واحدمرکزی خبر:

 
رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه لندن با اشاره به این که چالش های فرهنگی زیادی تشکیل نظام سیاسی جدید در لیبی را تهدید می کند اسلامگراها را برنده احتمالی انتخابات آینده در این کشور دانست. فواز جرجیس در گفتگوی زنده با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی در لندن در استودیوی این شبکه درباره اوضاع سیاسی در لیبی گفت در حال حاضر شورای ملی انتقالی لیبی از وضع خوبی برخوردار است و کشورهای زیادی در جهان این شورا را به رسمیت شناخته اند.

بخش قابل توجهی از دارایی های مسدود شده لیبی آزاد شده و اوضاع داخلی لیبی نیز رو به بهبود است.

چالش اساسی در لیبی ویژگی های قبیله ای ، اختلافات ایدئولویک میان اسلامگراها و لیبرال ها و اختلافات طبقاتی میان شهرنشینان و روستاییان است و چنین وضعی می تواند در آینده خطراتی برای لیبی به همراه داشته باشد. وی با اشاره به ادعاهای گذشته معمر قذافی و الجزایر درباره خطر اسلامگراها در لیبی گفت اسلامگراها بخش مهمی از شورای انتقالی و انقلابیون لیبی را تشکیل می دهند و عقیده ندارم که القاعده توانسته باشد به شورای انتقالی نفوذ کرده باشد.

شورای انتقالی با تشکیل دولت شفاف و استفاده از همه اقشار ملت لیبی در نهادهای جدید این کشور می تواند اختلافات و تنش ها را مهار کرد. وی در ادامه با مبهم خواندن شرایط سیاسی کنونی در لیبی درباره نیروهای تاثیرگذار در صحنه سیاسی این کشور تصریح کرد در حال حاضر اسلامگراها، ملی گرا و جوانان انقلابی از نیروهای تاثیرگذار در این کشور هستند و در صورتی که انتخابات بر اساس وعده های برنامه ریزی شده برگزار شود به نظر می رسد اسلامگراها از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار باشند. 

4949

کد خبر 171221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام GB ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۲
    0 0
    چی شده از بی بی سی نقل قول می کنین؟ بی بی سی وقتی مطابق میل شما حرف بزنه خوبه؟