آشنایی با عنکبوت غول‌پیکر، «نادر» و «مرموز» که تازه کشف شده / عکس

گونه جدیدی از عنکبوت دریچه ساز در کوئینزلند استرالیا کشف شده است که محققان آن را "نادر و مرموز" توصیف می‌کنند.

پریسا عباسی- این گونه که Euoplos dignitas نام دارد، بعد از چهار سال کار تحقیقاتی فشرده توسط محققان موزه کوئینزلند، و پس از کشف یک گونه ناشناس در مجموعه این موزه، شناسایی شد.

مایکل ریکس، سرپرست اصلی آراکنولوژی (آموزه عنکبوت ها) در موزه کوئینزلند، که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده داشت، به نیوزویک گفت: «این گونه از عنکبوت برای اولین بار از میان نمونه‌های قدیمی‌تری که در مجموعه موزه کوئینزلند در اوایل و اواسط قرن بیستم جمع‌آوری و نگهداری می‌شدند، شناسایی شد.»

spider2.jpg

برای تأیید اینکه آیا این عنکبوت (Euoplos dignitas) واقعاً گونه جدیدی است یا نه، این تیم تحقیقاتی به مقایسه ظاهر و ژنتیک این گونه با سایر گونه‌های موجود در موزه پرداخت.

ریکس می گوید: «در یک برنامه تحقیقاتی گسترده در پنج سال گذشته مشخص شد که این یک گونه ناشناخته بوده، و از سال ۱۹۹۷ هیچ نمونه جدیدی نیز جمع آوری نشده است. کار میدانی که با بودجه پروژه DIG تامین می‌شد منجر به "کشف مجدد" این گونه در نزدیکی مونتو شد و تحقیقات علمی بعدی به توصیف طبقه بندی آن پرداخت."

پروژه DIG یک همکاری تحقیقاتی بین BHP Mitsubishi Alliance و شبکه موزه کوئینزلند است. جیم تامپسون، مدیر عامل شبکه موزه‌های کوئینزلند گفت که این پروژه به محققان در موزه کمک می‌کند تا گونه‌های جدید، و دانش مربوط به تنوع زیستی در منطقه کوئینزلند و مجموعه‌های موجود در موزه را کشف کنند.

ریکس گفت که نام این پروژه برگرفته از نام گونه این عنکبوت است.

spider3.jpg

به گفته او نام Euoplos dignitas از کلمه لاتین dignitas به معنای وقار(یا عظمت) گرفته شده که هم با اندازه و ماهیت چشمگیر این عنکبوت همخوانی دارد، وهم ارتباط سرمایه‌گذار این پروژه تحقیقاتی (DIG) را نشان می‌دهد.

طول بدن عنکبوت‌های ماده در این گونه نزدیک به ۵ سانتیمتر می‌باشد که به گفته ریکس برای این نوع عنکبوت "بسیار بزرگ" است. نرها کمی کوچکتر هستند.

خوشبختانه، این گونه تهدیدی برای انسان تلقی نمی‌شود و بعید است به دلیل ماهیت منزوی که دارند با مردم تماس پیدا کنند.

ریکس در ادامه گفت: "این گونه نادر و مرموز از عنکبوتها، معمولا در زیستگاههای جنگلی پیدا می‌شوند."

spider1.jpg

این گونه در علفزارهای جنگلی درختان اقاقیا که بین جنگل‌های استوایی ساحلی و بخش داخلی نیمه‌خشک مرکز شرقی کوئینزلند قرار دارد، یافت می‌شود. ریکس گفت که این عنکبوتها متاسفانه بیشتر زیستگاه خود را به دلیل تخریب زمین توسط انسان‌ها در این منطقه از دست داده‌اند و این بدان معناست که احتمالاً این گونه در معرض خطر انقراض، طبقه‌بندی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

این گونه مانند بسیاری دیگر از عنکبوت‌های دریچه‌ساز، خانه‌های گودالی خود را در زیر زمین و در خاک‌های جنگلی می‌سازد و از بی مهرگان تغذیه می کند.

نام این عنکبوت‌های دریچه‌ساز به خاطر درپوش‌های کوچکی است که برخی از گونه‌های این گروه روی لانه‌های خود می‌سازند.

spider4.jpg

منبع: newsweek

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1746899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =