۳.۳ میلیارد شی آسمانی کنار هم در یک قاب / عکس

مهر نوشت: یک تحقیق جدید از صفحه کهکشان راه شیری ۳.۳۲ میلیارد جرم کیهانی را با جزئیاتی دقیق نشان داده است. چنین صفحه ای در حقیقت از وسط قرص کهکشان می گذرد.

این کاتالوگ عظیم از اجرام آسمانی احتمالا در نوع خود بزرگترین به شمار می رود و براساس داده های دوربین «دارک انرژی» در رصد خانه Cerro Tololo در شیلی تنظیم شده است. بنیاد ملی علوم آمریکا این رصد خانه را کنترل می کند.

دبورا فیشر مدیر بخش علوم ستاره شناسی در این بنیاد می گوید: تصویری از بیش از ۳ میلیارد نفر تصور کنید که هر فرد به طور کامل قابل شناسایی است. ستاره شناسان در دهه های آینده این تصویر دقیق از بیش از ۳ میلیارد ستاره در صفحه کهکشان راه شیری را به دقت بررسی خواهند کرد.

۳.۳ میلیارد شی آسمانی کنار هم در یک قاب / عکس

صفحه کهکشان راه شیری مملو از صدها میلیارد ستاره، مناطق عظیم تولد آنها و ابرهای بزرگ پر از گرد و غبار است. دسته بندی این اشیا آسمانی کار سنگینی است.

البته این دومین باری است که بررسی داده های دوربین مذکور به نام EDCaPS۲ منتشر می شود.

محققان از دوربین «دارک انرژی» برای رصد کهکشان راه شیری در طول موج نور قابل مشاهده و نزدیک مادون سرخ استفاده کردند. این روند منطقه ای از کهکشان را با دقت بالا آشکار کرد. البته تهیه کاتالوگ مذکور ۲ سال طول کشید و دوربین دارک انرژی بیش از ۱۰ ترابایت داده تولید کرده است.

اندرو سایجاری محقق ارشد پژوهش هنگام اعلام نتایج جدید گفت: یکی از دلایل اصلی موفقیت DECaPS۲ این است که ما به منطقه ای با تراکم زیاد از ستارگان اشاره کردیم و مراقب شناسایی منابعی بودیم که تقریباً روی هم ظاهر می شوند. با انجام این کار توانستیم بزرگترین کاتالوگ از یک دوربین را (از لحاظ تعداد اشیای رصد شده) را ایجاد کنیم.

بخش اعظم ستارگان و غبار در کهکشان راه شیری در صفحه کهکشانی آن واقع شده که به شکل یک نوار درخشان در مرکز تصاویر جدیدا انتشار یافته دیده می شود.

۵۸۵۸

کد خبر 1720954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =