آقای سروش چطور معلم اخلاقی هستید که از داوری اردکانی تا گلشیفته فراهانی را با ناسزا می‌نوازید

اگر پیگیر اخبار روز و حوزه اندیشه باشید، حتماً ماجرای دکتر عبدالکریم سروش و جریان‌های معارض او را در این چند روز دیده‌اید و شنیده‌اید، اینجا به پیکره و شاکله آن دعوا و چندوچون طرف‌ها کاری ندارم بلکه فقط دو نکته است که می‌خواهم مرور کنم و آن نکاتی است که عبدالکریم سروش درباره گلشیفته فراهانی گفت و بعد چند روزی، -شب گذشته- بر آن تکمله‌ای نوشت.

مخلص کلام اینکه عبدالکریم سروش هفته قبل وقتی به جریان نشست معارضین جمهوری اسلامی و سخنانشان درباره میرحسین موسوی رسید، یکی را پررو خطاب کرد و بعد در لفافه درباره گلشیفته فراهانی گفت: «یکی از آن‌ها که تا امتحان نداد و سرتاپا برهنه نشد او را به درون خانواده هنری نپذیرفتند...» از قضا شب گذشته وقتی خواست از سخنانش ابهام‌زدایی کند در یادداشتی با عنوان «دو جدل سفسطی»، درباره گلشیفته فراهانی نوشت: « و لذا ناصحانه و پدرانه به مصلحت ایشان می‌دانم که دامن از سیاست برچینند و همچنان یک هنرپیشه‌ی محبوب باقی بمانند و حافظ‌وار به ایشان می‌گویم:

نازنینی چو تو پاکیزه دل و پاک‌نهاد/ بهتر آن است که با مردم بد ننشینی

سخنی بی‌غرض از بنده‌ی مخلص بشنو / ای که منظور بزرگان حقیقت‌بینی»

دعوای جریان‌های سیاسی به‌جای خود، نیت در این نوشته چیز دیگری است. واقعاً اگر تکمله دکتر سروش نبود، شاید نوشتن در این باره را به‌وقت و جای دیگری می‌گذاشتم؛ اما آن نوشته نگذاشت.

در همین سرآغاز بگویم که از تناقض‌گویی حضرت استاد در عرض این چند شب که کسی را شبی با عتاب آن‌جور خطاب فرمودند که سرتاپا برهنگی‌اش تنها هنر اوست و چند شبی بعدتر هم او را منظور بزرگان حقیقت‌بین خواندند، می‌گذریم تا به یکی دو نکته مهم‌تر بپردازیم.

اول آن‌که اگر لحن و شیوه گفتار عبدالکریم سروش در آن جمله سرتاپا برهنه را شنیده باشید، در آن تحقیر طرف مقابل و دانای کل بودن ناطق موج می‌زند؛ اما فارغ از آن، پایه و پیرو جمله این‌گونه است که اگر خانواده هنری (منظور هنر غرب و مخصوصاً سینمای هالیوود است وگرنه تا پیش از آن گلشیفته فراهانی در ایران در درون خانواده هنر بود) تو را پذیرفت فقط به این دلیل بود که در امتحان برهنگی برنده شدی.

پرسش اول این است؛ اگر بازیگری برای ورود به خانواده هنریِ غرب نیاز به برهنگی دارد، چطور است که بخش بزرگی از روشنفکران یا نواندیشان دینی همه در غرب و دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های آنان کار و به آن مباهات کرده و اگر جایزه‌ای و قدرشناسی ببینند در بوق و کرنا می‌کنند. برهنگی در حوزه اندیشه چطور و چگونه است؟ روشنفکران عرفی که به دگراندیشان معروف‌اند در همان سال‌ها که عبدالکریم سروش به آمریکا رفت و رحل اقامت برگزید، در تهران به دام توطئه سیاه قتل‌های زنجیره‌ای گرفتار شدند و کارد آجین، مؤلف و مترجم و سیاست‌ورز در گوشه و کنار شهر جنازه‌هایشان پیدا شد. آن زمان فهرستی بلندبالا از اسامی هنرمندان و نویسندگان عرفی بیرون آمد که باید با مرگِ بی‌واسطه روبرو می‌شدند. خب آیا حالا به این استناد و با این پایه و پیرو می‌توان گزاره‌ای همچون دکتر سروش ساخت که «یکی از آن‌ها (عبدالکریم سروش) که تا امتحان نداد و سرتاپا برهنه (لیبرال غرب‌گرا که مجله تایمز او را جز صد نفر تأثیرگذار سال ۲۰۰۵ انتخاب کرد و برنده جایزه صلح اراسموس) نشد او را به درون خانواده هنری (اندیشه و صلح‌طلبان) نپذیرفتند...». آقای دکتر عبدالکریم سروش! این جمله‌سازی‌ها در ایران پر است، هم برای شما و هم برای خانم فراهانی، حسن عباسی‌ها و رائفی پورها بارها مسئله مهاجرت این بازیگر زن را مسئله سیاسی فوق امنیتی غرب تعبیر کردند و ساختند، چراکه می‌پنداشتند بعد از بازی فراهانی در نقش «میم مثل مادر»، مادر مثالی سرزمینیِ ایران شده و غربی‌ها آمده‌اند نقشه چیده‌اند که او را ببرند تا مادر سرزمینیِ ایران را ویران کنند و چه و چه! خب آقای دکتر سروش، به گمان شما به حرف‌های مخالفانتان در ایران آن‌قدر گوش کرده‌اید که استدلال‌هایتان شبیه آن‌ها شده است. اگر این‌گونه است، که کم‌وزیاد همین آقایان هستند، چرا شما از آن‌سوی آب‌ها، آب شسته‌تر با شعری از مولانا و حکمتی از کیمیای سعادت و قدری عطار و گاهی کتاب مقدس همین حرف‌ها را می‌زنید.

اگر این‌گونه نیست و شما به اعتبار دانش و ارزش خود (نه بینش دیگران) مورد توجه محافل غربی هستید و تلاش شما را قدر می‌نهند و بر شما ارج، چرا همان ترکیبات برای گلشیفته فراهانی صادق نیست. آن اقدامش برای مجله فرانسوی (فارغ از حسن و قبح عمل اخلاقی او، بحث ما آن نیست) ربطی به اقبالش در بازیگری او در سینمای هالیوود ندارد. اگرچه متأسفانه در همه جای جهان سیاست‌ها در هنر و انتخاب نماد و نشانه و آدم‌ها جای دارد، اما آن بخیه که حضرتتان زدید، خارج از واقعیت محض است. غرب هم احتجاج و احتیاج خود را دارد اما این به معنای بلند کردن بی‌هنری نیست. به‌واقع برای مقبول افتادن در هنر غرب باید هنرمند هم بود. لااقل برای بازیگری در هالیوود این‌یک شاخص است و بی‌هنران را به آن راهی نیست؛ اگرچه راه‌های خودش را داشته باشد.

حالا آن همه مغلطه که استاد بر سفسطه دشمنان کرده‌اند، یک راه معقول‌تر داشت و آن اینکه ایشان به‌عنوان بخشی از این جامعه متصلب به همگان یاد بدهند؛ اگر در یک سخنرانی فقط یک گزاره اشتباه داشته باشند، -فرض محال که محال نیست- حاضرند بابت آن یک اشتباه عذرخواهی کنند تا نصیحت پدرانه و ملوکانه و حافظ وار. خلاصه بخشی از این جامعه مصیبت‌زده فرهنگی چشمش به کسانی چون شماست که یاد بگیرند ضمن هزار و یک استدلال، گاهی هم عذرخواهی به زبانشان بیاید. در این مواقع پر پژواک تاریخی است که از شما و سایر اندیشمندان انتظار می‌رود، حرف و عمل درست داشته و واضح و آشکار افتراق‌ها را نشان دهید و حتی در مخالفت با مخالفان نیک‌اندیش و نیک گفتار باشید.

در همان یادداشت استاد از معاندان گفتارشان گلایه می‌کنند که حرف ایشان را شهید کرده‌اند و اصل مطلب را نگرفته‌اند و بر طبل حاشیه کوبیده‌اند، البته استاد تازه و به این شدت و حدت صابون بدزبانان به پوستشان خورده؛ اما آنانی که با ادبیات دکتر آشنا هستند، شاید آن بدزبانی‌ها و تحقیرها و تصغیرها که به دیگران روا داشتند را به یاد بیاورند.

تأکید می‌کنم که در این یادداشت و در این چند خط پیش رو، به راست و ناراست کلام گلشیفته فراهانی کاری نداشته و مقصود نقد فرمایشات عبدالکریم سروش است، نکته دوم اینکه استاد در یادداشت تازه باز هم خطاب به گلشیفته فراهانی نوشته است، «من عملِ نامحترمِ شخص محترمی را نکوهش کرده‌ام و آشکارا آن کار را ناشایسته دانسته‌ام و اکنون هم سیاست‌ورزی ایشان را به خاطر آن کار، بی‌آینده می‌بینم و یقین دارم که جامعه ایران چنین کسی را با چنین کارنامه‌ای به دایره سیاست راه نخواهد داد.» در این کلام بازهم تناقض آشکار است که اگر کسی فقط یک عمل نکوهیده کرده است، باید از دایره سیاست رانده شود، اولاً اگر این کلام صادق و جاری و ساری باشد که کارزار سیاست نه در ایران که در جهان راست بود و نیاز به ورود این همه آدم نبود و اگر عمل نکوهیده باعث رانده شدن آدمیان از سیاست می‌شد و می‌شود که این همه سیاستمدارِ جهان نه در دایره سیاست که باید از دایره هستی بیرون می‌رفتند. در امر سیاست و سیاست ورزی راست و ناراست کلام سیاست‌مدار مشروط به حسن و قبح رفتار اخلاقی او نیست. اس و اساس امر سیاست این است که شخص سیاستمدار منافع عام ملت را بر منافع فرد و حزب و گروه و چه چه ارجح بداند، وگرنه برهنگی و پوشیدگی سیاست‌مدار که در این امر دخیل نیست.

چرچیل نخست‌وزیر انگلستان بر اعاده منافع ملتش راسخ بود، چه آنکه حقوق بسیاری از ملل دیگر را تضییع کرد و مستقیم و غیرمستقیم خون بی‌گناهان بسیاری بر ذمه اوست از آن جمله ما ایرانیان که در دو مورد مستقیم ضربه خورده او هستیم، از قضا هیچ عکس برهنه و نیم برهنه‌ای از او در هیچ کجا نیست و نهایتاً بعضی از اوقات کلاه از سر برداشته است؛ اما آن‌سوی میدان مهاتما گاندی به دلیل پوشش هندیان همیشه نیمه برهنه بود یا بالاپوشی نداشت، هم او هم در اعاده منافع ملتش راسخ بود و البته در طی مبارزه‌اش با استعمار انگلیس خون از دماغ کسی نریخت تا آن‌که خون شریفش به دست جاهلان قومش ریخته شد. حالا شما اگر پوشش را ملاک سیاست‌مداری و ورزی می‌دانید باید دنباله‌رو چرچیل باشید و ایضاً سیاستمداران غرب سفید آمریکایی که هیچ‌گاه برهنگی‌شان آشکار نشد و برهنگان سرخ و سیاه‌پوست را پوست کندند و شمع آجین کردند. این چه استدلالی است که می‌فرمایید. اینکه می‌فرمایید، نصف عقلای جهان دین‌دارند و نصف بی‌دین – بماند که متر و معیارش کجاست- نصفی این عمل را قبح می‌دانند و نصف دیگر حسن، به کنار، ولی سیاست آلوده‌تر از برهنگی و پوشیدگی کسی است.

برای آنکه شفاف گفته باشم، اخیراً نخست‌وزیر یکی از کشورهای اسکاندیناوی که از قضا زن بود به دلیل افشای عکس‌هایی از میگساری و خوش‌گذرانی با دوستان از کار برکنار شد و یا حتی نخست‌وزیر انگلستان، اما دلیل هجمه به آنان خوش‌گذرانی نبود، آنان در زمانی که باید به مردم خدمات می‌دادند یا منعی بر مردم گمارده بودند و خود آن منع را رعایت نکردند، خلع شدند وگرنه کسی به زندگی قبلی آنان کاری نداشت.

حالا اگر می‌خواهید بگویید جامعه ایرانی نه امروز که پیش از اسلام هم دین‌دار بوده است و این دین‌داران کسی را بر اساس عکسی که از او منتشر شده قضاوت می‌کنند، حرف دیگری است اما برای گفتن این یک حرف مردم به کسی تاکنون نمایندگی نداده‌اند، بماند که تمامی بزرگان و عارفان مردمان را از قضاوت دیگران پرهیز داده‌اند.

و اگر باز مقصودتان آن است که باید حیثیت اجتماعی و عرفی داشت تا مردم به حرفش گوش کنند و گلشیفته فراهانی این حیثیت اجتماعی و اقبال را ندارد، خب شما هم این حیثیت و اقبال را ندارید، حداقل در آخرین انتخابات، جمیع دوستان جمع شدند و شما هم همت کردید آن مسجع هجو را فرمودید تا نقمت را نعمت جلوه دهید و نوشتید: «همتی را نصرت می‌کنیم تا ردای رئیسی بپوشد ‌و چشم خلایق به جمال عبد الناصر روشن شود.» مردم همت نکردند، نصرت حاصل نشد و عبدالناصر بعد از آرای باطل ایستاد متأسفانه. حالا و با این استدلال که شما اقبال عام ندارید، کسی از پنجره‌ای مجازی فریاد بزند، شما دیگر نباید درباره سیاست حرف بزنید چراکه یک‌بار این چنین گل کاشته‌اید، آیا این استدلال درست و پذیرفته است؟ این‌ها مغلطه بر روی سفسطه است. حضرت استاد. به گمان اگر تا دیروز بیان شما مسجع بود امروز مسجع شما بیان شده است و شما درگیر بازی‌های زبانی شدید.

ازآنجایی‌که شما به مولانا جلال الدین دل‌بسته هستید و آبشخور عرفانی دارید عرض می‌کنم که: *«در بغداد روزی مستی افتاده بود و طاقت رفتن نبودش از مستی، شیخ جنید برگذشت. چشم آن مست بر شیخ افتاد و شیخ را نیز بر وی افتاد. مست شرم داشت گفت: یا شیخ! چنین که هستم می‌نمایم تو چنانک می‌نمایی هستی؟ گریه بر شیخ افتاد...

*حالات و سخنان ابوسعید ابوالخیر / مقدمه، تصحیح و توضیحات محمدرضا شفیعی کندکنی/ باب پنجم ص ۱۵۷

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1733027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فیروزاسماعیلی IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  دشمن دانابه ازنادان دوست.
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  هر کس حتی اگر حرفش حق باشد اما به کشورهای خارجی مخصوصاً اگر اون کشورها به هر دلیل بنای دشمنی داشته باشند حرفش از اساس باطل و نا حق هست چه سروش و چه گلشیفته
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
   خودتی جواد خیابانی؟!!!
 • NO ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  خیلی از سروش عقده تو دلت بودا، خخخ. اینهمه روده درازی لازم نبود راحت می نوشتی سروش حق نداشت اونطوری نقد کنه.‌تو خودتم یکی مثل همونی.
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  این همه سفسطه این سایت برای دفاع از کی؟؟؟؟ دستکم برای تنویر افکار برای شناخت فرصت طلبانی که به دروغ خودشون را مدافع ارزشهای واقعی انقلاب جا میزنند خوبه.
 • جواد IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  درین روزهای سخت ونامیمون دست نوشته جناب اقای حسین قره چنان نوراندیشه رابرشعبده انداخت که گویی سرزمین فردوسی ومولوی وحافظ ازاندیشه وتفکرهیچگاه خالی نخواهد شد.
  • نام IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
   جواد جان! یواش تر برو! الان این بنده ی خدا باورش میشه, فکر میکنه علی اباد، شهره!
 • سیدامیر IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  جناب قره سلام، البته ببخشید این لفظ را بکار میبرم ولی چقدر روده درازی فرمودین!!به نظرم اقای سروش بد هم نگفته جامعه ایران در سیاست حتما به حرفهای چنین موجوداتی توجه نمیکنند. شماهم غصه نخورین مردم تو انتخابات جلو نیامدن واگرمیامدن حتما نفر انتخاب شده شخص دیگری بود.
 • احمو IR ۰۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  چرا " آن اقدامش براي مجله فرانسوي...جاي بحث... " شما نيست!!??
 • IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  یک مانی نوشته که مثلا دارای مفاهیم خاصی است ولی اصلا شیوا نیست لب کلام را بگو وخلاص
 • مجید1 IR ۰۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  جالب نبود.پاسخ شما اگر دکتر قابل بدانند داده خواهد شد.تخریب شخصیت ایشان جایز نیست.علاقمند به تفسیر ایشان در مثنوی هستیم.بگذارید به همین مقدار در این دنیا دلخوش باشیم .شما نظرتان را محفوظ بدارید و اگر کسانی از شما نظر خواستند بطور خصوصی بدهید.اجرکم عندالله
 • جاوید IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  همه صحبت همان نقل مولانا در آخر، کافی و گویا بود. احسنت
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  احسنت بر نویسنده محترم. بسیار منطقی و منصفانه. بنده از دوستداران و خوشه چینان مزرعه پرحاصل دکتر سروش هستم اما از نحوه ورود او به این موضوع و نیز برخی از موضع گیری های ایشان انتقاد دارم.
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  گویا نویسنده مطلب تنها به دنبال تایپ پاسخی است. جمله ای ورد زبانها شده که دیگران را قضاوت نکنید. آیا کسی که در چشم جهانیان عریان می شود شایسته هیچ صفتی نیست؟ آیا کسی که بازیگر خوبی است صفتی برای خود دست و پا نمی کند؟ این صفتها تصویری از شخصیت افراد را می سازند، خوب یا بد. عموم مردم ایران به پشتوانه سنت یا مذهب، اخلاق مدارند و این اخلاق مداری را در رهبران فکری و سیاسی جستجو می کنند. خانم فراهانی هنرمند شاخصی است اما با تصویری که از خود ارائه کرده اند موجب واگرایی مردم اخلاق مدار ایران از جریان سیاسی می شوند که ایشان در اتاق فکرشان هستند. نویسنده محترم دکتر سروش را فاقد صلاحیت نمایندگی برای اظهار نظر از طرف مردم دانسته اند که البته ایشان چنین ادعایی نکرده اند. به طریق اولی، ایشان نیز نمی تواند چنین جایگاهی را برای خود متصور شوند. البته بدیهی است که همه در اظهار نظر آزادند.
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
   چقدر جالب. تعداد منفی همه نظرات، حدود 300 است. موفق باشید
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
   8 300
   جالبتر شد.تعداد مثبت همه نظرات، حدود 400 است.
  • امین IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۴
   0 1
   علت تعداد منفی و مثبت اینه که مخاطبین خبر آنلاین مشخصه چه طرز فکری دارن
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  آقای سروش با نظریه هر چه می گویم نسبی است و حتی همین که میگویم نسبی است هم نسبی است، چنان در افکار برخی جوانان اختلال ایجاد کرده است که با هیچ نظریه نسبیتی نمی توان به عمق تخریب آن پی برد.
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  لندن نشینان اگر دنبال اخلاق مداری هستند باید این شهر را ترک کنند.اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم؟
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  دمتگرم حسین آقای قره با مرام و معرفت
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  فقط میتونم بگم چرت نگو خواستی عقب نمونی از چندتا مفسد و ضد کشور دفاع کردی
 • محمد IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  2 314
  بازار دون دنیا بازار بیزینس است و شما نیز استاد. رطب خورده سزا نبود به گفتن چه نیکو ترک رطب قبل خوردن
 • محمد IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  3 312
  بازار دون دنیا بازار بیزینس است و شما نیز استاد. رطب خورده سزا نبود به گفتن چه نیکو ترک رطب قبل خوردن
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  4 313
  سیبیل!
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  قره هم میخواد اینطوری معروف بشه
 • بی نام IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  کاری به آقای سروش ندارم، ولی هیچ حرفی رفتار نادرست فراهانی را توجیه نمی کند، ایرانی‌ها وکلا” شرقی ها از عهد باستان پوشیده بودند، حتی در همان غربی که برهنگی را ترویج می کند ،این قبیل عکسها در نزد مردم درست و حسابی بسیار مذموم و ننگین است.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  این را به یاد داشته باشید ایشان از متحجرینی بودند که به خاطر اینکه ایشان را از بازی کنار گذاشتند روی به حاظ و مولانا اوردند و ادای انسانهای منورالفکر را چندی بازی نمودند ولی بالاخره اون شخصیت وافعی خود را از پشت نقاب روشنقکری نمایش دادند ایشان حتی اسم ونام حقیقی خود را تغییر داده و عبدالکریم سروش را برای خود انتخاب کردند ولی مشخص شد ... ولی چند سالی ... عوض کرده بودند و با این حرکت اخیر خود را به ...خود نیز تزیین کردند
 • ناشناس IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  روزی میرسه که تاریخ مصرف گلشیفته هم تموم میشه تنها چیزی که به یاد میمونه بلافاصله بعد از رفتنش به دنیای غرب برهنگی ش هست وبس که از یاد رفتنی نیست وتو خاطره هامون میمونه اقای حسین قره چرا این قضیه رو اینقدر پیچیده نوشتی وآب وتابش دادی.وهی تمجید کردی از گلشیفته.همچین با اب وتاب میگی هنر مند که آدم حالش بهم میخوره .
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  سروش فکر میکنه خیلی سرش میشه درصورتیکه برای خیلیها جز افراد... است
 • لطیف رضوی IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  باسلام و احترام بر نوسنده گرامی استدعا می کنم، از واژه ها و کلمات ساده و روان استفاده کنید که برای همه ما ایراینان قابل فهم باشد. یقیناً هضم مطالب سنگین، برای امثال من دشوار است و در نتیجه نمی توانم متوجه مفاهیمی که به کار برده اید، بشوم. لطیف رضوی هستم . اهل علم اندوزی در دکترای تخصصی جامعه شناسی
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  7 311
  با سلام آقای سروش که عده ای به سرشون قسم میخوردن چند سال پیش هم افاضاتی از این دست که العیاذبالله قرآن کلام خدا نیست و کلام حضرت محمدصلی الله و علیه می‌باشد داشتند ،به نظر می‌رسد فواره چون بلند شود سرنگون شود،در مورد اشخاصی که ادعای بزرگی و استادی دارن مصداق پیدا می‌کنه.
 • علیرضا IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  9 335
  عالی بود خدایی سواد به این میگن تربیت علمی به این میگن هرگردی گردو نیست
 • محفق IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  خود نویسنده هم قاطی کرده. آخرش نفهمیدیم چی گفت. فقط می نویسند کاش با مقداد بنویسند آخرش پاک کنند
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  جالبه که وقتی دکتر سروش دیگران و کسانی که گرایش و رویکرد های مذهبی و انقلابی داشتند را مورد طعن و تحقیر قرار می داد شما خفه شده بودید و حالا که حقیقت چند ضد انقلاب که هیچ بلکه چند موجود خود فرخته و وطن فروش خائن عامل دشمن را آشکار کرده ، به او خورده اخلاق مدارانه می گیرید ؟؟؟؟!!!!!
 • ج ح IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  2 308
  آقای قره بخوبی استدلال کردند ما از اینگونه تناقض‌ها از سروش زیاد دیده ایم اینها فقط حرف تحویل می‌دهند جان از کسی که عمل کند ویا در عمل با نیات خود در خدمت بخلق دیده شود
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  7 266
  حالا به توچه ربطی داره که کاسه داغتر از اش شدی
 • نام IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  5 326
  جناب آقای «قره»! آیا آقای سروش به گلشیفته فراهانی ناسزا گفتند؟؟!! چرا قلب حقیقت می‌کنید؟! آیا گلشیفته فراهانی برهنه نشد؟!! اگر ذره ای انصاف داشتید، برای دفاع از عده ای خارج نشین، که در هر صورتی حاضر به بازگشت به میهنمان ایران نیستند، اینگونه نمی تاختید! تفکر و عملکرد دکتر سروش در چهل سال اخیر، مبتنی بر مروت بوده؛ حال که از یک شاهزاده از همه جا بیخبر انتقاد کرده، سزاوار اینچنین حملات است؟! من سخنگوی دکتر سروش نیستم! و حتی یکبار هم ایشان را به چشم ندیده ام؛ ولی آزادگی اقتضا می‌کند که در برابر ظلم، ساکت ننشینم. بنظرم سخنان شما، نشان دهنده ی برآشفتگی شما از براب شدن نقشه سلطنت طلبهاست! آقای خبرآنلاین حرف مخالف نویسنده هم منتشر کنید لطفاً!
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  2 326
  در اینکه لحن دکتر سروش شاید درست نبوده باشد شکی نیست ولی این همه بد و بیراه گفتن به او و چون اویی را هم ردیف رائفی پور و عباسی دانستن جفایی است بس بزرگ، اینکه تنها نقد سروش از داوری اردکانی و فردید را بگوییم و در طرف مقابل بر گفته های داوری در مورد روشنفکری دینی و انتقاد شدید الحن از سروش و گفته های استاد فلسفه ای که سارتر را دجال می دانست و از روز اوّل تا زمان مرگش همواره با سروش در جدال بود و یکبار چنان توهین زشتی به سروش کرد که او می خواست شکایت کند ولی این کار را نکرد چشم ببندیم نه هنر است و نه جوانمردی، در نقد دیگران باید منصف بود، سروش هر بدی هم داشته باشد باز هزاران و هزاران و هزاران بار با امثال رائفی پور و عباسی فرق دارد، اگر سروش حرفی زده از دل برآمده بوده، از سروش به عنوان مفسر مولانا، دوستدار اقبال، علاقه مند به شریعتی و یک روشنفکر دینی نمی شود انتظار داشت کاری را تایید کند که از نظر دینی پسندیده نیست، به مانند این است که از یک کمونیست بخواهید در مدح نماز و اعتکاف سخن بگوید، آیا امکان پذیر است؟ کمی منصف باشیم، هرچند که می دانم هرگز این کامنت انتقادی را منتشر نخواهید کرد
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
  7 4
  امثال سروش و مهاجرانی تا مغز استخوان غرق در تفکرات قرون وسطایی هستند و کوچکترین تفاوتی بین این دو با رائفی پور و حسن عباسی و... نیست
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
  0 2
  این افراد اول باید افکار زشت وپلیدشون و قلب سیاه و کدرشونو صاف وپاک کنند بعدا سخنوری انهم نه تهمت وتخریب افراد،،بلکه در رشته خودش..اگر مسلمان باشه باید بدونه که تهمت وابرو ریزی یکی از بزرگترین گناهان کبیره در اسلام وادیانهای دیگه هست..وقتی اجازه سخنوری به هر ادمی که نام استاد و دکتری را یدکی میکشه داده بشه سخنان این به اصطلاح دکتر واستاد میشه دیگه متـــــــــــاسفانه
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
  2 2
  برو از فواحش دفاع نکن
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
  3 1
  نا سزا اسمش روشه.یعنی چیزی به کسی بگی که سزاوارش نباشه.اینکه گلشیفته فراهانی لخت شده و این عامل دیده شدنش اونور آب شده مطلب دروغی نیست که بگیم ناسزا هستش
 • علی IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
  4 1
  راست گفت تا لخت نشد فیلم بهش ندادن
 • مسعود IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۴
  4 1
  با اینکه نویسنده سعی داره بگه با گلشیفته کار نداره ولی خیلی مشخصه که بهش تعلق خاطر داره و کاملا داره مغالطه میکنه
 • حماس IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 1
  خیلی علی جواب دکتر سروش را دادی ما ملت برای سروش احترام قیل هستیم ولی اینگونه تیختر وقضاوت وبیخبری از ملت را از ایشان نمیپذیریم درودبرشما