ممکن شد!

این دستگاه‌ها می توانند ارتباط افراد فلج و افراد ناتوان در تکلم را امکان پذیر کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دانشمندان روش هایی را برای "خواندن" کلمات به طور مستقیم از مغز ابداع کرده اند. ایمپلنت‌های مغزی می‌توانند گفتار درونی را به سیگنال‌های خارجی ترجمه کنند و به افراد مبتلا به فلج یا سایر بیماری‌هایی که توانایی صحبت کردن یا تایپ کردن را از آنها می‌ربایند، اجازه ارتباط برقرار کردن بدهند.

بیشتر بخوانید:

فیلم | لحظه پرتاب موشک غول‌پیکر آرتمیس برای فرستادن دوباره انسان به ماه

عکس | موشک مخوف آمریکایی سالم به دست روس‌ها افتاد

لی هوچبرگ، عصب‌شناس و پزشک مراقبت‌های عصبی، می‌گوید نتایج جدید دو مطالعه که در ۱۳ نوامبر در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب ارائه شد، شواهد بیشتری از پتانسیل فوق‌العاده‌ای که ایمپلنت‌های مغزی برای بازگرداندن ارتباطات از دست رفته دارند، ارائه می‌کند.

برخی از افرادی که برای برقراری ارتباط به کمک نیاز دارند، در حال حاضر می‌توانند از وسایلی استفاده کنند که به حرکات کوچکی مانند تغییر نگاه چشم نیاز دارند. این وظایف برای همه امکان پذیر نیست. بنابراین، مطالعات جدید گفتار درونی را هدف قرار داده است، که فرد را ملزم به انجام کاری بیش از تفکر نمی کند.

سارا واندلت، عصب‌شناس می‌گوید: دستگاه ما مستقیماً گفتار درونی را پیش‌بینی می‌کند و به بیمار این امکان را می‌دهد که فقط بر گفتن کلمه‌ای در سر خود تمرکز کند و آن را به متن تبدیل کند. گفتار درونی «می‌تواند بسیار ساده‌تر و شهودی‌تر از این باشد که بیمار بخواهد کلمات را هجی کند یا به زبان بیاورد».

سیگنال های عصبی مرتبط با کلمات توسط الکترودهای کاشته شده در مغز شناسایی می شوند. سپس سیگنال ها را می توان به متن ترجمه کرد، که می تواند توسط برنامه های کامپیوتری که گفتار تولید می کنند قابل شنیدن باشد.

هوچبرگ از بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون و دانشگاه براون در پراویدنس می‌گوید: این رویکرد «واقعاً هیجان‌انگیز است و قدرت تلفیق رویکردهای علوم اعصاب بنیادی، مهندسی عصبی و یادگیری ماشین را برای بازیابی ارتباطات و تحرک تقویت می‌کند».

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1695775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =