جیمزوب قدیمی‌ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد/ عکس

یک مطالعه جدید گزارش می دهد که ستاره شناسان قدیمی ترین نمونه های شناخته شده مولکول های آلی پیچیده را در جهان کشف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس این مطالعه، این مواد شیمیایی، بسیار شبیه به موادی که در دود و دوده روی زمین یافت می شوند، در یک کهکشان اولیه قرار دارند که زمانی شکل گرفته است که جهان حدود 10 درصد سن فعلی خود را داشته است.

بیشتر بخوانید:

طالبان شیفته این موبایل است!/ عکس

رونمایی ایران از موشک پیشرفته هراسناک برای آمریکا

مولکول های مبتنی بر کربن که از نظر فنی به عنوان هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای شناخته می شوند، در ذخایر نفت و زغال سنگ روی زمین و همچنین در مه دود یافت می شوند.

جاستین اسپیلکر، نویسنده ارشد این مطالعه، ستاره شناس دانشگاه تگزاس A&M در ایستگاه کالج، به Space.com گفت: مولکول هایی که ما پیدا کردیم چیزهای ساده ای مانند آب یا دی اکسید کربن نیستند. ما در مورد مولکول های بزرگ و فلاپی با ده ها یا صدها اتم در آنها صحبت می کنیم.

این مولکول‌های آلی پیچیده در فضا رایج هستند، جایی که اغلب با دانه‌های ریز گرد و غبار مرتبط هستند. اخترشناسان آنها را بررسی می‌کنند زیرا می‌توانند به آشکار کردن جزئیات کلیدی فعالیت در کهکشان‌ها کمک کنند؛ به عنوان مثال، آنها به تأثیرگذاری بر سرعت سرد شدن گاز بین ستاره‌ای کمک می‌کنند. با این حال، شناسایی این مولکول‌ها در کهکشان‌های بسیار دور که زمانی که کیهان نسبتاً جوان بود، بسیار چالش‌برانگیز بوده است، زیرا تلسکوپ‌ها از نظر حساسیت و تعداد طول‌موج‌های نوری که نظارت می‌کردند محدود بودند.

اکنون، اسپیلکر و همکارانش با استفاده از تلسکوپ فضایی جدید و فوق‌العاده قدرتمند جیمز وب ناسا (JWST)، این مولکول‌ها را در کهکشانی به نام SPT0418-47 در فاصله بیش از 12 میلیارد سال نوری از زمین شناسایی کرده‌اند.

اسپیلکر می‌گوید: «این قابل توجه است که جهان می‌تواند مولکول‌های بسیار بزرگ و پیچیده را خیلی سریع پس از انفجار بزرگ بسازد.»

با توجه به فاصله بسیار زیاد SPT0418-47، نوری که ستاره شناسان کشف کردند سفر خود را کمتر از 1.5 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ آغاز کرد.

جیمزوب قدیمی‌ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد/ عکس

این کشف با کمک یک تار در بافت فضا-زمان به نام عدسی گرانشی انجام شد. آلبرت اینشتین کشف کرد که جرم فضا-زمان را منحرف می‌کند، کمی شبیه این که چگونه یک توپ بولینگ می‌تواند ورقه‌ای لاستیکی را که روی آن قرار گرفته است بکشد.

هر چه جرم یک جسم بیشتر باشد، منحنی های فضا-زمان در اطراف شی بیشتر می شود و بنابراین کشش گرانشی جسم قوی تر است. نحوه رفتار گرانش به این معنی است که می تواند نور را مانند یک عدسی خم کند، بنابراین یک میدان گرانشی قدرتمند، مانند میدانی که توسط یک خوشه عظیم از کهکشان ها تولید می شود، می تواند مانند یک ذره بین غول پیکر عمل کند.

اسپیلکر گفت که ستاره شناسان رکورد قبلی قدیمی ترین مولکول های آلی پیچیده را با استفاده از رصدهای بیش از یک روز کامل توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا شناسایی کردند. او گفت که در مقایسه، با استفاده از JWST، "ما فقط یک ساعت به این کهکشان خیره شدیم." وب واقعاً جستجوی مولکول های آلی را بسیار آسان می کند.

منبع: SPACE.COM

227227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1774639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =