۰ نفر
۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
گرامیداشت ۱۲۵ سالگی نویسنده آلمانی

مهر نوشت: امسال ۱۲۵ سالگی برتولت برشت نویسنده نامدار آلمانی گرامی داشته می‌شود و برنده جایزه وی در سال ۲۰۲۳ هم معرفی شد.

جایزه برتولت برشت ۲۰۲۳ به لوتز سیلر اهدا می‌شود.

این جایزه ادبی به ارزش ۱۵ هزار یورو روز ۲۰ آوریل در تالار شهر آوگسبورگ و با گرامیداشت ۱۲۵ سالگی برتولت برشت به این نویسنده اهدا می‌شود. هیات داوران ۸ نفره این جایزه امسال یازدهمین دوره اهدای آن را برگزار می‌کنند.

لوتز سیلر نویسنده رمان‌های «کورسو» در سال ۲۰۱۴ و «ستاره ۱۱۱» در سال ۲۰۲۰ شاعر، نویسنده داستان کوتاه و مقاله نیز هست. متون این شاعر یادآور چیزهایی است که در طول زمان ناپدید شده‌اند و وی با علاقه به به مسایلی چون فرار و مهاجرت، پیامدهای جایگزینی سیستم‌های اجتماعی و حافظه می‌پردازد.

جایزه برشت شهر آوگسبورگ از مهم‌ترین جوایز ادبی آلمان است و مسئول امور فرهنگی شهر اعطای این جایزه در ۱۲۵ مین سالگرد تولد برشت را هم‌زمان با جشنواره برشت آوگسبورگ افتخاری برای شهر دانست. از آغاز سال ۲۰۲۳ و به مناسبت ۱۲۵ سالگی برتولت برشت خانه برشت تورهای ویژه‌ای برای بازدید از موزه برشت تدارک دیده و با نمایش فیلم و گشودن آرشیو برشت و اجرای نمایش‌های وی توسط دانشجویان نمایش به اجرای برنامه‌های متنوعی پرداخته است.

علاوه بر این دولت آلمان یک سکه ۲۰ یورویی نقره به این مناسبت ضرب کرده که از ۹ فوریه ۲۰۲۳ و هم‌زمان با روز تولد وی عرضه شد. یک تمبر ویژه نیز به همین مناسبت وارد بازار شد.

برشت به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نمایشنامه‌نویسان و شاعران آلمانی قرن بیستم شناخته می‌شود.

موضوعات نمایشنامه‌های برشت برگرفته از واقعیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاکم هستند و وی با نمایش‌هایش تماشاگر را وارد دنیای حقیقی می‌کند و به چالش با آن فرا می‌خواند. هدف برشت نشان دادن یک رفتار اجتماعی خاص، در یک محیط اجتماعی خاص است که باید از دید تماشاگر به صورت انتقادی مورد توجه قرار گیرد.

برشت گفته است: متن باید طنزآلود باشد… وظیفه طنز طرح و توصیف اخلاقیات است. متن نباید احساسی یا اخلاقی باشد بلکه باید اخلاقیات و احساسات را نشان دهد.

برتولت برشت ۱۰ فوریه ۱۹۸۹ در آوگسبورگ متولد شده بود و ۱۴ آگوست ۱۹۵۶ در آلمان در حالی که ۵۸ ساله بود بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

۵۷۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1742239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =