جولان راهبران حزب موتلفه در «توئیتر» / تناقض نهی مردم از دام شبکه‌های اجتماعی «دشمن» با انتشار توئیت‌های پرشمار

آرمان ملی نوشت:  دبیرکل حزب موتلفه یعنی اسدا... بادامچیان هم از توئیتر فیلترشده استفاده می‏‌کند و نکته قابل تامل آنکه ترقی به بازنشر توئیت‏‌های بادامچیان در صفحه توئیتر خودش می‏‌پردازد!

«در حال حاضر فقط ۲ درصد از مردم با اینترنت کار می‏‌کنند، تمام اقتصاد کشور از طریق اینترنت انجام نمی‏‌شود و ۹۸ درصد در جای دیگری است. فقط برای ۲ درصد به مساله اصلی کشور آن را بدل می‏‌کنید؟» این جملات را حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه بیان کرده است. حزبی که اعضای اصلی آن را نمی‏‌توان جوان خطاب کرد و طبیعی است که چندان رابطه خوبی با فضای مجازی نداشته باشند. اعضای این حزب در توئیتر فعال هستند اما از سوی دیگر از محدودیت فضای مجازی استقبال می‏‌کنند. در ادامه به مواضع برخی از اعضای حزب موتلفه درباره فضای مجازی پرداخته شده است.

با مرور بخشی از مواضع اعضای اصلی حزب موتلفه دوگانگی در مواجهه با فضای مجازی مشهود است. حمیدرضا ترقی که معتقد به استفاده تنها ۲ درصد مردم از اینترنت است که به‌نظر نمی‏‌رسد با واقعیت همخوانی داشته باشد. جالب آنجاست که ترقی از فعالان حوزه مجازی است به‌عنوان نمونه در یکی از توئیت‏‌هایش با انتشار تصویر حضور زنان در ورزشگاه برای مشاهده بازی فوتبال نوشت: «این نوع سوء‏‌استفاده از اجازه حضور بانوان در استادیوم ورزشی با حضور مردان نشان داد که عده‏‌ای زنان ظرفیت اخلاقی کافی برای رفتن به این محیط هیجانی را ندارند.» یا در توئیت دیگری آورده است: «اصلاح‏‌طلبان با تحریک مردم به اغتشاش ضمن بازی در داخل نقشه دشمن، مانع به نتیجه رسیدن اصلاحات اقتصادی در دولت سیزدهم می‏‌شوند» این در حالی است که ترقی در سخنرانی‏‌هایش می‏‌گوید: «متأسفانه هر روز یک شبکه اجتماعی جدید به مجموعه فضای مجازی اضافه می‏‌شود؛ شبکه اجتماعی مانند کلاب‏‌هاوس که به‌تازگی ارائه شده است که البته تمام کنترل، هدایت و بهره‏‌برداری از آن به‌دست آمریکا و غربی‏‌هاست و آنان با این شبکه‏‌های اجتماعی به‌راحتی می‏‌توانند مسائل مختلف و از جمله انتخابات ما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.» جالب‏‌تر آنکه ترقی همچنین می‏‌گوید: «تأکید رهبر فرزانه انقلاب بر وجود شبکه ملی اطلاعات به‌دلیل مصون ماندن از تأثیرات استعمار مجازی است که متأسفانه تعلل و کوتاهی دولت و وزارت ارتباطات در این خصوص موجب شده است که استعمار مجازی تأثیرات خود را بر جامعه و نسل جوان ما بگذارد.»

علاقه آقای دبیرکل به توئیتر

دبیرکل حزب موتلفه یعنی اسدا... بادامچیان هم از توئیتر فیلترشده استفاده می‏‌کند و نکته قابل تامل آنکه ترقی به بازنشر توئیت‏‌های بادامچیان در صفحه توئیتر خودش می‏‌پردازد! بادامچیان چندان مخالف فضای مجازی نیست به‌عنوان نمونه در سال ۹۷ با توصیه به ارزش‏‌گراها برای استفاده از فضای مجازی، گفت: «فضای مجازی یک فرصت برای همه ارزشگراهاست. آنها می‏‌توانند از طریق شبکه مجازی حرف خود را منتشر کنند و ابتذال غرب و دروغ‌سازی‏‌ها را آشکار نمایند. فضای مجازی، فرصت بسیار خوبی است برای پاسخگویی به شایعات، ابهامات و روشنگری در گسترش اطلاعات ملت.» او از توئیتر برای انتشار مواضعش در مورد موضوعات مختلف استفاده می‏‌کند به‌عنوان نمونه این توئیت را منتشر کرد: «از تمام نهادهای فرهنگی از سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارشاد و دیگرآنکه احساس می‏‌کنند کوتاهی کرده‏‌اند می‏‌خواهیم آن را جبران کنند» بادامچیان از توئیتر به‌عنوان نامه درون‌حزبی هم استفاده می‏‌کند به‌عنوان نمونه چندی پیش مهدی عرب صادق از معاونت سیاسی حزب موتلفه استعفا داد و بادامچیان این توئیت را منتشر کرد: «از برادر گرامی جناب دکتر عرب صادق، معاونت محترم سیاسی که به‌دلایل شخصی استعفا داده بودند، خواستم کماکان به مسئولیت خودشان ادامه دهند... »

یک میرسلیم و دو دیدگاه

دیدگاه‏‌های مصطفی میرسلیم، عضو قدیمی حزب موتلفه به ترقی نزدیک است؛ یعنی به‌رغم استفاده از توئیتر به انتقاد از شبکه‏‌های مجازی می‏‌پردازد. به‌عنوان نمونه او این توئیت را منتشر کرد: «بعضی‏‌ها مدعی‏‌ هستند خدا را دوست دارند؛ این کافی نیست، باید دستورهای ‎ پیامبر(ص) یعنی احکام شرع را پیروی کنند تا خدا هم آنها را ‎ دوست داشته باشد. قومی که خدا آنها را دوست داشته باشد، خوار و ذلیل نمی‏‌شود حتی اگر همه ستمکاران و بدخواهان علیه آنها جمع شوند و آنها را تحریم کنند. آزادی را با اباحی‏‌گری و بی‏‌اعتنایی به احکام شرعی نباید اشتباه کرد.» اما ۳ بهمن‌ماه گفت: «در حال حاضر فضای مجازی در کشور ما ولنگار و بی‏‌حساب و کتاب است و هر فردی هر مطلبی را که تمایل دارد، در فضای مجازی منتشر می‏‌کند. باید فضای مجازی در کشور ما از این وضعیت خارج شده و ساماندهی شود.»

جوان موتلفه حامی شبکه‏‌های اجتماعی

مهدی عرب صادق از جوانان حزب موتلفه است که بر کرسی معاونت سیاسی این حزب تکیه زده است. او هم مانند دیگر اعضای حزب موتلفه فعالیت زیادی در توئیتر دارد و دیدگاهش با ترقی معاون سیاسی سابق این حزب همخوان نیست. آخرین توئیتی که عرب صادق منتشر کرده چنین است: «بدیهی است اینترنت جزو لاینفک روزمره مردم دنیاست و بستر اینترنتی مناسب لازمه روزمره و کسب‌وکار تقریبا همه هموطنان است. کنترل مرزهای مجازی نباید به معنای # انسداد این شاهراه مهم به دروازه‏‌های علم و ارتباطات دنیا باشد همان‏‌طور که برای جاده‏‌های ناایمن گاردریل چاره است نه انسداد.»

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1729072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =