سفر گروسی به تهران چه تأثیری بر احیای برجام خواهد داشت؟

در آخرین سفر معاون گروسی به ایران نتیجه رضایت‌بخشی از مذاکرات طرفین حاصل نشد و ظاهرا اوضاع ناامیدکننده پیش رفته بود. اما ابراز تمایل گروسی به حضور در ایران به عنوان مقام ارشد آژانس نشان می‌دهد که آنها کماکان برای رسیدن به یک نتیجه مصر هستند و قصد پا پس کشیدن ندارند.

مهسا مژدهی: از برجام پوسته‌ای تو خالی مانده. این توصیفی است که رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از توافق هسته‌ای داشته. با همه اینها او قرار است در سفری به تهران؛ با مقامات ایرانی دیدار کرده و یک بار دیگر با بررسی جوانب؛ ایران و غرب به پیشرفت‌هایی در خصوص پرونده هسته‌ای برسند. اگر این سفر موفقیت آمیز باشد، بازگشت به مرحله گفتگوها، آنقدرها دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

برجام نمرده است

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید هیچ‌کس این مرگ (توافق) را اعلام نکرده است، اما وظایف انجام نمی‌شوند و تمامی محدودیت‌هایی که در برجام وجود دارند، برای چندین‌بار نقض شده‌اند. در ماه های اخیر و بعد از آنکه بایدن تلویحا در گفتگو با یک خبرنگار در مورد مرگ برجام حرف زده بود و مقامات آمریکایی دیگر هم اعلام کردند توافق هسته ای با ایران و احیای برجام در برنامه‌هایشان جایی ندارد، حالا گروسی ظاهرا نظر متفاوتی دارد. او البته به ناکارآمدی توافق در شرایط فعلی اذعان داشته اما مواضعی تقریبا مشابه با برخی از مقامات اتحادیه اروپا از خود نشان می‌دهد.

سفر گروسی چه تأثیری بر احیای برجام خواهد داشت؟

بیشتر بخوانید:

گروسی: ایران تاکنون هیچ سلاح هسته‌ای نساخته است

گروسی: احتمالا در ماه فوریه به ایران خواهم رفت

توضیح اسلامی درباره سفر گروسی به ایران

در هفته گذشته پارلمان اتحادیه اروپا به تعلیق برجام رای نداد و این موضوع باعث شد تا امیدواری ها برای حصول یک توافق برای احیای برجام؛ میان ایران و غرب بالا برود. جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست با حضور نمایندگان رسانه‌ها در بروکسل گفته بود مذاکرات رفع تحریم‌ها در یک وضعیت انتظار به‌سر می‌برد. گفت‌وگوها به تعبیر او «نمرده» اما پیشرفتی هم صورت نگرفته است. وی ادعا کرد که حوادث اخیر ایران، پیشرفت در گفت‌وگوها را دشوار کرده است.

اعلام سفر رافائل گروسی به ایران در کنار مواضع کشورها و مقامات اروپایی باعث شده تا پیشبینی‌ها در مورد اینکه این کشورها بار دیگر به سمت یک توافق با ایران متمایل شده اند، بیشتر کرده است.

گروسی مدیر کل آژانس اتمی گفته است باور دارم که احتمالا در ماه فوریه برای مسائل مختلف به تهران بروم تا گفت‌وگوهای سیاسی مورد نیاز را انجام دهیم. امیدوارم بتوانیم در این خصوص به پیشرفت برسیم. رافائل گروسی روز سه‌شنبه گذشته در نشست پارلمان اروپا اعلام کرد که ایرانی‌ها میزان لازم برای تولید بمب هسته‌ای در صورت افزایش غلظت آن به ۹۰ درصد را در اختیار دارند، اما این بدان معنا نیست که بمب ساخته‌اند. به همین جهت باید به ارتباط و کار ادامه داد و دلسرد نشد.

در آخرین سفر معاون گروسی به ایران نتیجه رضایت‌بخشی از مذاکرات طرفین حاصل نشد و ظاهرا اوضاع ناامیدکننده پیش رفته بود. اما ابراز تمایل گروسی به حضور در ایران به عنوان مقام ارشد آژانس نشان می‌دهد که آنها کماکان برای رسیدن به یک نتیجه مصر هستند و قصد پا پس کشیدن ندارند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مایل است تا هرچه زودتر تکلیف سه مکان ادعایی آلوده به اورانیوم روشن شود. آنها از تهران توقع دارند تا با همکاری با آژانس حسن نیت خود را نشان دهد. ایران نیز بارها برای همکاری اعلام آمادگی کرده است و درصورت پیشرفت در این موضوعات بازگشت به گفتگوهای احیای برجام بار دیگر امکان پذیر خواهد شد.

واکنش ایران به سفر آینده گروسی

با اعلام خبرسفر دبیرکل آژانس انرژی اتمی؛ محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در واکنشی گفت: تعاملات با آژانس برقرار است و برنامه و رایزنی برای تنظیم سفر مدیرکل آژانس به ایران هم در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری آن هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در رابطه با اعلام مدیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای مبنی بر اینکه ایران اشاعه هسته‌ای نداشته است، با بیان اینکه "یک تفکر در صهیونیست‌ها هست مبنی بر اینکه یک دروغ را آنقدر بگویید و تکرار کنید تا خودتان هم باور کنید راست است" افزود: خودشان هم می‌دانند اتهاماتی که به جمهوری اسلامی می‌زنند دروغ بزرگی است و به عنوان اهرم فشار برای جمهوری اسلامی از استفاده کردند. در اسناد رسمی‌ شان و واحدهای اطلاعاتی شان گفتند هیچ نشانه ای از انحراف در برنامه هسته ای وجود ندارد و تعاملات با آژانس برقرار است و برنامه و رایزنی برای تنظیم سفر مدیرکل آژانس هم در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری آن هستیم.

پیش‌تر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، هفتم دی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران از انجام هماهنگی‌های لازم در جهت انجام سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران بعد از تعطیلات ماه ژانویه گفته بود.

به نظر می رسد که بار دیگر روزنه ای برای احیای برجام باز شده است. در صورتیکه ایران و آژانس بتوانند در زمینه هسته‌ای با یکدیگر به توافق برسند یا حداقل گفتگوهای معنادار و امیدوارکننده ای داشته باشند، احتمال اینکه کشورها بار دیگر برای حل مسائل بین خود بر سر میز مذاکره برگردند کم نیست. به هر حال آنچه مشخص شده این است که غرب و حتی کشورهای اروپایی که به این نتیجه رسیده اند که بدون دیپلماسی، عبور از این گردنه سخت ممکن نیست. از طرف دیگر وزیرخارجه کشورمان در برخی از صحبت های خود از پیام های طرف امریکایی سخن گفته است. در چنین شرایطی می توان ارزیابی کرد که بازگشت به دیپلماسی هرچند دشوار است اما نشدنی نخواهد بود.

311312

کد خبر 1724203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  7 10
  برجام راپاره کنید
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  6 3
  یک میخواهد جدیت ایران از ان پی تی را بسنجد دوم میخواهد اگر شرایط را مساعد دید تیر دیگری به جسم در حال احتضار برجام بزند
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  30 1
  باید خیال‌های واهی را کنار گذاشت.مانند زمستان سخت اروپا ویا اینکه آنها به توافق خیلی احتیاج دارند و از قبیل این‌ها را کنار گذاشت و عاقلانه به گفتگو نشست. آنها ا از تحریم‌ها ضرر نمی کنند این مردم ایران هست که ضرر می‌کنند
 • . IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  10 1
  چه تفصیری هیچی مرگ بر آمریکا مرگ بر این مرگ بر آن 🙃
 • فرانک IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  18 1
  تو رو خدا به داد مردم برسید احیای برجام حق مسلم مردم ایران است
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  9 1
  هیچ تاثیری
 • مهرداد NL ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  15 1
  برجام تموم شد
 • محمود ادم شناس IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 17
  بنام خدا باباجون این ادم دورویفسیل را راه ندهید اعلام کنید سرسام مرده واز انپی تی خارج شوید ۴۰ روز به اسراییل برای جمع کردن دیمونا فرصت دهید حالشان جا میاید بعضی وقتها لازم است ادم خودشو به دیوونگی بزنه تا حساب دست بقیه بیاد میگن رگ ترکی..۷ وز
 • محمودزاده IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 6
  خود را علاف برجام کردید اقتصاد مملکت به این روز افتاد
 • حسین IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  21 2
  بدبختی این است که در تحریم باشی وبمب اتم نسازی.اگر قصد ساخت بمب اتم ندارید .توافق کنید وکشور را از تحریم نجات دهید واگر قصد ساخت بمب اتم دارید از برجام خارج شوید
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 13
  سفر گروسی هیچ تاثیری ندارد ایران باید به سلاح هستی برسد تا تو دهن این کشورهای اروپایی وآمریکایی بزند.کشور ایران کشور بزرگی و باید در قبال این همه جنایات کشورهای غربی به حق خودش برسد.
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  6 1
  گروسی هم ایران رک سر کار گذاشته
 • ایرانی IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 8
  به نظر من نباید اینارو به ایران راه بدیم و یا حتی بعد از ورود به ایران بگیریمشونو و محاکمه کنیم تا تهمت به این کشور رو نزنن . بالا بلایی سره این عوضیا بیاریم که ارباباشون تا اسم ایران میاد شلوارشونو خیس کنن . به امید ایران اتمی
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 7
  بنظر حقیر این سیاست و بازی کثیف غربیهاست که هرازگاهی یکی از آنها به بهانه ای موضوع گفتگوها و احیای برجام را مطرح میکند و با روح وروان و اقتصاد ملت و دولت شریف ایران اسلامی بازی و همه را تهییج میکنند سپس دربهبوهه مذاکرات یکی دیگر از بازیگران کثیف غربی بهانه ای پیدا کرده و زیر مذاکرات زده و دوباره شوک کاذب ناشی از خطر احیا نشدن برجام بازگشت دوباره تحریمها که چندین و چند سال است شروع شده و بی وقفه ادامه دارد به بازار ارز و سکه و طلا و در پی آن به کل اقتصاد و مسکن و معیشت مردم وارد میکنند و دوباره قیمتها را چندبرتبر بالا می برند و اعلام می‌کنند مذاکرات شکست خورد و دفعه بعد همین بازی و همین چرخه کثیف دوباره توسط مهره هایش کثیف دیگر غربی باز و لچباز تکرار میشود باید یا یک بار بگویند برجام شکست خورد یا به نتیجه رسید این بازی و سیاست کثیف دیگر نخ نما شده است.درود بر شهدا و نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف و باغیرت ایران اسلامی.مرگبر غربیهای کقیف
 • محمدرضآ رستگار NL ۱۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 2
  بابا کوتاه بیائید فعلا ومسلحتا مشکلات حل میشه از اتم و موشک دست بردارید رفاه در انتظار است
 • رضا رازقی IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 8
  گروسی میدونه ایران به اتم رسیده وامریکا فرستادش تا نزاره جلوتربریم البته بدون امتیازدادن بما.اونهامشتی گدا وغارتگرهستن که امتیازی نخواهند داد ونباید گولشون روبخورید وزود متوقف کنید راستی ازمایی چندماهه هم فراموش نشه.اونا تاکمی جلو میریم تهدید و...راه میندازن وقتی نتیجه ندادبازم جلسه میزارن که فقط حرکت راکندتر کنند تا وقتی خوب زیر تحریم له شدیم بماحمله کنند گول این پدرسوخته ها رواطفآ نخورید ومحکم باشید.
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 4
  این مردک جاسوسه
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 6
  مردم برجام نخواهند کی رو باید ببینن
 • اسد IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 6
  این کرکس را دیگه به ایران راه ندید حالا فهمیده که هیچ کاری ازدستشون برنمیاد افتاده به منتکشی اینها خیرخواه ملت ایران نیستن برن گمشن ازقدیم گفتن دماغ ازمشت میترسه
 • علی IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 5
  اروپایی ها خیلی غلط میکنن الان 44سال هست هرروز یک سری بهانهای می‌آورند تا هم ایران نتواند غنی سازی اورانیوم بکندنه ماراازاین تحریم‌های کثیفشان خلاص میکنم ما هم بمب اتم می‌سازیم هم تحریم‌ها را دور می‌زنیم هر غلطی می‌خواهند بکنند
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 3
  پرونده ایران کی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای همیشه بسته می‌شود.؟ و دیگه بهانه دست آمریکا نباشد..
 • ناشناس IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 4
  20سال هست که برجام هست اما جان نمیگیرد. سازمان ملل یعنی امریکا .یعنی ایران باید سپاه نداشته باشد. یعنی ایران نیروگاه هستی نداشته باشد. یعنی ایران به 150سال قبل برگردد. یعنی هرتصمیمی که اسرائیل وامریکا برای ایران بگیرند .اگرایران تمام خواستهای امریکا واسرائیل راقبول کنیم بازهم راضی نمیشوند. تنها راحل اینکه باید مثل خودشان خشن باشیم .بریم بطرف ساخت بمب اتم.
 • آ سد علی IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 2
  از این عکس و دفتر دستک گروسی و در مقابل مشتهای گره کرده تیم ایرانی خواندیم حدیث مفصل از این مجمع
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 2
  برجامِ بی فرجام از نظر ایران مُرده و از بین رفته .
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 6
  برجام را آتش بزنید همان طور که رهبر عزیزمان فرمودند وبه فکر رابطه سالم با آمریکا نباشید که غیر ممکن است .
 • سیاوش IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  1 2
  بنظرم تاثیری بربرجام نداره برای اینگه بنظرمیرسدگروسی جاسوس امریکاست .
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  5 0
  برجام..صلح پدرمون دراومده ۵ بچه داشتن سخته ... با ۷ تومن حقوق
 • دوستی IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  5 1
  هیچ تاثیری ندارد بلکه جهان مسیرش در حال شکل گیری بسوی نابودی هست قدرت های جهان سلاح شان دارند آماده میکنند یک آماده باش نظامی جهانی
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  0 7
  اروپا گرفتار امریکا