«شکار»، درمان بدخلقی ناصرالدین‌شاه + عکس

همشهری آنلاین نوشت : ماه‌های گرم سال که فرا می‌رسید، علاقه ناصرالدین‌شاه به شکار هم گل می‌کرد. برخی می‌گویند هر وقت شاه قاجار خلقش تنگ می‌شد، باید او را به شکار می‌بردند تا شاید چادرزنی در روستای خوش‌ آب و هوای دوشان تپه و شکار آهو، گوزن و خرگوش وحشی دلش را شاد کند.

یکی از شکارگاه‌های محبوب ناصرالدین‌شاه شکارگاه دوشان تپه بود و به همین دلیل به این روستای علاقه بسیاری داشت. وقتی قرار بود شاه قاجار راهی این شکارگاه شود، اول صبح خدم و حشم شاه و شکارچیان زبده و چیره‌دست او از دارالخلافه مسیر دوشان‌تپه را پیش می‌گرفتند.

اگرچه همانطور که از نام دوشان تپه پیداست این منطقه خرگوش‌های وحشی بسیار داشت، اما آهو، گوزن و حتی در برخی کتاب‌ها از شکار پلنگ توسط شاه قاجار در این محدوده سخن به میان آمده است.

«شکار»، درمان بدخلقی ناصرالدین‌شاه + عکس
ناصرلدین شاه و ملیجک در شکارگاه

همچنانکه اعتماد السلطنه در مرات البلدان به شکار چند پلنگ توسط شاه قاجار در این منطقه اشاره کرده است. وقتی شاه قاجار راهی شکارگاه دوشان تپه یا دیگر شکارگاه‌های محبوبش در پایتخت می‌شد، افراد بسیاری نیز او را همراهی می‌کردند. «غلامعلی‌خان عزیزالسلطان» برادرزاده امینه اقدس، یکی از همسران ناصرالدین‌شاه که در تاریخ او را به نام ملیجک می‌شناسیم هم یکی از همان ملازمان همیشگی شاه بود که علاوه بر فراهم کردن بساط سرگرمی شاه در دربار، معمولا در شکارگاه‌ها و هنگام برگذاری سور و سات شکار هم شاه قاجار را همراهی می‌کرد. این تصویر، ملیجک را با تفنگی بر دوش در کنار ناصرالدین‌شاه در شکارگاه‌ دوشان‌نپه، حوالی دارالاخلافه نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1745361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =