ماجرای شگفت‌انگیز مهاجرت نئاندرتال‌های اروپایی به ایران

محققانی که مشغول مدل‌سازی مسیر مهاجرت به شرق نئاندرتال‌ها از اروپا هستند، احتمال می‌دهند که در مناطق جنوبی دریای خزر در شمال ایران، اماکن باستانی مهم و کشف‌نشده‌ای وجود داشته باشد که در مسیر مهاجرت آنها قرار داشته و یا حتی مقصد آنها بوده، و کمتر مورد کاوش قرار گرفته است.

پریسا عباسی - این مقاله که در مجله PLOS ONE منتشر شده است، مدل‌سازی کامپیوتری است که بر اساس داده‌های باستان‌شناسی و فیزیولوژیکی موجود، پراکندگی نئاندرتال‌ها در مسیرهای فرضی شمال و جنوب دریای خزر را دنبال می‌کند. تعیین این مسیرها به معنی پتانسیل بالقوه یافتن اسرار جدید در مناطق کمتر شناخته‌شده ایران و آسیای مرکزی است، جایی که این مدل‌سازی‌ها، وجود زیستگاه‌های پارینه سنگی منحصربفرد را در آن پیش‌بینی می‌کنند.

در مطالعه ژنتیکی که قبلا توسط موسسه انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک انجام شده، به وجود «نئاندرتال‌ها در آسیای مرکزی و سیبری» اشاره شده بود. اما سوال مهم این است: این مردم چگونه به آنجا رسیده‌اند؟

modeling-of-european-n-1.jpg

نقشه برداری از مسیر پیموده شده

محققان با استفاده از نرم‌افزاد آزاد سامانه اطلاعات جغرافیایی(QGIS)، که طبقه‌بندی اطلاعات زیست جغرافیایی، با در نظر گرفتن شرایط آب‌ و هوایی گذشته است، به دنبال ساخت مدلی هستند که بتوانند مسیری که کمترین هزینه و خطر (Least-Cost-Path :LCP) را برای آنها داشته را بیابند.

مدل‌های LCP همیشه مسیر مستقیم خطی را ارائه نمی‌دهند، بلکه به دنبال مسیرهای بدون مانع و بی‌خطر هستند. درست مانند جی.پی.اس یا مسیریاب‌های ماشین‌ها که برای رساندن شما به مقصد، همیشه یک مسیر مستقیم را نشان نمی‌دهند، بلکه ممکن است شما را کمی به اطراف منحرف کنند تا از ترافیک و احتمالا شلوغی ناشی از ساخت و سازهای جاده‌ای دور بمانید. جی.پی.اس ماشین‌ها مسیر را بر اساس کوتاه‌ترین زمان لازم برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنند. مدل‌های LCP نیز مسیر حرکت انسان‌ها را بر اساس شرایط آب و هوایی، در دسترس بودن منابع و مزایای زیستی و معیشتی انتخاب می‌کنند.

محققان تجزیه و تحلیل‌های LCP‌ برای مدل‌سازی مسیرهای احتمالی مهاجرت نئاندرتال‌ها را بین دو غار شناخته شده باستانی در قفقار (یکی با مواد فرهنگی به جا مانده از دوران میکوکین(Micoquian) و دیگر از دوران موستری) بررسی کردند. این دو غار در منطقه آلتای روسیه قرار دارند. بررسی این دو مجموعه از مواد فرهنگی نشان دهنده تفاوت ابزار و مصنوعات در این دو مکان است (که توسط کوه‌های مرتفع میکوکین در مسیر شمال و کوه‌های موستری در مسیر جنوب قرار دارند ) و احتمالا نشان دهنده مهاجرت دو تبار متمایز از نئاندرتال‌ها به داخل و خارج از منطقه است.

(لازم به ذکر است مواد فرهنگی یا فرهنگ مادی، دست‌ساخته‌ها و بوم‌ساخته‌هایی، مانند اشیاء و معماری، و بقایای مادی از یک جامعهٔ کهن است. باستان‌شناسان و انسان‌شناسان از فرهنگ مادی برای شناخت رفتارها، هنجارها، و آیین‌های مردمان باستانی بهره می‌برند.)

modeling-of-european-n-2.jpg

محققان با استفاده و دانلود اطلاعات از سایت PaleoClim.org و منابع اطلاعاتی دیگر، به دنبال مناطقی گشتند که کمترین نوسانات آب و هوایی را تجربه کرده و به احتمال زیاد محیطی امن و پایدار برای گیاهان و جانوان بوده است. آنها تحقیقات خود را بر مسیر جنوبی دریای خزر متمرکز کردند؛ زیرا این منطقه در مقایسه با سایر نقاط به دلیل معتدل بودن و رطوبت هوا، منطقه‌ای ایده‌آل برای گسترش زندگی و استقرار بوده است.

از آنجایی که این مسیر برای خروج از اروپا عالی بوده، می‌تواند دروازه‌ای مناسب برای مهاجرت انسان‌های مدرن کنونی(هوموساپینس‌ها) که از آفریقا و از مسیر سرزمین شام سفر می‌کرده‌اند، بوده باشد. و این احتمال وجود دارد که بتواند محل یک استقرار فرهنگی مهم، بین دو گونه انسان‌ها باشد.

نئاندرتال ها، برای چند صد هزار سال، مدرن‌ترین انسان‌های اروپا بودند. آنها در غارها آثار هنری خلق می‌کردند، از بیماران خود مراقبت می‌کردند، توانسته‌ بودند از آتش برای تولید گرما و پخت و پز استفاده کنند، و بعنوان موجوداتی که در راس هرم شکارچیان بودند، موفق به انجام بزرگترین شکارها شدند. همچنین آنها گسترده‌ترین گونه از انسان‌ها در زمان خود بودند. گستردگی آنها از دورترین نقاط غرب و شمال اروپا تا جنوب فلسطین بود و از شرق تا آسیای مرکزی و سیبری گسترش پیدا کرده بودند. چیزی که ما با مطالعه تاریخ ژنوم خود می‌دانیم، این است که انسان‌های مدرن کنونی چندین بار و در مکان‌های مختلف با نئاندرتال‌ها در هم آمیختند و تاریخ نئاندرتال‌ها را به بخش بزرگی از داستان ما تبدیل کردند.

منبع: phys

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1739315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • علیرضا IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  0 3
  هوالشافی
 • اکبر IR ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  2 3
  این مطلب کلا اشتباه است و بر اساس تمام اطلاعات باستان شناسی جدید مهاجرت از ایران به سمت اروپا است. این موضوع بالا از سمت اروپایی ها طی دوره های قبلی باب شده و هیچ منبع موثق و واقعی ندارد درحالی که تمام اسناد باستان شناسی جدید مهاجرت از سمت ایران به سمت اروپا را تایید می کند اصطلاح هندو اروپایی غلط است درستش میشود هند و ایرانی
  • عباس IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
   1 0
   انسانها مهاجرتهای متعدد داشته اند واین مهاجرتها بصورت رفت وبرگشت بوده است.مهاجرت اولیه همه انسانها از افریقا بسوی خاورمیانه وسپس سایر سرزمینها بوده است.انسانهای متفکر یا هومو ساپین هازمانی بعلت گرما وخشکسالی بسوی شمال اروپا وسیبری مهاجرت کرده اند وزمانی بعلت سرما ویخبندان بسوی سرزمینهای جنوبی وگرمتر مهاجرت کرده اند.وجود نژآد های موبور وسفید پوست که مشخصه زندگی در مناطق شمال اروپا وسیبری است در بین جمعیتهای مناطق معتدل وجنوبی نشانه مهاجرت بسوی جنوب است لذا این یک قاعده کلی نیست.بلی ما مهاجرت های زیادی از جنوب به شمال واروپا داشته ایم.اقوام آریایی یک مرحله مهاجرت بسوی جنوب وایران بزرگ وهندوستان داشته اند وهمین اقوام آریایی مجددا از ایران ازمسیر قفقاز وآسیای صغیر بسوی اروپا مهاجرت کرده اند.
 • هادی آقا IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  3 0
  کشف تپه های جدید برای مسئولین
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  1 4
  برا همین اینقدر کله پوک و احمقیم.
 • ف...ا IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  1 1
  اتفاقا ممکنه درست باشه چون در داستانهای گذشته ایران غولها و دیده ای زیادی وجود دارند که شاید و ممکن است از همین نئا ندرتا لها منشا گرفته باشد حتی توی داستانهای شاهنامه
 • . IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  0 1
  حالا پی اینن خودشون رو به اروپایی ها بچسبونن اروپایی ها که تا دیروز اخی بودند
 • صمد دهقان IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  6 1
  خاک ب سرشون.نسلشون رو فقیر و بدبخت کردن تو اروپا مونده بودن الان داخل بهشت زندگی میکردن
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۷
  0 2
  این محققان چه چیزی را توانسته اند ثابت کنند که این دومیش باشه درسته مقطعی یک چیزها میگویند که به نان وشهرتی برسند مثلا دزدان وغارتگران بیسواد در غارها زندگی میکردند از روی نقاشی این انسانهای حیران محققان تشخیص دادند که اینها از فضا آمده اند محققان امروزی با دروغ پنداشتن واقعیت خود نمایی میکنند وفقط وسیله ساز شدند
  • محمد IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۷
   1 1
   تو خوبی
 • شیخ IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  0 1
  دوست باستان شناس بنده دکتربازگیرکه درغارکلدرخرم آبادبه همراه هیئتی باستان شناس هلندی مشغول حفاری ومطالعه هستنداعتقاددارندانسان ازایران به اروپارفته