بازگشت به خانه اول در احیای برجام؛ توافق قبل از زمستان سرد همچنان ارزش احیا دارد

ایران می گوید که از میز مذاکره فرار نمی کند و هیچ اهمال و کوتاهی در این زمینه ندارد. در واقع همان توافقی که قبل از مشاوره ها در خصوص زمستان سرد کشورهای غربی وجود داشت هم اکنون پس از وقفه ای با برگشت به خانه اول می تواند مطرح باشد.

ابوالفضل خدائی: گفتند دو ماه صبر کنید همه چیز به نفع ما رقم خواهد خورد! از زمان طرح این ادعا بیش از ۵ ماه می گذرد و موضوع احیای برجام همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. اگرچه با جنگ اوکراین و بحران انرژی فصل سرما به اروپایی ها سخت گذشت و مشکلات زیادی را در بخش صنایع به وجود آورد، اما تأمین سبد انرژی نجات بخش عمل کرد؛ ضمن اینکه زمستان اخیر مانند ادوار گذشته چندان سرمای شدیدی با خود به همراه نداشت. اروپا به دور از انجماد، به سرعت گاز طبیعی را جایگزین و با چرخش به سوی گاز طبیعی مایع تامین کرد. این شامل صادرات حدود ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز از آمریکا است که دو و نیم برابر بیش از صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا به اروپا در قبل از جنگ اوکراین است. در عوض زمستان ۱۴۰۱ در ایران با سرمایی بی سابقه و مشکلاتی در تأمین گاز همراه شد و تحلیل های مطرح شده در مورد انرژی و بالا بردن قدرت چانه زنی در مذاکرات طبق انتظار پیش نرفت. این در حالی بود که گفتگوهای احیای برجام در این مدت به پیشرفت خوبی دست یافته بود و امکان توافق نهایی بر اساس متن پیشنهادی شکل گرفته بود.

با این فراز و نشیب ها و اعتراضات اخیر مقامات کشورهای غربی به تناقض گویی در مورد توافق روی آوردند که از یک سو احیای برجام را خارج از دستور کار دانسته و از طرف دیگر برای آن شانس مجدد برای آن قائل بودند؛ روندی که هم اکنون نیز در جریان بوده و جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید برجام هنوز نمرده و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

ایران نیز می گوید که از میز مذاکره فرار نمی کند و هیچ اهمال و کوتاهی در این زمینه ندارد. در واقع همان توافقی که قبل از مشاوره ها در خصوص زمستان سرد کشورهای غربی وجود داشت هم اکنون پس از وقفه ای با برگشت به خانه اول می تواند مطرح باشد.

علی باقری کنی معاون وزیر خارجه کشورمان در گفتگویی اخیر خود با بیان اینکه ایران در معادله برجام مدعی است و بارها اعلام کرده که در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است، گفت: ایران تعاملات خود را با طرف‌های مقابل به طرق مختلف ادامه می‌دهد. امیدوارم روند تلاش‌ها در مسیر مذاکرات، به نتایج مثبتی نیز ختم شود.

وی افزود: ایران همچنان در این مذاکرات جدیت دارد با این حال، آنچه که البته به صورت خاص مورد تاکید دولت و مقام معظم رهبری نیز بوده این است که سرنوشت کشور نباید به مساله مذاکرات گره بخورد با این حال، مذاکرات بخش مهم سیاست خارجی دولت را شکل داده و شکل می‌دهد و هیچ اهمال و کوتاهی در مسیر مذاکرات را از سوی دولت کشورمان مشاهده نمی‌کنیم و خودِ آقای رئیس جمهور به صورت جدی پیگیر مساله مذاکرات است.

باقری کنی تاکید کرد: با این حال، طرف مقابل بعضا همچون قبل بهانه‌هایی واهی می آورد و به دنبال مباحثی خارج از دستور کار است. ایران بارها اعلام کرده که در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است. در حال حاضر که من سخن می‌گویم، ایران تعاملات خود را با طرف‌های مقابل به طرق مختلف ادامه می‌دهد و مذاکرات به بخش‌های مختلف تقسیم شده و به پیش برده می‌شود.

طرح موضوع مذاکره درباره توافق قبلی در حالی مطرح می شود که میخائیل اولیانوف نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین خبرهای امیدوارکننده ای درباره مذاکرات احیای برجام مطرح می کند.

این دیپلمات روسی درباره گزارش‌های ادعایی که در روزهای گذشته درباره مذاکرات مستقیم بین تهران و واشنگتن منتشر شده، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که طرف آمریکایی در قطر پیشنهادهایی در ارتباط با توافق هسته‌ای به ایران داده گرچه آنها غیرمستقیم بوده و از طریق وزیر خارجه قطر منتقل شده است. نشانه‌ها به نظر حاکی از این است که آمریکا امید به یک خط مستقیم ارتباطی با ایران دارد اگرچه تا کنون هیچ ارتباط مستقیمی بین آنها نبوده است.

اظهارات اولیانوف در حالی مطرح می شود که مسائل پادمانی بین ایران و آژانس همچنان حل نشده باقی مانده و قرار است طی سفر مدیر کل آژانس به ایران مورد بررسی قرار گیرد. اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه و اعمال تحریم های اخیر غرب علیه ایران نیز بر پیچیدگی ها برای احیای برجام افزوده است. باید دید تحرکات دیپلماتیک منجر به شکل گیری تفاهم برای ادامه گفتگوها منجر خواهد شد تا حداقل تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۴ موضوع به درازا خواهد انجامید.

311311

کد خبر 1728535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 41
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  28 0
  بشینید پای میز مذاکره تا اروپا بیاد با شما توافق کنه ،شما چه خوش خیالین.
  • IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   9 0
   امریکا مذاکره مستقیم میخواد که این دولت براش تابو هست ... مثل دو قطب هم نام آهن ربا که همدیگه رو دفع میکنن ... پس این دولت باید استعفا بده تا مملکت به تامل با دنیا برگرده
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  44 0
  خسته نشدید هی برجام برجام برجام؟! وقت مردم و اعصاب مردم برای شما ارزشی هم داره؟! بس کنید دیگه
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  43 0
  زمستان سخت اروپا هم تمام شد،حالا مونده بهار و تابستانشون،مردم رو چی فرض کردین ؟
 • محمودزاده IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  48 0
  برجامی وجود ندارد که شما خود و یک مملکت را علاف ان کردید
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  62 4
  اگر سیاست مداران ما دانش و اندیشه ای داشتن این حال روز ماونبود.فعلا ک از صحنه اقتصاد جهانی خارج شده ایم
 • ص _ ن IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  12 57
  اخیراً آمریکا تروریست از برجام خارج شد . ایران اسلامی به تعهد خود عمل کرد . ۳ کشور های اروپایی دخیل در برجام از ترس آمریکا به تعهد خود عمل نکردند . آمریکا باید تضمین دهد که در دولت‌های آینده از برجام خارج نشود . فریبکاری توسط آمریکا ممنوع .
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   18 1
   باشه بهش میگم،امری دیگه نداری ؟؟
 • حسن ج IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  49 1
  حالا که همه چی به هم گره خورده و زندگی مردم را نابود کرده چیزی که مسوولیت تشخیص نمی‌دن همینه حالا که میدونید کاری از دستتون نمیاد محض رضای خدا دست از غرور کاذبتون بردارید بذارید قشر متوسط و فقیر از زیر این فشارها کمی نفس بکشند تا کی باید عذاب بکشیم چند سال دیگه
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  51 3
  این خبرها گمراه کردن مردم هست که فکر کنند برجام احیا می‌شود. اگر آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد باز هم این‌ها یک بهانه ای در می آورند که برجام احیا نشود.چون به نفع خود و اطرافیان شان هست که همیشه بحران باشد تا بتوانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند.
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  24 0
  مردم را گول نزنید بذارید یه فکری به حال خودشون کنن برجام درست بشه اف ای تی اف را چه می کنید
 • ناشناس IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  19 0
  آقای باقری تورو چه به مذاکره همه شما انگشت کوچیکه آقای ظریف هم نمیشین شما وهم دستان شما ظریف رو خیلی اذیت کردین وبادروغ و تهمت برای خود جهنم خریدید برین توبه کنین
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  11 0
  امریکا برگرده به برجام و تحریمهای بانکی و نفتی رو کامل برداره،ایران هم برمیگرده به محدودیت غنیسازی دیگه ازین روشنتر چی هست که میگن مذاکره؟چه مذاکره ای؟
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  28 0
  التماس نکن ..برجام .بی سر انجام
 • کیا IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
  37 5
  فرصت سوزی مسولین مثل زمان جنگ
 • حیدرعلی اسدی IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  13 0
  متاسفانه اقای باقری پادشاه فرصت سوزی هستندوچون فاقد دانش وتجربه وعدم قدرت چاه زنی ولابی گری درعرصه دیپلماتیک هستند دل به همراهی چین والبته بیشترروسیه بسته اندکه دراین عرصه ازمنافع ایران حمایت کننداما دیدیم که چین خیلی راحت عقب گردکرده وبسمت کارکردن باکشورهای عربی خیز برداشته وروسیه هم دربهترین حالت مشتریان سنتی نفت ایران را دزدیده، آقای باقری هنوز نمیخواهندبهمند که درعرصه دیپلماتیک دوست ودشمن همیشگی وجودنداردامامنافع همیشگی بردوست ودشمن ارجحیت دارد. واقعادل مردم راخون کردند.
 • محمد قربانی IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  5 0
  در چارچوب توافق قبلی یعنی دو سال دیگه از نو
 • IR ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  9 1
  انتخابات ۲۰۲۴مثلروزروشن است ترامپ ریس جمهور خواهدشد
 • علی IR ۰۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  10 0
  مردم نابود کردین بااین برجام دان
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 3
  ایران نبایددردام برجام بیافتد
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  15 0
  اشکال ندارد مقامات ما گنده گویی زیاد می کنند