برخی ناشران به تولید آثار نویسندگان خود که اندیشه فرم‌گرایی دارند، مشغولند و و به دلیل اینکه ادبیات فرمالیسم مورد اقبال جامعه قرار نمی‌گیرد، برای جذاب کردن داستان‌ها به مضامینی روی می‌آروند که جزء خطوط قرمز است.

مجله نوروزی- احمد شاکری، نویسنده و منتقد ادبی، تعطیلات نوروز را بهترین فرصت برای مطالعه برشمرد و به خبرآنلاین گفت: «چند کتاب هست که در طول سال گذشته در جایزه جلال، کتاب سال، جایزه انجمن قلم زرین تقدیر شدند، این کتب بهترین کتاب‌ها برای مطالعه و استفاده از فراغت حاصل شده در نوروز 90 است.»

شاکری مطالعه رمان «تالار پذیرایی پایتخت» را به کاربران محترم خبرآنلاین پیشنهاد داد و گفت: «محمدعلی گودینی، نویسنده این کتاب، از قشر کارگر بوده و همزمان با تحصیلات به خلق آثار ارزشمندی پرداخته است؛ بعد از انقلاب نیز به نگارش آثاری از جمله رُمان «تالار پذیرایی پایتخت» و کتاب «زنی با کفش‌های مردانه» پرداخته که خواندنی و جذاب هستند.»

وی با بیان اینکه رمان «تالار پذیرایی پایتخت» از آن جهت حائز اهمیت است که قهرمان داستان، یک روستایی و کارگر است، اضافه کرد: «این رُمان که پیش از این در نخستین دوره «جشن داستان انقلاب» مورد تجلیل قرار گرفته بود چندی پیش توسط سوره مهر منتشر شده است.»

این نویسنده و منتقد ادبی پیرامون تاثیرگذارترین اتفاق حوزه نشر در سال 89 نیز گفت: برخی اتفاقات حوزه ادبیات عالی است، اما کمتر اتفاق خاصی می توان پیدا کرد که تاثیر آنی در ادبیات بگذارد.»

وی با اشاره به اینکه تغییر در ادبیات متاثر عواملی است که در طولانی مدت، تدریجی و آنی در ادبیات پیش می آید، خاطرنشان کرد: «اگرهم این تغییر پیش بیاید ذهن ها را مشغول خود می کند چرا که خود معلول عوامل قبلی است. کتاب هایی که پر فروش می شود، معلول یک کار تدریجی است که در طول چند دهه پایه گذاری شده است در واقع اتفاقات دفعی نیست، تدریجی است.»

شاکری اذعان کرد: «مجموع عواملی که حوزه ادبیات را تحت الشعاع قرار می دهد متاثر عوامل دولتی و غیر دولتی است. متاسفانه جریان روشنفکری در ادبیات مهمترین تمرکز خود را بر اداره بازار توزیع، نشر و چهره سازی گذاشته است و به لحاظ نظریه پردازی جریان تولید کننده ای در سالی که سپری شد، وجود نداشت و جریان ادبیات و نشر یک جریان مصرف کننده صرف بود و چهره ای اثر گذار هم در سال های اخیر در این حوزه نداشته ایم.»

وی با تاکید بر اینکه تعطیل شدن حوزه نشر باعث می شود اهالی کتاب به سراغ علل اصلی رکود بروند، اظهار داشت: «اهالی کتاب این رکود را در وضعیت کیفی جستجو نمی کنند بلکه تنها مسئله ای که آنها به آن می پردازند بحث ممیزی است که به موضوع نشر گره خورده شده است.»

نویسنده رمان «انجمن مخفی» ادامه داد: این افراد عموما ممیزی را عامل و علتی بارز در کم رونقی بازار نشر می دانند که متاسفانه باید گفت این حرف باطلی است دلیل آن این است که اتفاقا برخی ناشران موفق با همین ممیزی کار می کنند. دلیل اصلی این است که به نظر می رسد برخی ناشران به تولید آثار نویسندگان خود که اندیشه فرم گرایی دارند، مشغولند و پایه‌گذاران فرمالیسم غربی در کشور ما هستند و به دلیل اینکه ادبیات فرمالیسم مورد اقبال جامعه قرار نمی گیرد و اینها برای جذاب کردن داستان ها به مضامینی روی می آروند که جزء خطوط قرمز است.»

شاکری افزود: «هواداران جناح های ضعیف با ورود به این مضامین تلاش کرده اند فقدان خواننده را جبران کنند لذا این سروصدا برای ممیزی بر می گردد به چیزهایی که نگاشته می شود و دلیل اصلی این ناراحتی ها این است که آثار این نویسندگان از آفرینش و خلق آثار و تجربه برخوردار نیست.»

این نویسنده و داور جشنواره‌های ادبی در ادامه این گفت‌وگو پیرامون جدیدترین اثر خود نیز گفت: «هم اکنون در حال فیش برداری و تدوین پژوهشی با عنوان جستاری در ادبیات سیاه دفاع مقدس به سفارش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هستم.»

وی با بیان اینکه این مجموعه دوره جدیدی را در مسیر تاریخچه ادبیات داستانی نوین رقم می زند، اظهار کرد: «در ادبیات ایران به شاخصه های مختلفی پرداخته شده است و مهمترین گونه ادبیات، ادبیات جنگ و دفاع مقدس است که بعد از انقلاب به آن پرداخته شد و بیشترین داستان ها در این گونه تجلی پیدا کرد. توجه به ادبیات دفاع مقدس تنها یک شاخه ادبی است. تحقیق در این مسئله پی‌جویی این سرنخ است که آیا مفاهیم دینی و انقلابی می تواند در ادبیات، گونه جدیدی را رقم بزند یا خیر؟ بحث ظرف و مظروف را در ادبیات پیش می آورد و اینکه چرا ادبیات ما بیشتر به موضوع دفاع مقدس می پردازد.»

شاکری اضافه کرد: «توجه به تاریخچه ادبیات دفاع مقدس که با آغاز جنگ شروع شد و تاکنون ادامه دارد، ضروری است چون در طول 30 سال گذشته از ادبیات دفاع مقدس، رویکردهای فرمی و مضمونی متفاوتی مشاهده شده است. این رویکردها نه تنها با هم همسو و هم جهت نیستند بلکه در تقابل و تعارض با هم هستند، این تعارض نشان دهنده حقیقتی است که اگر بخواهد برای یافتن گونه ای مناسب در جهت اهداف انقلاب باشد، موانعی پیش رو دارد که اگر این موانع بازشناسی شود، باعث می‌شود این گونه ادبیات راه خود را به سلامت طی کند و اگر این عوامل و موانع شناسایی نشود این احتمال وجود دارد که در مسیر حرکت خود عملا از ادامه راه باز بماند.»

وی تصریح کرد: «در این صورت نه تنها ادبیات به مقصد نمی رسد بلکه این خطر وجود دارد که خود دفاع مقدس به عنوان یک فرهنگ و نماد ایستادگی نظام، برای آیندگان مخدوش شود برای همین در این پژوهش، دغدغه ادبیات داستانی صرف نداریم.»

191/60   

کد خبر 138174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ت IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۹
  2 0
  يه طرح جلد كتاب رو داديم براي بررسي!!! يك ماه جواب ندادن!!! بعد تازه متوجه شدم كه طرج جلد گم شده!!! يه كتاب مثنوي معنوي داديم براي مجوز 6ماهه كه تو دست بررسي هستش معلوم نيست چرا جواب نميدن!!! و خيلي بيشتر از اين مسائل... متاسفانه ايشان از نگاه خودشان حرف زده اند و بزرگترين دغدغه يه ناشر اينه كتاب خيلي زود به چاپ برسه. شما سري به نمايشگاه كتاب بزنيد ببينيد نسبت به سالهاي گذشته توليد كم شده يا زياد؟
 • بدون نام IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۰
  2 0
  جالب این جاست که خط قرمزها آن قدر پر رنگ و پر قدرت است که کمتر کتابی از آن می تواند بپرد. همین است که وضع این است.