۰ نفر
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
درمان بدون جراحی دیسک گردن

گردن درد میتواند نشانه ابتلا به دیسک گردن باشد. درمان دیسک گردن با استراحت، تزریق نخاعی و فیزیوتراپی شروع می‌شود. اکثر افراد در ۶ هفته بهبود می‌یابند و میتوانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. اگر علائم بیمار ادامه پیدا کنند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین علل گردن درد به ویژه در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله است. اغلب اوقات فتق دیسک گردن به مرور زمان و در نتیجه ساییدگی و پارگی رخ می‌دهد. در واقع فتق دیسک می‌تواند در هر قسمتی از ستون فقرات اتفاق بیافتد که دیسک کمر شایع ترین آن است.

تشخیص فتق دیسک گردن

قبل از شروع درمان، پزشک دامنه حرکتی بازوها، شانه ها و گردن شما را بررسی میکند. سایر آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اشعه ایکس: اشعه ایکس مهره های استخوانی در ستون فقرات را نشان میدهد و میتواند به پزشک شما نشان دهد که آیا هر یک از آنها خیلی نزدیک به هم هستند و تغییرات آرتروز، خار استخوانی یا شکستگی دارید یا خیر.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): MRI تصاویر دقیقی از ستون فقرات را ارائه میدهد که با آهنربای قدرتمند متصل به رایانه تولید میشود.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT): سی تی اسکن از یک پرتو نازک اشعه ایکس استفاده میکند که در اطراف ناحیه ستون فقرات میچرخد. یک کامپیوتر داده ها را پردازش میکند تا یک تصویر سه بعدی و مقطعی ایجاد شود.
 • میلوگرام: میلوگرام یک تصویر اشعه ایکس از ستون فقرات است که پس از تزریق رنگ مخصوص به ستون فقرات گرفته میشود و میتواند فشار روی نخاع یا مشکلات دیسک یا مهره ها را نشان دهد.
 • الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی: تست الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی که از آن به عنوان تست نوار عصب و عضله نیز یاد می‌شود. فعالیت الکتریکی اعصاب و عضلات شما را اندازه گیری میکند. از آنجایی که فتق دیسک باعث فشار روی ریشه عصبی میشود، عصب نمیتواند احساس و حرکت را به طور طبیعی به عضله برساند. این آزمایش ها میتوانند آسیب عصبی و ضعف عضلانی را تشخیص دهند.

درمان‌های غیر جراحی

درمان غیر جراحی محافظه کارانه اولین قدم برای بهبودی است و ممکن است شامل دارو، استراحت، ماساژ، فیزیوتراپی، تمرینات خانگی، آب درمانی، مراقبت های کایروپراکتیک و کنترل درد باشد. بیشتر از ۹۵ درصد از افراد مبتلا به درد بازو به دلیل فتق دیسک در حدود ۶ هفته بهبود می‌یابند و به فعالیت های عادی بازمیگردند. اگر درمان محافظه کارانه موفقیت آمیز نباشند یا علائم شما بدتر شوند پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

دارو

درمان بدون جراحی دیسک گردن

پزشک ممکن است مسکن ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئید (NSAIDs) و استروئید ها را برای شما تجویز کند. گاهی اوقات شل کننده های عضلانی برای اسپاسم عضلانی تجویز میشود.

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن (Alleve، Naprosyn) ایبوپروفن (Advil، Nuprin، Motrin) و سلوکسیب (Celebrex) نمونه هایی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که برای کاهش التهاب و تسکین درد استفاده میشوند.
 • مسکن هایی مانند استامینوفن (Tylenol) میتوانند درد را تسکین دهند و اثرات ضد التهابی NSAIDs را ندارند. اما استفاده طولانی مدت از مسکن ها و NSAIDs ممکن است باعث زخم معده و همچنین مشکلات کلیوی و کبدی شود.
 • شل کننده های عضلانی مانند متوکاربامول (Robaxin)، کاریسوپرودول (Soma) و سیکلوبنزاپرین (Flexeril) ممکن است برای کنترل اسپاسم عضلانی تجویز شوند.
 • تجویز استروئیدها برای کاهش تورم و التهاب اعصاب. استروئیدها به صورت خوراکی در دوز کاهش یافته در یک دوره پنج روزه مصرف میشوند. این روش مزیت کاهش درد در یک دوره ۲۴ ساعته را دارد.

تزریق استروئید

این روش تحت فلوروسکوپی اشعه ایکس انجام میشود و شامل تزریق استروئید ها و یک عامل بی حس کننده به فضای اپیدورال ستون فقرات است. این دارو در کنار ناحیه دردناک برای کاهش تورم و التهاب اعصاب تزریق میشود. حدود ۵۰ درصد از بیماران پس از تزریق اپیدورال متوجه تسکین میشوند، البته نتایج موقتی هستند. ممکن است برای رسیدن به اثر کامل نیاز به تزریق های مکرر داشته باشید. مدت زمان تسکین درد متفاوت است و هفته ها یا سال ها طول میکشد. تزریقات در کنار فیزیوتراپی یا برنامه ورزشی خانگی انجام میشود.

فیزیوتراپی

هدف از فیزیوتراپی کمک به بازگشتن هر چه سریعتر فعالیت کامل و جلوگیری از آسیب مجدد است. فیزیوتراپیست میتواند به شما نحوه صحیح وضعیت بدنی ، بلند کردن و راه رفتن را آموزش دهد و با شما برای تقویت و کشش عضلات گردن، شانه و بازو همکاری خواهد کرد. فیزیوتراپیست همچنین شما را به کشش و افزایش انعطاف ستون فقرات و بازوها تشویق میکند. ورزش و تمرینات تقویتی عوامل بسیار مهم درمان شما هستند و باید بخشی از زندگی همیشگی شما شوند.

کشش

درمان بدون جراحی دیسک گردن

وقتی به انداز کافی احساس خوبی دارید، پزشک به شما اجازه میدهد تمرینات کششی را برای تسکین گردن درد و بهبود انعطاف پذیری خود انجام دهید. بهتر است این تمرینات را بعد از گرم کردن عضلات با دوش آب گرم، حمام یا حوله انجام دهید.

در ادامه شما را با چند کشش ساده برای دیسک گردن آشنا می‌کنیم:

 1. به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید. با دست چپ کشش بسیار ملایمی به چانه خود وارد کنید تا سرتان کمی بیشتر بچرخد. ۲۰ ثانیه نگه دارید و سرخود را به آرامی به مرکز برگردانید. در سمت راست تکرار کنید.
 2. سر خود را به سمت چپ خم کنید و سعی کنید گوش چپ خود را با شانه خود لمس کنید. با دست چپ فشار ملایمی به شقیقه وارد کنید. ۲۰ ثانیه نگه دارید و در سمت راست تکرار کنید.
 3. سر خود را به جلو خم کنید و سعی کنید چانه خود را با سینه لمس کنید. در حین انجام این کار شانه ها را شل کنید. ۲۰ ثانیه نگه دارید و تکرار کنید.
 4. به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و برای حمایت یک بالش زیر سر و گردن قرار دهید. سرتان را به آرامی به جلو تکان دهید، انگار دارید بله میگویید. این وضعیت را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

اگر با هریک از این کشش ها ناراحتی شدیدی را تجربه کردید فورا آن را متوقف کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ اغلب به فتق دیسک کمک میکند. ماساژ معمولا بخشی از فیزیوتراپی برای فتق دیسک گردن است. بیماران این درمان را به عنوان روشی مستقل برای کاهش درد انجام میدهند. ماساژ ممکن است در ایجاد احساس بهتر در بیماران موثر باشد اما احتمال کمی وجود دارد که تاثیر مستقیمی بر خود فتق دیسک داشته باشد.

چه زمانی جراحی برای دیسک گردن توصیه می‌شود؟

هنگامی که علائم پیشرفت کنند یا با درمان محافظه کارانه برطرف نشوند، ممکن است بیمار نیاز به جراحی داشته باشد. عواملی مانند سن بیمار، مدت زمانی که مشکل ادامه داشته است، سایر بیماری ها، جراحی های قبلی گردن و نتیجه مورد انتظار از درمان برای جراحی در نظر گرفته میشوند.

رایج ترین روش برای جراحی دیسک گردن از ناحیه جلو گردن است. اگر برای شرایط دیگری مانند تنگی نیاز به برداشتن فشار دارید ممکن است جراحی از پشت گردن انجام شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1739759

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =