خبرگزاری‌های مهر و ایسنا در گزارش‌های جداگانه‌ای نسبت به روند اعطای مجوز به دو کتاب، انتقاد کردند.

فریده گلبو از روند طولانی ممیزی کتاب انتقاد کرد. گلبو به ایسنا می‌گوید: از دو سال و نیم پیش تاکنون در انتظار دریافت مجوز رمان «وهم سبز، وهم نارنجی» هستم؛ اما هیچ اطلاعی ندارم که کتاب کی مجوز می‌گیرد و پی‌گیری‌های ناشر هم تا کنون راه به جایی نبرده است.

این نویسنده اعتقاد دارد، در رمان «وهم سبز، وهم نارنجی» سبک جدیدی ارائه کرده‌ و می‌گوید: این سبک با سبک رئالیسم جادویی تفاوت دارد. قصه در وهم می‌گذرد، در عین حال در بستر رئالیسم حرکت می‌کند. در این سبک جدید، عنصر جذابیت به قصه تزریق می‌شود و ارتباط قصه با ذهن خواننده وجود دارد.

این رمان از سوی نشر کتابسرا منتشر خواهد شد.

فریده گلبو که متولد سال 1319 است، آثاری را همچون «دو غریب»، «بعد از عشق»، «تجربه چهارم»، «جادو»، «کنتس سلما»، «میراث تاج‌ماه»، «توران و تندیس و تن» و نیز کتاب درسی «رسانه‌های گروهی» منتشر کرده است.

همچنین احمد بیگدلی نیز با اشاره به مشروط شدن انتشار کتاب «بی‌تردید سه شنبه بود» از سوی اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگار مهر گفت: 15 ماه بعد از اینکه رمان را به اداره کتاب تحویل دادم، برای من 10 مورد اصلاحیه آوردند و در آن خواسته شده سطرها و بندهایی از رمان را عوض کنم.

وی افزود: بی‌تردید سه‌شنبه بود یک رمان پلیسی ـ جنایی است. در اصلاحیه‌ها مواردی بود که از من خواسته شده بود مثلا 18 سطر از رمان را کاملاً بردارم و خب شما تصور کنید چه اتفاقی برای رمان آن هم در این گونه اتفاق خواهد افتاد. با این حال من تمام اصلاحات را انجام دادم و کتاب را فرستادم اداره کتاب اما انگار این ماجراها تمام ندارد.

بیگدلی ادامه داد: ناشر این کتاب از سال 85 از من تقاضا کرده بود که برای انتشار کتابی به او بدهم. من هم این مان را در اختیار او قرار دادم، اما تازه متوجه شدم انگار خود او هم دیگر رغبتی برای چاپ اثر ندارد و کتاب با وجود اصلاحات هنوز به اداره کتاب ارائه نشده است.

نویسنده «آوای نهنگ» افزود: مجموعه داستانی را نیز به تازگی آماده انتشار کرده‌ام که با عنوان «مگر چراغی بسوزد» در اختیار نشر روزنه قرار داده‌ام. این کتاب شامل 8 داستان کوتاه است که چهار داستان آن از نوشته‌های جدید من است و باقی نیز از مجمموعه‌ داستان‌های«شبی بیرون از خانه» و «من ویران شده‌ام» که در سال 74 و 81 منتشر شده واصلا دیده نشدند، انتخاب کردم.

بیگدلی پیش از این نیز در گفتگو با مهر از انتشار 5 نمایشنامه از خود که در فاصله سال‌های 56 تا 81 نوشته شده است از سوی نشر افراز در سال جاری خبر داده بود.

291/60

 

 

 

کد خبر 171114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =