دلایل اصلی سرفه چیست؟/ بهترین درمان طبیعی برای تسکین سرفه

سلامت‌نیوز نوشت: سرفه در پاکسازی محرک ها و عفونت ها از بدن نقش دارد، اما سرفه های مداوم می تواند آزاردهنده باشد. بهترین درمان برای سرفه به علت اصلی آن بستگی دارد.

سرفه در پاکسازی محرک ها و عفونت ها از بدن نقش دارد، اما سرفه های مداوم می تواند آزاردهنده باشد. بهترین درمان برای سرفه به علت اصلی آن بستگی دارد. آلرژی ها، عفونت ها و رفلاکس اسید معده تنها چند علت زمینه ای سرفه را تشکیل می دهند.

این مقاله به بررسی درمان های طبیعی می پردازد که ممکن است به درمان سرفه کمک کند.برخی از داروهای طبیعی ممکن است به تسکین سرفه کمک کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA) گیاهان و مکمل‌ها را کنترل نمی‌کند، بنابراین افرادی که از آنها استفاده می‌کنند ممکن است در معرض خطر استفاده از محصولات و ناخالصی‌های با کیفیت پایین باشند. افرادی که می خواهند از داروهای طبیعی برای درمان سرفه خود استفاده کنند، باید در مورد منابع و برندها تحقیق کنند. آنها همچنین باید بدانند که برخی از گیاهان و مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند که ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. یک فرد باید همیشه قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کند. همچنین فرد باید به پزشک مراجعه کند اگر:

 • سرفه برای مدت طولانی ادامه دارد یا عود می کند.
 • تنگی نفس را تجربه می کند.
 • خون یا مخاط سبز مایل به زرد وجود دارد.
 • آنها همچنین تب یا سردرد را تجربه می کند.
 • سرفه صدای خس خس سینه یا سیخ می دهد.

12 درمان طبیعی سرفه

افراد از طیف وسیعی از داروهای طبیعی برای درمان سرفه مداوم استفاده می کنند. در حالی که آنها ممکن است به برخی افراد کمک کنند، توجه به این نکته مهم است که برخی از داروهای زیر شواهد محدودی برای حمایت از استفاده از آنها دارند. این بدان معناست که یک فرد ممکن است متوجه شود که این درمان ها برای او مفید است یا خیر.

1. عسل

طبق تحقیقات، عسل ممکن است سرفه را تسکین دهد. در یک مرور مطالعاتی در سال 2021، محققان به تأثیر استفاده از عسل برای درمان سرفه در عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی پرداختند. محققان دریافتند که عسل نسبت به مراقبت های معمول برتری دارد، هم در سرکوب سرفه و هم در کمک به جلوگیری از نیاز به آنتی بیوتیک. در یک مطالعه در سال 2021، محققان عسل را با دکسترومتورفان، یک سرکوب کننده رایج سرفه، مقایسه کردند.محققان دریافتند که هم عسل و هم دکسترومتورفان در سرکوب سرفه موثر هستند. آنها اشاره کردند که عسل در یک کارآزمایی کمی بالاتر و در کارآزمایی دیگر با دکسترومتورفان برابری کرد. فرد می تواند با قورت دادن یک قاشق عسل یا افزودن آن به یک نوشیدنی گرم مانند یک چای گیاهی از این دارو استفاده کند.

2. زنجبیل

زنجبیل ممکن است سرفه های خشک یا آسمی را کاهش دهد، زیرا دارای خواص ضد التهابی است. همچنین ممکن است حالت تهوع و درد را تسکین دهد. تنها چند مطالعه قدیمی تر به تأثیر زنجبیل بر سرفه پرداخته اند. یک مطالعه در سال 2015، 10 محصول طبیعی مختلف مورد استفاده در داروهای سنتی آسیایی، از جمله زنجبیل را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که زنجبیل همراه با داروهای دیگر از جمله عسل، نقش طولانی مدتی در طب سنتی ایفا کرده است. در حالی که سابقه طولانی استفاده می تواند پیامد مهمی باشد، محققان خاطرنشان کردند که مطالعه آنها ممکن است مکانی را برای محققان آینده در هنگام بررسی راه حل های طبیعی برای سرفه فراهم کند. مردم اغلب زنجبیل را به غذاها اضافه می کنند یا آن را در چای می نوشند. آنها باید توجه داشته باشند که در برخی موارد، چای زنجبیل می تواند باعث ناراحتی معده یا سوزش سر دل شود.

3. مایعات داغ

در حالی که تحقیقات فعلی وجود ندارد، یک مطالعه قدیمی از سال 2008 نشان داد که نوشیدن مایعات در دمای اتاق ممکن است سرفه، آبریزش بینی و عطسه را کاهش دهد. با این حال، افرادی که علائم اضافی سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند ممکن است از گرم کردن نوشیدنی‌های خود سود ببرند. همان مطالعه گزارش می‌دهد که نوشیدنی‌های گرم علائم بیشتری از جمله گلودرد، لرز و خستگی را کاهش می‌دهند. تسکین علائم فوری بود و پس از اتمام نوشیدنی گرم برای یک دوره ادامه یافت. نوشیدنی های گرم که ممکن است آرامش بخش باشند عبارتند از:

 • آبگوشت های شفاف
 • دمنوش های گیاهی
 • چای سیاه بدون کافئین
 • آب گرم
 • آب میوه های گرم

4. بخار

سرفه مرطوب، که باعث تولید مخاط یا خلط می شود، ممکن است با بخار بهبود یابد. برای امتحان این روش، فرد باید دوش یا حمام آب گرم بگیرد و اجازه دهد حمام پر از بخار شود. آنها باید چند دقیقه در این بخار بمانند تا علائم فروکش کنند. آنها می توانند بعد از آن یک لیوان آب بنوشند تا خنک شوند و از کم آبی بدن جلوگیری کنند.از طرف دیگر، افراد می توانند یک کاسه بخار درست کنند. برای انجام این کار، فرد باید:

 • یک کاسه بزرگ را با آب داغ پر کنید.
 • گیاهان یا روغن های ضروری مانند اکالیپتوس یا رزماری را اضافه کنید. اینها ممکن است به رفع گرفتگی کمک کنند.
 • روی کاسه خم کنید و یک حوله را روی سر قرار دهید. این بخار را به دام می اندازد تا فرد بتواند آن را تنفس کند.
 • تنفس در بخار را حدود 10 تا 15 دقیقه ادامه دهید.
 • زمانی که فرد یک تا دو بار در روز بخارپز را انجام دهد، ممکن است برای فرد مفید باشد.

در حالی که بسیاری معتقدند بخار به سرفه و سایر علائم کمک می کند، همه شواهد موافق نیستند. به عنوان مثال، یک مطالعه منبع معتبر در سال 2017 که در مورد استفاده از بخار برای علائم سرماخوردگی معمولی انجام شد، نشان داد که به طور قابل توجهی علائم فرد را بهبود نمی بخشد.

5. ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی گیاهی است که سابقه طولانی استفاده به عنوان درمان سرفه و گلودرد دارد. این گیاه به دلیل محتوای موسیلاژ بالایی که دارد می تواند تحریک ناشی از سرفه را کاهش دهد. موسیلاژ ماده غلیظ و چسبنده ای است که گلو را می پوشاند. یک مطالعه کوچکتر و قدیمی نشان داد که یک شربت گیاهی سرفه حاوی ریشه گل ختمی، همراه با آویشن و پیچک، به طور موثری سرفه های ناشی از سرماخوردگی و عفونت های مجاری تنفسی را تسکین می دهد. پس از 12 روز مصرف شربت، 90 درصد از شرکت کنندگان اثربخشی آن را خوب یا خیلی خوب ارزیابی کردند. در مطالعه‌ای در سال 2020، محققان به اثر پوششی عصاره ریشه گل ختمی نیز اشاره کردند. آنها دریافتند که عصاره ریشه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و تسکین مشابهی با دیکلوفناک، یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ارائه می دهد. این مطالعه از آزمایش آزمایشگاهی استفاده کرد. ریشه گل ختمی نیز به صورت سبزی خشک یا چای کیسه ای موجود است. فرد باید آب داغ را به هر کدام اضافه کند و بلافاصله آن را بنوشد یا اجازه دهد ابتدا خنک شود. هرچه ریشه گل ختمی بیشتر در آب بماند، موسیلاژ بیشتری در نوشیدنی وجود خواهد داشت. عوارض جانبی می تواند شامل ناراحتی معده باشد، اما ممکن است با نوشیدن مایعات اضافی بتوان با آن مقابله کرد. ریشه ختمی را می توانید در فروشگاه های بهداشتی یا آنلاین خریداری کنید.

6. غرغره آب نمک

مردم برای مدت طولانی از غرغره آب نمک برای کمک به کاهش گلودرد و علائم مرتبط با سرماخوردگی استفاده می کنند. ممکن است به شل شدن مخاط و کاهش مقداری درد کمک کند. با این حال، به احتمال زیاد به کاهش بار ویروسی کمک نمی کند. در مطالعه‌ای در سال 2021، محققان دهانشویه‌های ضد عفونی‌کننده مختلف را برای کمک به جلوگیری از گسترش COVID-19 مقایسه کردند. آنها دریافتند که چندین برند تجاری به کاهش بار ویروسی کمک می کنند، اما محلول آب شور آزمایشگاهی به طور موثر ویروس را از بین نمی برد. برای تهیه غرغره آب شور، فرد می تواند:

 • 1/2 قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم هم بزنید تا حل شود.
 • قبل از استفاده از آن برای غرغره، اجازه دهید محلول کمی خنک شود.
 • اجازه دهید مخلوط برای چند لحظه در پشت گلو بماند قبل از تف کردن.
 • این کار را چند بار در روز انجام دهید تا سرفه بهبود یابد.
 • کودکان خردسال و افراد مبتلا به فشار خون بالا باید از غرغره آب نمک اجتناب کنند.

7. بروملین

بروملین آنزیمی است که از آناناس به دست می آید. بیشتر در هسته میوه وجود دارد. خواص ضد التهابی دارد و همچنین ممکن است دارای خواص موکولیتیک باشد، به این معنی که می تواند مخاط را تجزیه کرده و آن را از بدن خارج کند.برخی از افراد برای کاهش مخاط گلو و سرفه کردن، روزانه آب آناناس می نوشند. با این حال، ممکن است بروملین کافی در آب میوه برای تسکین علائم وجود نداشته باشد. مکمل های بروملین در دسترس هستند و ممکن است در تسکین سرفه موثرتر باشند. با این حال، بهتر است یک فرد قبل از امتحان هر مکمل جدید با پزشک صحبت کند. بروملین یک آلرژن بالقوه است و این ماده همچنین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و با داروها تداخل داشته باشد. افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا آنتی بیوتیک های خاص مصرف می کنند نباید بروملین مصرف کنند.

8. آویشن

آویشن هم کاربرد آشپزی و هم دارویی دارد و یک داروی رایج برای سرفه، گلودرد، برونشیت و مشکلات گوارشی است. در یک متاآنالیز در سال 2015 از چندین مطالعه، محققان خاطرنشان کردند که شواهد قوی نشان می دهد که استفاده از ترکیبات آویشن به کاهش علائم سرفه در افراد کمک می کند.با این حال، آنها اشاره کردند که مطالعات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی کلی آن مورد نیاز است. یک مطالعه جدیدتر در سال 2021 نشان داد افرادی که از ترکیبی از آویشن و قطره پیچک استفاده می‌کنند علائم برونشیت، سرفه و کیفیت کلی زندگی را بهبود می‌بخشند.آنها همچنین خاطرنشان کردند که افراد با استفاده از قطره عوارض جانبی کمی را تجربه کردند. برای درمان سرفه با استفاده از آویشن، فرد می تواند به دنبال شربت سرفه حاوی این گیاه باشد.

9. تغییرات رژیم غذایی برای رفلاکس اسید

رفلاکس اسید یکی از علل شایع سرفه است. اجتناب از غذاهایی که می‌توانند باعث رفلاکس اسید شوند، یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت این بیماری و کاهش سرفه‌های همراه با آن است. هر فردی ممکن است محرک های ریفلاکس متفاوتی داشته باشد که باید از آنها اجتناب کند. افرادی که در مورد علت ریفلاکس خود مطمئن نیستند، می توانند با حذف رایج ترین محرک ها از رژیم غذایی خود و نظارت بر علائم شروع کنند.غذاها و نوشیدنی هایی که معمولا باعث رفلاکس اسید می شوند عبارتند از:

 • الکل
 • کافئین
 • شکلات
 • غذاهای مرکباتی
 • غذاهای سرخ شده و چرب
 • سیر و پیاز
 • نعناع
 • ادویه ها و غذاهای تند
 • گوجه فرنگی و محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی

10. نارون لغزنده

بومیان آمریکا به طور سنتی از پوست نارون برای درمان سرفه و مشکلات گوارشی استفاده می کردند.نارون لغزنده شبیه ریشه گل ختمی است زیرا حاوی سطح بالایی از موسیلاژ است که به تسکین گلودرد و سرفه کمک می کند. یک فرد می‌تواند با اضافه کردن 1 قاشق چای‌خوری از گیاه خشک شده به یک فنجان آب داغ و اجازه دادن به آن برای حداقل 10 دقیقه قبل از نوشیدن، دمنوش نارون درست کند. وجه به این نکته ضروری است که نارون لغزنده ممکن است در جذب داروها اختلال ایجاد کند، بنابراین فرد باید قبل از تهیه چای یا استفاده از مکمل دیگر با پزشک مشورت کند. نارون لغزنده به صورت پودر و کپسول در فروشگاه های بهداشتی و آنلاین موجود است.

11. N-استیل سیستئین (NAC)

NAC مکملی است که از اسید آمینه ال سیستئین به دست می آید. مصرف دوز روزانه ممکن است دفعات و شدت سرفه مرطوب را با کاهش مخاط در مجاری هوایی کاهش دهد. یک متاآنالیز 13 مطالعه منبع معتبر نشان می دهد که NAC می تواند به طور قابل توجهی و به طور مداوم علائم را در افراد مبتلا به برونشیت مزمن کاهش دهد. برونشیت مزمن یک التهاب طولانی مدت راه های هوایی است که باعث تجمع مخاط، سرفه و سایر علائم می شود. محققان دوز روزانه 600 میلی گرم NAC را برای افراد بدون انسداد راه هوایی و تا 1200 میلی گرم در صورت وجود انسداد پیشنهاد می کنند. NAC می تواند عوارض جانبی شدیدی از جمله کهیر، تورم، تب و مشکل در تنفس داشته باشد. هر کسی که این روش را در نظر می گیرد باید ابتدا با یک پزشک صحبت کند.

12. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند، اما ممکن است با متعادل کردن باکتری های روده، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند به مبارزه با عفونت هایی که ممکن است باعث سرفه شوند کمک کند.بر اساس مطالعه قدیمی‌تری که در سال 2013 منتشر شد، یک نوع پروبیوتیک، باکتری به نام لاکتوباسیلوس، در پیشگیری از سرماخوردگی مفید است. متاآنالیز دیگری که در سال 2016 منتشر شد نشان داد که مصرف پروبیوتیک‌ها به کاهش تعداد دفعاتی که کودکان مبتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌شوند کمک می‌کند، که می‌تواند به طور غیرمستقیم سرفه را کاهش دهد. مکمل‌های حاوی لاکتوباسیلوس و سایر پروبیوتیک‌ها در فروشگاه‌های بهداشتی و داروخانه‌ها در دسترس هستند. برخی از غذاها نیز به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک هستند، از جمله:

 • سوپ میسو
 • ماست طبیعی
 • کیمچی
 • کلم ترش

با این حال، تعداد و تنوع واحدهای پروبیوتیک در غذاها می تواند بسیار متفاوت باشد. شاید بهتر باشد علاوه بر خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک، مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید.

دلایل اصلی سرفه چیست؟/ بهترین درمان طبیعی برای تسکین سرفه

نکاتی برای جلوگیری از سرماخوردگی

همیشه نمی توان از ابتلا به سرماخوردگی یا سایر عفونت های دستگاه تنفسی که می تواند منجر به سرفه شود جلوگیری کرد، اما نکات زیر می تواند این خطر را کاهش دهد:

 • اجتناب از تماس با افراد بیمار: فرد باید فاصله ایمن را با افرادی که سرماخوردگی، آنفولانزا یا سرفه دارند حفظ کند.
 • شستن مرتب دست ها: فرد باید از صابون و آب گرم برای حذف باکتری ها و ویروس ها از پوست استفاده کند. والدین و مراقبان می توانند به کودکان نحوه شستن صحیح دست های خود را آموزش دهند. فرد می تواند در صورت لزوم از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل در خارج از خانه استفاده کند.
 • استفاده از مواد ضدعفونی کننده: زمانی که یکی از اعضای خانواده بیمار است، فرد باید آشپزخانه و حمام را به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کند و ملافه ها، حوله ها و اسباب بازی های نرم را با شستشوی گرم بشویید.
 • هیدراته ماندن: فرد باید به اندازه کافی آب، دمنوش های گیاهی و سایر نوشیدنی ها بنوشد تا از کم آبی بدن جلوگیری کند.
 • کاهش استرس: استرس بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. برای کاهش استرس، فرد می تواند به طور منظم ورزش کند، مدیتیشن کند، تنفس عمیق انجام دهد و تکنیک های آرام سازی پیشرونده عضلانی را امتحان کند.
 • خواب کافی: فرد باید هر شب 7 تا 9 ساعت به عنوان بخشی از برنامه منظم مراقبت از خود بخوابد.
 • مصرف مکمل‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی: ممکن است در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا مصرف روی، ویتامین C و پروبیوتیک‌ها را برای تقویت سیستم ایمنی بدن در نظر بگیرد. قبل از شروع مکمل های جدید، فرد باید با پزشک صحبت کند.

علائم آلرژی گاهی اوقات می تواند شبیه علائم سرماخوردگی باشد. فرد می تواند با اجتناب از محرک هایی مانند گرده، کنه های گرد و غبار، شوره حیوانات و کپک، شعله ور شدن آلرژی را کاهش دهد. همچنین، فرد باید برای دریافت واکسن آلرژی یا دارو به پزشک مراجعه کند.

چگونه از سرفه جلوگیری کنیم؟

زمانی که فرد با سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی سر و کار دارد، ممکن است نیاز به تسکین فوری بیشتری داشته باشد. در حالی که برخی از داروهای فوق، مانند عسل یا بخار، ممکن است فوراً کمک کنند، برخی دیگر به این سرعت عمل نمی کنند. برخی از اقدامات اضافی که ممکن است برای فرد برای کاهش سرفه مفید باشد عبارتند از:

 • نوشیدن مایعات گرم مانند آبگوشت یا چای
 • اجتناب از محصولات لبنی
 • اجتناب از الکل
 • تنفس هوای مرطوب ناشی از بخار دوش یا مرطوب کننده

همچنین ممکن است فرد با داروهای بدون نسخه مانند داروهای حاوی دکسترومتورفان یا قطره های سرفه کمی تسکین پیدا کند. اینها می توانند به سرکوب سرفه کمک کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم زیر همراه با سرفه باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند:

 • بلغم سبز یا زرد بدبو
 • لرز
 • کم آبی بدن
 • تب بیش از 102 درجه فارنهایت
 • تبی که بیش از 3 روز طول بکشد
 • ضعف

افراد باید با ۱۱۵ تماس بگیرند یا به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کنند اگر سرفه خونی ایجاد کرد یا باعث مشکلات تنفسی شد. چندین درمان طبیعی ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تسکین سرفه فرد کمک کند. اگرچه بسیاری از آنها حداقل پشتوانه علمی دارند، اما ممکن است برای همه کارایی نداشته باشند. همچنین، درمان های طبیعی ایمنی را برای همه تضمین نمی کند.

بیشتر بخوانید:

تلخ اما با خاصیت/ برای مبارزه با این بیماری خیار تلخ بخورید

با این ماده‌غذایی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهید

35236

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1701848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =